Cep telefonu ile uyumlu olarak çalışabilen işitme cihazı

Özellikle kulak içi ve kanal içi işitme cihazları gibi küçük cihazlar kullanan kişilerin, işitme cihazı ile uyumlu cep telefonu seçmesi birçok açıdan kolaylaştırıcıdır. Gelişmiş akıllı telefonlar, kullanıcılara hayatın her alanında yardımcı olan cihazlardır.

Birçok işitme cihazı üreticisi, cihazlarının akıllı telefonlar ile kontrol edilebilmesi için yazılımlar üretir. Bu yazılımlar sayesinde, işitme cihazının ses ayarları yapılabilir ve diğer akıllı cihazlarla bağlantı sağlanabilir. 

Bu yazıda, akıllı telefon işletme sistemleri ile uyumlu çalışabilen işitme cihazı modelleri incelenmiştir. Ayrıca işitme cihazı kullanımını daha rahat hale getirmek için telefon seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenler ve işitme cihazlarını telefonlara bağlamak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verilmiştir.

Android Uyumlu İşitme Cihazı Modelleri

En yaygın işletim sistemlerinden biri olan Android, pek çok telefon üreticisi tarafından tercih edilmektedir. Cep telefonlarıyla uyumlu çalışan pek çok işitme cihazı, Android işletim sistemine uygun olarak üretilir.

Tüm dünyada tanınan başlıca işitme cihazı markalarının Android ile uyumlu çalışan bazı işitme cihazı çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Starkey: ABD’nin önde gelen işitme cihazı üreticilerinden Starkey, tüm modellerini Android uyumlu işitme cihazı olacak şekilde, cep telefonlarıyla uyumlu olarak üretir.

Firmanın en ileri teknoloji imkanlarla üretilmiş ve yapay zeka ile entegre şekilde çalışan modelleri olan Livio AI ve Livio Edge Ai, Thrive Assistant sayesinde işitme cihazları kullanıcılarının, cep telefonları ile sesli iletişim kurabilmelerini sağlar.

Interton: Interton’un en çok tercih edilen modeli olan Interton Move, Interton Sound uygulaması sayesinde akıllı telefonlarla tam uyum içinde çalışır. Bu model, Interton’un ürettiği ve hem Android hem de iOS işletim sistemiyle birlikte çalışabilen ilk modeldir.

Interton Move kullanıcıları, eğer cihazlarını kaybederlerse “işitme cihazımı bul” özelliği sayesinde cihazlarını kolayca bulabilirler. Ek olarak Interton, işitme cihazlarının yazılımını sürekli olarak güncelleyen bir firmadır. Akıllı telefonlara bağlı Interton cihazlar otomatik olarak güncellenirler.

NuEar: NuEar, ABD’de en çok tercih edilen işitme cihazı markalarından biridir. Firmanın en son geliştirdiği ürünü olan Circa AI, yapay zeka teknolojisinden faydalanarak işitme kalitesini en yüksek seviyeye taşımayı hedefler.

NuEar Circa AI, Thrive uygulaması sayesinde Android telefonlarla bağlantı kurabilir ve kullanıcılara pek çok özellik sunabilir.

Audifon: Audifon, işitme cihazlarında yüksek performansı ön plana alan ve ileri derece işitme kaybı yaşayan pek çok kişinin tercih ettiği bir markadır. Audifon Lewi ve Risa modelleri, telefon uygulamaları sayesinde uzaktan kontrol edilebilir.

iPhone Uyumlu İşitme Cihazı Modelleri

iOS işletim sistemine sahip iPhone telefonlar, ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Bu telefonların en önemli özelliği, kullanıcılara çok kolay ve hızlı bir şekilde istediklerini yapma imkanı sağlamasıdır.

İşitme cihazı üreten firmalar da, Apple firmasının bu prensibine uygun olarak, birçok ayarı çok kolay bir şekilde yapmayı sağlayan işitme cihazı uygulamaları geliştirmektedir. iPhone ile uyumlu çalışan başlıca işitme cihazı modelleri şu şekilde sıralanabilir:

Starkey: Starkey’in tüm modelleri iOS işletim sistemiyle uyumlu çalışır ve kullanıcılara pek çok farklı özellik sağlar.

Thrive Hearing uygulaması sayesinde, beyin ve vücut sağlığı takibi yapılabilir. Starkey işitme cihazı kullanıcıları, cep telefonlarından günlük egzersiz raporları alabilir. Ayrıca, düşme sensörleri sayesinde işitme cihazı kullanıcı dengesini kaybeder ve düşerse, daha önceden belirlenmiş yakınlarına otomatik olarak bilgi verilir.

Interton: iPhone ve işitme cihazı uyumluluğu söz konusu olduğunda, ilk akla gelen işitme cihazlarından biri Interton Ready’dir. Bu cihaz, iPhone kullanıcıları için özel olarak tasarlanmıştır. iOS işletim sistemine yüklenecek olan uygulama sayesinde cihazın tüm ayarları yapılabilir ve iPhone cihazlardan doğrudan ses aktarımı yapılabilir.

NuEar: NuEar Circa AI modeli, iOS işletim sistemiyle de tam bir uyum içinde çalışır. Bu modelin en önemli özelliklerinden biri, telefon uygulaması ile ayarlanabilen tinnitus giderme özelliğidir.

Tinnitus, kulakta çınlama gibi sesler duyma hissidir. Pek çok işitme kaybı hastası, aynı zamanda tinnitus rahatsızlığı da yaşar. NuEar Circa AI, pek çok işitme cihazından farklı olarak, tinnitus baskılama özelliğini kişiye özel ayarlanabilir bir hale getirmiştir.

Audifon: Audifon, bazı işitme cihazlarında Wings çipi adı verilen bir teknoloji kullanır. Bu teknoloji sayesinde, iOS cihazlardan doğrudan ses aktarımı sağlanabilir ve cihazların tüm ayarları yapılabilir.

İşitme Cihazı ile Uyumlu Cep Telefonu Seçimi

Günümüzde, neredeyse herkes cep telefonu kullanmaktadır. Piyasada çok çeşitli markalar tarafından üretilmiş birçok cep telefonu markası bulunur.

İşitme cihazı ile uyumlu cep telefonu seçerken dikkat edilmesi gerekenler çok basittir. Öncelikle, seçilecek telefonun bir akıllı cihaz olması gerekir. Akıllı cihazlar, klasik cep telefonlarının sahip olduğu tüm özelliklerin yanı sıra, internete bağlanabilir ve üçüncü parti yazılımları çalıştırabilir.

İşitme cihazı ile uyumlu cep telefonu seçerken dikkat edilmesi gereken ikinci konu, seçilecek telefonun hangi işletim sistemine sahip olduğudur.

İşitme cihazı uygulamaları ve genel olarak tüm akıllı telefon uygulamaları, Android ve iOS işletim sistemlerine uygun olarak üretilir. Diğer işletim sistemleri ile çalışan bir telefon almak, işitme cihazının telefona bağlanamamasına sebep olabilir.

İşitme Cihazı Telefon Bağlantısı Nasıl Yapılır?

İşitme cihazı kullananlar için cep telefonu üreticileri, iki cihazın kolayca bağlanabileceği menüler üretirler.

Hem iOS hem de Android cihazlarda, işitme cihazı bağlantısı için “Erişilebilirlik” adındaki menü kullanılabilir. Bu bağlantı oldukça kolay olarak yapılsa da, cihazlara göre farklılık gösterebilir. İşitme cihazı kullanıcıları, cihazlarını telefona bağlamak için kullanım kılavuzundan faydalanabilirler. Bağlantının başarılı olmadığı durumlarda, cihazın temin edildiği işitme merkezi ile iletişime geçilip bağlantının kurulması istenebilir.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP