İşitme cihazı fiyatları konusuna girmeden önce işitme cihazı hakkında bilgi verecek olursak; İşitme cihazı; kulağın içine veya kulağın arkasına takılan, seslerin daha iyi duyulmasını ve anlaşılmasını sağlayan elektronik cihazdır.

İşitme kayıpları medikal ya da cerrahi yollarla tedavi edilemediği zamanlar işitme cihazı kullanma aşamasına geçilebilir. İşitme cihazı tercihi yapmadan önce kişilere mutlaka işitme tarama testi yapılması gerekir.

Daha sonra işitme kaybının derecesine, tipine, motor becerilerine, yaşa, sosyal yaşam biçimine ya da ekonomik duruma göre hangi cihaz kişiler için daha uygunsa, satın alma işlemine işitme uzmanlarının da yardımıyla karar verilir.

İşitme cihazlarının fiyatları, hastaların işitme kaybının derecesine, tercih edilecek cihazın sahip olduğu teknolojik ve teknik özelliklere, cihazın modeline ve markasına göre değişiklik gösterir. Bu doğrultuda işitme cihazları fiyatları 2024 yılında, yeni model işitme cihazlarının özellikleri doğrultusunda, 2022 yılına göre değişiklik göstermiştir.

SGK işitme cihazı fiyatları 2024 prim tutarları da, 2024 yılı içerisinde geçerli olacak olan bu işitme cihazı fiyatları doğrultusunda güncellenecek ve kişilerle paylaşılacaktır.

Her beş yılda bir SGK tarafından işitme cihazı alımlarında devlet katkı payı, işitme kaybı yaşayan bireyler için ödenir. 2024 yılı için belirlenen tutarın açıklanmasının ardından kişiler, SGK desteği alarak Duymer şubelerinden işitme cihazlarını satın alabilirler.

İşitme Cihazı Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

Kulak işitme cihazı fiyatları, işitme cihazlarının sahip olduğu yazılım ve donanım özellikler doğrultusunda farklılaşır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde, işitme cihazlarının birçok farklı yazılımsal ve donanımsal özelliği bulunur. Bu özellikler arasında yapay zeka teknolojisi, bulunulan ortamın ses özelliklerini tespit etme ve telefon bağlantısı gibi özellikler yer alır. İşitme cihazı fiyatları, işitme cihazlarında bulunan bu tür özelliklere ve cihazın boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Duymer İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi olarak 5 farklı markanın Türkiye’de tek yetkili distribütörüyüz ve işitme zorluğu çeken her birey için uygun, çeşitli ve konforlu işitme cihazı model seçeneklerine sahibiz. 

Türkiye genelindeki tüm şubelerimizde hastalarımıza ücretsiz işitme testi uygulaması ve cihaz denemesi yapıyor; hastalarımızın işitme sağlığını merkeze alarak her geçen gün daha çok insanın Duymer’le hayata dahil olmasını amaçlıyoruz. Değerlendirmeler sonucunda hastalarımızın en çok rahat ettiği ve verim aldığı işitme cihazını, uygun koşullarda ve fiyatlarda kendilerine sunuyoruz.

İşitme cihazlarımızın garanti süreleri ise 3 yıl ile 5 yıl arasında değişiklik gösteriyor.

Duymer işitme merkezlerinden satın alınan işitme cihazları için evlere servis hizmetimiz bulunuyor. Bu şekilde işitme cihazı satın alan kişilerin cihazlarını evlerine kadar teslim ediyor, cihazın kullanımı ve bakımı ile ilgili bilgileri kişilere yüz yüze iletiyoruz. 

2024 İşitme Cihazı Fiyatları Ne Kadar?

En iyi işitme cihazı fiyatları, işitme cihazlarının özellikleri doğrultusunda değişir.

İşitme cihazı fiyatlarının araştırılmasından önce, kişilerin hangi işitme cihazlarını alacaklarına karar vermeleri gerekir.

Fakat bu kararın yalnızca bireylerin kişisel kararlarına dayanmaması oldukça önemlidir. İşitme sorunu yaşayan ve uzman doktorlara muayene olan kişiler, işitme cihazı kullanıp kullanamayacakları konusunda doktorları, odyologları ya da odyometristleri ile iletişime geçmelidirler. 

Doktorlarından onay alan bireylerin, bu aşamadan sonra sektöründe öncü işitme merkezleri ile irtibata geçmeleri önerilir. İşitme merkezleri, kişileri işitme cihazları hakkında bilgilendirir ve onlara uygun olan işitme cihazı seçeneklerini kişilere sunar. Aşağıdaki tablo,2024 yılı için geçerli olan işitme cihazı fiyatları hakkında bilgi vermektedir:

Bu noktada kişiler, bütçelerine uygun işitme cihazlarını tercih edebilirler. İşitme cihazları, yapay zeka teknolojisi, ses algılama, telefon bağlantısı ve hatırlatıcı gibi birçok farklı özelliğe sahip olabilir. Kullanıcılar, işitme cihazlarının hangi özelliklerde olmasına ihtiyaç duydukları konusunda bir karara varmalarının ardından cihazların fiyatlarını incelemeli ve tercihlerini bu doğrultulda gerçekleştirmelidirler.

Kulak İçi İşitme Cihazı Fiyatları

Kulak içerisine yerleştirilen ve oldukça küçük boyutlarda olacak şekilde üretilen işitme cihazları, kulak içi işitme cihazları olarak adlandırılır.

Kulak  içi işitme cihazları kullanacak olan kişiler, genellikle fiziksel görünüşlerine önem veren kişilerdir. Söz konusu cihazlar, sahip oldukları minimal tasarımlarıyla ilk bakışta göze çarpmazlar.

Dolayısıyla kulak içi işitme cihazı kullanan bir kişinin işitme cihazı kullandığı dışarıdan bakıldığında çok zor anlaşılır.

Görünmeyen kulak içi işitme cihazları fiyatları, genellikle işitme cihazlarının markası ve yazılımsal özellikleri doğrultusunda farklılaşır. Örnek vermek gerekirse, yapay zeka teknolojisine sahip olan kulak içi işitme cihazları ile standart kulak içi işitme cihazlarının fiyatları fark edebilmektedir. 

İlgili cihazlar, spesifik bir işitme kaybına özel üretilmemişlerdir. Bunun aksine, kulak içi işitme cihazları çoğu işitme kaybı rahatsızlıklarının giderilmesi için kullanılabilir. Küçük boyutları, yazılımsal özellikleri ve şık yapılarıyla kulak içi işitme cihazı fiyatları uygun bütçelere sahip olan kişiler tarafından kullanılabilir. Fakat cihazlar, küçük olmaları sebebiyle bazı durumlarda kullanıcılar tarafından kaybedilebilir.

Buradan hareketle kulak içi işitme cihazı kullanacak olan kişilerin cihazlarını sık sık kulaklarından çıkarmamaları gerektiği söylenebilir. 

Görünmeyen İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme sorunları ile karşı karşıya olan bazı hastalar, işitme cihazı kullanmak istemeyebilirler.

Bu fikre sahip olanlar, işitme cihazı kullanımınının görünüşlerini bozacağını düşünür. Görünmeyen işitme cihazları, bu problemin ortadan kaldırılması için tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu cihazlar, oldukça küçük boyutlara sahiptir. Bu sayede kişilerin görünüşlerinde herhangi bir değişikliğin oluşmasına mani olan bu işitme cihazları, hemen her tip işitme kaybının giderilebilmesi için kullanılabilir.

Görünmeyen kulak işitme cihazı fiyatları da, diğer işitme cihazlarında olduğu gibi cihazın yazılımsal ve donanımsal özelliklerine bağlı olarak değişir. Buradan hareketle görünmeyen işitme cihazı fiyatları ile diğer işitme cihazı fiyatları arasında fark olduğu söylenebilir.

Görünmeyen ya da kulak içi olarak adlandırılan bu cihazlar, sahip oldukları küçük boyutlar ve yazılımsal özellikleri sebebiyle diğer işitme cihazlarından farklı fiyatlarda olacak şekilde satışa sunulabilirler.

Tek Kulak İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme kayıpları, bazı durumlarda hastaların her iki kulaklarında da görülmez. Bu durum, tek kulak işitme kaybı olarak adlandırılır.

Tek kulak işitme kaybından şikayetçi olan kişilerin, işitme kaybı görülmeyen kulaklarında herhangi bir duyu kaybı yoktur. Bu da günlük yaşamın bireyler için oldukça zor bir hale gelmesi anlamına gelir. Bir kulağın duyarken diğerinin duymaması, hastalarda baş ağrısı ve baş dönmesi gibi sağlık sorunlarının gözlenmesine sebep olabilir.

Söz konusu rahatsızlığın hızlı bir şekilde iyileşebilmesi için belirtilere sahip olan kişilerin acilen uzmanlara başvurmaları gerekir. Tek kulak işitme kaybı rahatsızlığı, yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilir.

Rahatsızlıktan muzdarip olan kişiler, doktorlarına danışarak işitme cihazı kullanıp kullanamayacakları konusunda bilgi almalıdırlar. Doktorların onay vermesinin ardından kişiler, işitme merkezlerine başvurabilir ve kendileri için uygun olan işitme cihazlarını inceleyebilirler. Tek kulak işitme kaybı sorunu yaşayan kişiler, tek kulak işitme cihazı kullanırlar.

Tek kulak işitme cihazı fiyatları da kişilerin işitme cihazlarından bekledikleri verim ve özellikler doğrultusunda şekillenir.

Bu doğrultuda işitme cihazlarının boyutu, görünüşü ve diğer  özellikleri, fiyatların değişmesine neden olabilir. İşitme cihazı kullanmak isteyen kişiler, ilk olarak işitme sağlıklarını ve konforlarını göz önünde bulundurarak işitme cihazı satın almalıdırlar.

Kulak Arkası İşitme Cihazı Fiyatları

Kulak Arkası Şarjlı İşitme Cihazı Fiyatları

Markalarına Göre İşitme Cihazı Fiyatları

Kulak işitme cihazı fiyatları, yazılımsal ve donanımsal özellikler doğrultusunda farklılık gösterebildiği gibi, marka ismi de cihazların fiyatlarında değişikliklerin görülmesine sebep olabilir.

Bu doğrultuda marka bazında düşünüldüğünde, işitme cihazı fiyatları, ilgili markanın tanınırlığı ve cihazın yazılımsal ve donanımsal özellikleri doğrultusunda farklılaşır. işitme cihazı üretimi, dünyanın birçok bölgesindeki markalar tarafından gerçekleştirilir.

Kişilerin bu cihazlara kolaylıkla erişerek daha iyi işitme deneyimleri yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla birçok kaliteli işitme cihazı markası ile çalışan Duymer, müşterilerine Türkiye’nin dört bir yanında hizmet vermektedir.

İşitme kaybı sorunları yaşayan ve doktorlarından, işitme cihazı kullanabilecekleri yönünde onay alan hastalar, Duymer şubelerine başvurup işitme cihazları hakkında bilgi alabilirler. 

Duymer bünyesinde bulunan ve satışa sunulan  işitme cihazlarının markaları şu şekilde sıralanır:

Duymer şubelerinde bulunan işitme cihazları, kullanıcılarının işitme sağlıklarını iyileştirmek ve kişilerin daha iyi yaşamlar sürebilemelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bu doğrultuda işitme cihazları ile ilgili bilgi almak isteyen ve farklı işitme cihazı markalarını incelemek isteyen kişiler Duymer şubelerine başvurabilirler.

İnterton İşitme Cihazı Fiyatları

Duymer şubelerinde satışa sunulan Interton işitme cihazları, kişilere her durumda kaliteli ve doğal sesler verebilmek amacıyla üretilmiştir.

Yeni sezgisel ve kolay kullanımı ve uygulama yazılımıyla Interton işitme cihazları, hemen hemen her işitme kaybının olumsuz etkilerini ortadan kaldırılabilir ve böylece kişilerin yaşamlarını kolaylaştırabilir.

Interton fitting özelliği ile yüksek düzeyde doğru uygulamaya akışı sağlamayı ve kişilere daha iyi işitme deneyimleri yaşatmayı amaçlayan Interton işitme cihazları, her yaş grubundaki bireyler tarafından kullanılabilir.

İnterton işitme cihazları, Türkiye’de işitme kaybı yaşayan kişiler tarafından en çok kullanılan işitme cihazlarındandır. 

Starkey İşitme Cihazı Fiyatları

Dünyanın ilk tüm vücut ile ilgilenebilme özelliğine sahip olan işitme cihazı olan Starkey işitme cihazları, sahip olduğu yapay zeka teknolojisi ile kişilere hayatlarının hemen hemen her alanında yardımcı olabilmektedir.

Starkey işitme cihazları, Time Magazine’e göre 2019’un en iyi 100 buluşundan biri olarak seçilmiş ve işitme cihazı sektöründe bir devrim yaratmıştır.

Duymer merkezlerinde kolaylıkla bulunabilecek olan Amerikan menşeili Starkey işitme cihazları; Livio Ai, Livio Edge Ai, Muse Iq ve Soundless Synergy Iq olmak üzere 4 farklı modele sahiptir. Starkey cihazları, sahip oldukları üstün ses kalitesi, ezber bozan teknolojisi ve çeşitli diğer özellikleriyle işitme sorunları yaşayan kişilerin hayat kalitelerini yükseltmeyi amaçlar.

Audifon İşitme Cihazı Fiyatları

Audifon işitme cihazlarını yurt dışından Türkiye’ye getirerek işitme kaybı yaşayan insanlar ile buluştuan Duymer, kişilerin daha iyi iletişim kurabilmelerini sağlamayı amaçlar.

Audifon işitme cihazları; Sino, Via Pro, Lewi ve Risa adlı 4 modele sahiptir. 10k HD ses yaklaştırma özelliğine sahip olan Audifon işitme cihazları, gürültü koruma ve uyarlanabilir feed koruma gibi özellikleriyle kişilerin etraflarındaki sesleri kaliteli bir şekilde duyabilmelerini sağlar.

Cihazların sahip oldukları donanım ve yazılım özellikleri doğrultusunda fiyatlar farklılaşır.

İşitme sağlıklarına yeniden kavuşmak ve böylece çevreleri ile daha kaliteli iletişimler kurmak isteyen kişiler, Duymer şubelerine başvurarak Audifon kulak işitme cihazı fiyatları hakkında bilgi alabilirler.

Danavox İşitme Cihazı Fiyatları

Duymer şubelerinde kolaylıkla bulunabilecek olan Danavox işitme cihazları, 4 farklı modelde olacak şekilde üretilir.

Bu modellerin isimleri Danavox Alya, Danavox Barani, Danavox Anthe ve Danavox Klar şeklinde sıralanır.

Yaklaşık 80 yıldır işitme güçlüğü çeken kişilere yardım etmeyi amaçlayan Danavox, sahip olduğu farklı modeller sayesinde işitme güçlüğü çeken birçok insana hitap eder. Birden fazla alıcı, üstün bağlantı ve ince ayar yazılımı gibi özelliklere sahip olan Danavox işitme cihazları, işitme bozukluğu hafif derece, ileri derece ve çok ileri derece olan kişiler tarafından kullanılabilir.

Danavox işitme cihazları aynı zamanda gürültü izleyici, rüzgar baskılama, müzik modu, uzaysal duyu ve çevresel sınıflandırıcı gibi özelliklere sahiptir.

Söz konusu cihazların sahip oldukları fiyatlar, cihazların özellikleri doğrultusunda farklılaşır. İşitme cihazı kullanabilecekleri yönünde doktorlarından onay almış kişiler, Duymer işitme merkezlerini ziyaret ederek Danavox işitme cihazlarının teknik özellikleri ve fiyatları konusunda bilgi alabilirler.

İşitme Cihazı Seçimi Nasıl Yapılır?

İşitme cihazı seçimi yaparken kişilerin dikkat etmeleri gereken birkaç nokta bulunur. İşitme sorunları ile mücadele eden bireyler, öncelikle söz konusu soruna sahip olduklarını fark ettikleri an uzman doktorlara başvurmalıdırlar.

Kulak Burun Boğaz doktorlarının kişilerin kulak ve işitme sağlığını incelemesinin ardından hastalar, doktorları tarafından kendilerine verilen talimatlara uymalıdırlar.

Hastanın kulak sağlığındaki problemin net bir şekilde belirlenebilmesi için doktorlar, kişilere işitme tarama testi ya da odyometri uygulayabilir.

Odyometri işleminde doktorlar, kişilerin kulaklarına birtakım sesler gönderirler ve bu seslerin bireyler tarafından ne derece duyulup duyulmadığı böylece kaydedilir. Kayıt işleminin yapıldığı ve kişinin hangi frekansları duyup hangi frekansları duyamadığı gibi verilerinin kaydedildiği dosya, odyogram olarak adlandırılır.

Bu işlemin ardından doktorlar, kişilere işitme cihazı kullanmalarını tavsiye edebilirler. İşitme cihazı kullanacak kişilerin, işitme cihazı seçimi konusunda dikkat etmesi gereken kriterler şu şekilde sıralanabilir:

  • İşitme kaybı derecesi
  • İşitme kaybı tipi
  • Yaş ve sağlık durumu
  • Kulak tipi
  • Kulak içi ya da kulak dışı seçeneği
  • İşitme cihazı boyutu
İşitme cihazı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta da işitme cihazını kullanacak olan kişilerin kaç yaşında olduğudur. Cihazı kullanan kişi çocuk ise, işitme cihazları çocuklara uygun olan işitme cihazları arasından seçilmelidir.

Çocukların kulak yapıları her geçen gün geliştiğinden, bu yaş grubunun kulak içi işitme cihazı kullanımı önerilmez.

Boyutları ufak olan işitme cihazlarının diğer işitme cihazlarına göre kaybolma ihtimalleri daha fazladır. Bu sebeple ufak boyutlu işitme cihazlarının yaşı ilerlemiş kişiler tarafından da kullanılmaması önerilir. Fakat unutkanlık sorunu olmadığından emin olan ileri yaştaki bireylerin küçük boyutlarda üretilmiş işitme cihazı kullanmaları konusunda önlerinde herhangi bir engel bulunmaz.  

tme cihazı ücretine katkıda bulunabilmesi için, sözleşmeli resmi sağlık kurumlarının (Devlet veya SGK anlaşmalı Vakıf Üniversitesi Hastaneleri) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları bölümünde görev yapan uzman hekimlerin onayı gerekir.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP