Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

İşitme Cihazlarında Yapay Zeka

Yapay zeka teknolojisi çok çeşitli cihaz ve sistemlerde hızla benimsenerek, gelişen bir dizi yeni uygulamaya olanak sağlamış ve işitme cihazlarında da ön plana çıkmıştır. Araştırmacılar; zamanla bu teknolojiden yararlanmanın ve işitme cihazlarını iyileştirmek için kullanmanın daha fazla yolunu aramaya başladı.

İşitme cihazlarının en temel işlevi; konuşma anlaşılırlığını optimize ederek, işitme cihazı kullanıcılarının zorlu dinleme durumlarında rahat bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olmaktır. Şimdi ise işitme cihazlarında geliştirilen yapay zeka teknolojisi yalnızca işitme yeteneklerinde devrim yaratmakla kalmadı, aynı zamanda kullanıcıların yaşam tarzlarını iyileştirmek için benzersiz bir fırsat sağladı. 

İşitme cihazları, makine öğrenimini kullanarak verilere erişme ve nihayetinde onları tahmin etme yeteneğine sahiptir. Akustik ve biyometrik sensörleri sinyal işleme ile birleştirerek, günümüzde işitme cihazları fiziksel aktiviteyi ve sosyal etkileşimi izleyebilir, dil çevirisi yapabilir, düşmeleri otomatik olarak algılayabilir ve farklı dinleme ortamlarında konuşma anlaşılırlığını iyileştirmenin yanı sıra akıllı bir asistan olarak hizmet edebilir. Saatte 55 milyon kez otomatik ayarlama yapabilme özelliğine sahip son teknoloji akıllı işitme cihazları ortamı analiz ederek farklı ortamlarda işitme cihazının performansını kişiselleştirerek daha rahat bir dinleme ortamı sağlar. 

Amerikan menşeli Starkey marka işitme cihazlarımızda kullandığımız yapay zeka teknolojisi ile işitme cihazları saatte 55 milyon kez ortam tarama yapılabilmektedir. Ortamın analizini yapıp her ortama uygun otomatik olarak ayar yapar. Bu teknoloji sayesinde en zorlu dinleme ortamlarında bile rahat bir dinleme deneyimi sağlamaktadır. Yapay zeka teknolojisiyle birlikte ses kalitesinin dışında da birçok akıllı özelliğe sahiptir. Düşme alarmı, 27 dilde çeviri, hatırlatıcı, yazıya aktarım, telefondan ses aktarımı, işitme cihazınız kaybolduğunda konumunu tespit etme, vücut ve zihin aktivitelerinin takibi yapay zeka teknolojisinin getirmiş olduğu özelliklerden birkaçıdır. Özetle işitme cihazları söz konusu olduğunda, yapay zeka teknolojisi bu cihazların daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve kullanıcılar için kişiselleştirilmiş bir işitme deneyimi imkanı sunar.

 

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ