İşitme cihazının ses ayarı nasıl yapılır

İşitme cihazı kullanıcıları, cihazlarından en yüksek performansı almak için, cihazı temin ettikleri işitme merkezinden işitme cihazı ses ayarı konusunda bilgi almalıdırlar. Bir işitme cihazının ses ayarının nasıl yapılması gerektiği, işitme cihazının çeşidine ve özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

İşitme cihazı üreticileri, her geçen gün kullanıcının cihaz üzerindeki kontrolünü kolaylaştırmaya yönelik yeni çözümler üretmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla, işitme cihazları da uzaktan ve hızlıca kontrol edilebilir hale gelmiştir.

Bu yazıda, işitme cihazı ses ayarı nasıl yapılır sorusuna cevap verilmiştir.

Ayrıca, işitme cihazının ayarları doğru yapılmadığında ortaya çıkabilecek bazı sorunlar hakkında okurlara bilgi verilmiştir.

İşitme Cihazı Ses Ayarları Ne İşe Yarar?

İşitme cihazı ses ayarı, cihazın bulunduğu ortama ve kullanıcının ihtiyaçlarına göre en ideal sesleri üretmesi için oldukça önemlidir.

Günümüzde pek çok dijital işitme cihazı, otomatik ses ayarlama özelliğine sahiptir. İşitme cihazının ses ayarları, kullanıcılarının bulunduğu ortama ve bu ortamdaki seslerin seviyesine göre otomatik olarak değişir ve en iyi işitme performansını kullanıcılara sağlar.

Bazı işitme cihazlarında, sürekli bulunulan ortamlardaki ayarları kaydetme özelliği vardır.

Bu özelliğe sahip olan cihazların kullanıcıları, daha önce kaydettikleri ayarları tek bir tuşa basarak ya da telefon uygulaması yardımıyla tekrar tekrar kullanabilirler.

Birçok işitme cihazı kullanıcısı, cihazlarının ses ayarına doğrudan müdahale edebilmek ister. Bu ihtiyacı karşılamak için, işitme cihazlarında manuel ayar yapmanın yolları vardır.

Kulak arkası işitme cihazları gibi büyük kasalı cihazlarda, kasanın üstünde ses seviyesini değiştirmeye ve kayıtlı ayarları kullanmaya yardımcı olan tuşlar bulunur.

Kulak içi ve kanal içi cihazlar, genelde akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar ile ayarlanır. Akıllı telefonlarla uyumlu olarak çalışmayan bazı işitme cihazlarının ses ayarları, uzaktan kumanda yardımıyla yapılabilir. 

İşitme Cihazı Ses Ayarı Evde Yapılabilir Mi?

Yukarıda da bahsedildiği üzere, işitme cihazları kullanıcılar tarafından değiştirebilen bazı ayarlara sahiptir. Bu ayarlar, bulunulan ortamdaki seslerin seviyesine göre ideal bir işitme seviyesi sağlamayı amaçlar.

Fakat, işitme cihazı üzerindeki ince ayarlamalar, kullanıcılar tarafından evde yapılamaz. Bu ayarlamaların yapılabilmesi için, işitme cihazının temin edildiği merkez ile iletişime geçilmelidir. 

İşitme cihazı alacak kişilerin, cihazı temin ettikleri işitme merkezlerinden, rutin bakım tarihleri konusunda bilgi almaları gerekir.

İşitme cihazının ayarları, belirli aralıklarla uzmanlar tarafından kontrol edilmelidir.

İşitme Cihazı Ses Ayarları Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşitme cihazı ses ayarları, işitme cihazının doğru şekilde çalışmasını ve kullanıcının en iyi işitme deneyimini elde etmesini sağlar. İşitme cihazı ses ayarları yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli faktörler şunlardır: 

Ses Seviyesi

İşitme cihazı ses seviyesi, kullanıcının işitme kaybı seviyesine göre ayarlanmalıdır. Ses seviyesi çok düşük olduğunda kullanıcı işitme konusunda zorluklar yaşar, ancak çok yüksek olduğunda işitme cihazı kullanıcının kulaklarını rahatsız edebilir ve işitme kalitesini düşürebilir.

İlginizi çekebilir: Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı Nedir?

Frekans Ayarı

İşitme cihazı frekans ayarı, kullanıcının işitme kaybının nedenine bağlı olarak ayarlanmalıdır.

Bazı insanlar yüksek frekanslı sesleri işitemezken, diğerleri düşük frekanslı sesleri işitmekte zorlanır. İşitme cihazının frekans ayarı, kullanıcının işitme kaybı seviyesi ve işitme kaybının tipine bağlı olarak ayarlanmalıdır. 

Kullanıcının Geri Bildirimi

İşitme cihazı kullanıcısının geri bildirimi, işitme cihazının ses ayarlarının doğru şekilde yapıldığından emin olmak için çok önemlidir.

Kullanıcının işitme deneyimiyle ilgili geri bildirimi alınmalı ve işitme cihazının ses ayarları, bu geri bildirime uygun şekilde ayarlanmalıdır. 

Tekrar Ayarı

İşitme cihazı ses ayarları, kullanıcının işitme kaybı seviyesindeki değişikliklere bağlı olarak düzenli olarak tekrar ayarlanmalıdır. Bu, işitme cihazının doğru şekilde çalışmasını ve kullanıcının en iyi işitme deneyimini elde etmesini sağlar. 

Yukarıda belirtilen faktörler, işitme cihazı ses ayarlarının doğru şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Ancak, işitme cihazı ses ayarlarını yapmak için en iyi yöntem, kullanıcının bir işitme uzmanıyla iletişime geçmesidir.

Bunun için işitme cihazı kullanan ya da kullanacak olan kişiler alanında uzmanlaşmış işitme merkezlerini tercih etmeli ve odyometristlerden yardım almalıdırlar.

İşitme Cihazına Alışmak Ne Kadar Sürer?

Eğer yeni bir işitme cihazı aldıysanız, ideal ses ayarlarına ulaşmak ve işitme cihazına alışmak için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Beyninizin işitme cihazından gelecek sinyallere tam olarak alışması birkaç ay kadar sürebilir. Başlangıçta, işitme cihazına alışmak ve ideal ayarları yapmak için, birkaç basit yöntem kullanılabilir.

Sessiz ortamları tercih edin

İşitme cihazını ilk kullanmaya başladığınız zamanlarda, daha az sesin olduğu ortamları tercih etmek alışma sürecini kolaylaştırabilir.

İşitme kaybı sebebiyle uzun süredir duyulamayan sesleri algılamak ve ayırt etmek ilk başlarda kolay olmayabilir. Bu sebeple, işitme cihazını birkaç gün evde kullanıp daha sonra kalabalık ortamlarda bulunmak gerekir.

Kademe kademe artırın

İşitme cihazı kullanımınızı kademe kademe arttırın. Her 1-2 saatlik kullanımın ardından bir süre cihazı çıkarın. Bu şekilde adaptasyon sürecinin daha rahat gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Ağrılar konusunda bilgi alın

Eğer işitme cihazı kullanımı kulağınızda ağrıya sebep oluyorsa, bu ağrının pek çok sebebi olabilir. Ağrıların en yaygın sebebi, kulak yapısına tam uyum sağlayamayan kulak kalıplarıdır. Kulağa tam uymayan işitme cihazları, yüksek performans üretemeyebilir.

Bu sebeple, ağrılar konusunda cihazı temin ettiğiniz işitme merkezindeki odyologlar ile iletişime geçip, bilgi almanız gerekir.

İşitme cihazı kullanan pek çok kişi, “işitme cihazı ses çıkarıyor” şikayetiyle işitme merkezlerine başvurur.

Bu durumun, cihazın ayarlarındaki bir bozukluktan kaynaklandığı düşünülür fakat asıl sebep bu değildir. Bu sesin ortaya çıkmasının nedeni, işitme cihazından çıkan bazı seslerin, işitme cihazı mikrofonuna geri dönmesidir. İşitme cihazından ses gelmesi sorununun en yaygın sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

İşitme cihazından sürekli olarak ıslık sesine benzer bir ses çıkan kullanıcılar, sorunun nedenini öğrenmek ve çözüm üretmek için, cihazı satın aldıkları işitme merkezine başvurmalıdırlar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: İşitme Cihazları Nasıl Çalışır?

Kaynakça

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP