İşitme cihazı ve yapay zeka teknolojisi

Dijital teknolojilerin gelişmesiyle, işitme cihazlarında da çok ciddi ilerleme kaydedilmiş ve bu cihazlar işitme kaybını giderme konusunda daha başarılı hale gelmiştir. Son zamanlarda herkesin sık sık duyduğu yapay zeka teknolojileri, yaşamın her alanında kolaylaştırıcı ürünler geliştirilmesini sağlamaktadır.

İşitme cihazı üreticileri, daima en iyi cihazları üretmek için çalışır ve yeni teknolojileri cihazlarına adapte etmek için birbirleriyle yarışır. Bu sebeple, son birkaç yıl içinde yapay zeka sistemlerinin işitme cihazlarında kullanılmasıyla ilgili birçok adım atılmıştır.

Piyasadaki en iyi işitme cihazlarından bazıları, güçlü yapay zeka desteği sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar yüksek performans ve kullanım kolaylığı sağlayabilen ürünler haline gelmiştir.

Bu yazıda, yapay zeka teknolojisinin gelişmesine paralel olarak en iyi işitme cihazı üreticilerinin sunduğu bazı özellikler incelenmiştir.

Ek olarak, birçok uluslararası internet sitesinin yorum bölümlerinde, en iyi işitme cihazları olarak görülen bazı ürünlerden bahsedilmiştir. Ayrıca, son zamanlarda inovatif hamleleriyle öne çıkan en iyi markalar ve işitme cihazı fiyatları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.

En İyi İşitme Cihazı Özellikleri

En iyi işitme cihazı belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken birçok özellik vardır.

Bu özelliklerin en çok öne çıkanları, işitme cihazı kullanacak kişinin yaşam tarzı ve işitme kaybının seviyesi ile ilişkili olarak değişir. Kullanıcılar tarafından yaygın olarak incelenen bazı özellikler aşağıda sıralanmıştır.

Uzaktan Bağlantı

Bluetooth özelliği sayesinde akıllı cihazlara uzaktan bağlanabilen işitme cihazları, kullanıcılara birçok avantaj sağlar. Örneğin, doğrudan ses aktarımı sayesinde telefon kulağa götürülmeden görüşmeler gerçekleştirilebilir.

Ayrıca, akıllı tv ve bilgisayar gibi cihazlara bağlanılarak, sesler gürültülü ortamlarda dahi rahatlıkla algılanabilir.

Akıllı telefonlar ile birlikte kullanılabilen işitme cihazları, telefon uygulamaları ile uzaktan ayarlanabilir. Bu durum, özellikle kulak içi ve kanal içi işitme cihazı kullanan kişilerin, cihazı daha az çıkarmasını sağladığı için oldukça önemlidir.

Tinnitus (Kulak Çınlaması) Baskılama

Tinnitus, kulakta uğultu ya da çınlama benzeri sesler duyma hissi olarak tanımlanır. Yaşlılığa bağlı işitme kaybı da iç kulak ile ilişkili olabildiği için, işitme kaybı yaşayan yaşlılarda tinnitus görülme sıklığı yüksektir.

Bazı işitme cihazı üreticileri, işitme kaybı yaşayan kişilerin bu sorunlarını da çözmek için cihazları tinnitus baskılama özelliği ile birlikte sunarlar. Kulak çınlaması rahatsızlığı bulunan kişilerin, kendileri için en iyi işitme cihazı seçimini yaparken bu özelliği de göz önünde bulundurması gerekir.

Şarj Edilebilirlik

İşitme cihazlarında çok uzun bir süre boyunca sadece çinko-hava karışımı piller kullanılmıştır. Bu piller sağlığa zararlı değildir ve tek kullanımlıktır.

Fakat son yıllarda, özellikle kulak arkası işitme cihazlarında, şarj edilebilen lityum-iyon piller kullanılmaya başlanmıştır. Şarj edilebilir işitme cihazlarını edinen kişiler, sık sık pil değiştirmek zorunda kalmaz ve elektriğe ulaşabildikleri her yerde işitme cihazlarını şarj edebilirler.

En İyi İşitme Cihazı Markası Nedir?

İşitme cihazlarının yaygınlaşmasıyla, en iyi işitme cihazı hangisi sorusu da daha sık gündeme gelmeye başlamıştır. Farklı kullanıcıların ihtiyaçları için en iyi işitme cihazı seçeneklerini sunan pek çok marka vardır.

Duymer bünyesinde, tüm dünyada başarısı ispatlanmış birçok markanın ürünleri, işitme kaybı yaşayan kişilere sunulmaktadır.

Interton, Audifon ve Danavox gibi markalar, güçlü AR-GE altyapıları ve uzun yıllara dayanan tecrübeleriyle, pek çok yüksek performanslı işitme cihazı üretirler. Yapay zeka teknolojisini ürünlerine entegre etmiş en iyi iki işitme cihazı markası ve ürünleri şu şekilde açıklanabilir:

Starkey: Bu marka, işitme cihazları alanında çok uzun yıllardır AR-GE yatırımları yapan ve dünya çapında en çok tanınan markalardan biridir. Pek çok kişi için, dünyanın en iyi işitme cihazı markası Starkey’dir.

Son yıllarda geliştirdikleri Livio AI ve Livio Edge AI modelleri, işitme cihazlarında, arka plan gürültüsünü baskılama konusunda üretilmiş en başarılı ürünler arasındadır. Livio serisi, yapay zeka sayesinde, kullanıcıların ilk kez girdiği ortamlara çok hızlı ve çok başarılı bir şekilde adapte olur.

NuEar: ABD’de en çok tercih edilen işitme cihazı markalarından biri NuEar’dır. 50 yılı aşkın süredir işitme cihazları alanında faaliyet gösteren bu marka, Circa AI modeliyle, yapay zeka ile entegre olan ilk işitme cihazını üretmiştir.

NuEar Circa AI, kullanıcıları günlük olarak takip ederek beyin ve vücut sağlığı ile ilgili raporlar oluşturur. Bu model, çoğu kullanıcı için en iyi kulak içi işitme cihazı hangisi sorusunun da cevabıdır. Ayrıca düşme sensörü ile, işitme cihazı kullanan kişiler düştüklerinde, daha önceden belirlenmiş yakınlarına haber verir. 

En İyi İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme cihazı fiyatları, döviz kurlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. İşitme kaybı yaşadığı tespit edilen ve bir uzman tarafından işitme cihazı kullanması gerektiği belirtilen kişiler, kendileri için en iyi işitme cihazı seçenekleri ve en ucuz işitme cihazı fiyatları hakkında bilgi almak için Duymer ile iletişime geçebilirler. 

Duymer, ülke genelinde 100’den fazla şubesi bulunan, Türkiye’nin en büyük işitme merkezi ağıdır. İşitme cihazları ile ilgili soru ve sorunları olan kişiler, Duymer uzmanları ile iletişime geçip işitme sorunları ve en iyi işitme cihazı fiyatları gibi konulardaki tüm sorularına cevap alabilirler.

 

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP