İşitme cihazı tamiri nerede yapılır?

İşitme cihazları oldukça hassas ve karmaşık yapıya sahip cihazlar oldukları için, işitme cihazı tamiri mutlaka bir uzman tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

İşitme cihazı kullanıcıları, zaman zaman cihazlarında kendileri müdahale edemeyecekleri sorunlarla karşılaşabilirler. Böyle durumlarda cihazlar, işitme cihazı markası ve modeli konusunda uzman olmayan kişiler tarafından tamir edilmeye çalışılırsa, daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu yazıda, işitme cihazı tamire ihtiyaç duyan kullanıcıların nasıl bir yol izlemesi gerektiği detaylı bir şekilde incelenmiştir. İşitme cihazı tamiri nasıl yapılır sorusuna cevap verilmiş ve bu işlemlerin yapılabileceği merkezler hakkında bilgi verilmiştir.

Kimler İşitme Cihazı Tamiri Yapabilir?

Dijital işitme cihazları, pek çok farklı bileşenin oluşturduğu, ileri teknoloji ürünü cihazlardır. Dolayısıyla, işitme cihazı tamiri gerçekleştirecek olan kişilerin, bu iş üzerine eğitimli ve hasarlı cihazı tamir etmeye yetkili kişiler olmaları gerekir. 

İşitme cihazı alacak kişilerin, cihazı satın almayı planladıkları merkezin teknik servis hizmetleri hakkında bilgi alıp, donanımlı bir teknik servis kadrosuna sahip merkezlerden alışveriş yapmaları önemlidir. Ayrıca, işitme cihazlarının uzun garanti sürelerine sahip olması da, kullanıcı açısından oldukça avantajlı bir durumdur.

Türkiye genelinde yüzden fazla şubesi bulunan ve en geniş teknik servis ağına sahip işitme merkezi olan Duymer bünyesinde, pek çok uzman işitme cihazı tamiri ve bakımı gibi hizmetler vermektedir.

Eğer Duymer’in yetkili servis hizmeti verdiği markalardan birinin işitme cihazını kullanıyorsanız, tüm tamir ve bakım talepleriniz için duymer.com.tr üzerinden uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İşitme Cihazı Tamiri Nasıl Yapılır?

İşitme cihazı kullanıcıları, sıklıkla basit sorunlar sebebiyle işitme merkezlerine tamir için başvururlar. İşitme cihazını tamire vermeden önce yapılabilecek basit kontroller, cihazın gerçekten tamire ihtiyacı olup olmadığını anlamaya yardımcı olur:

  • İşitme cihazınızın açık olduğundan emin olun.

Bu çok basit bir uyarı gibi görünebilir. Fakat bazen işitme cihazını açmak için kullanılan düğme, bir sebepten dolayı takılabilir. Çalışmayan işitme cihazlarının açma kapama düğmeleri birkaç kez kontrol edilmelidir.

  • Ses ayarlarını kontrol edin.

Bazen işitme cihazının ses ayarları yanlışlıkla değiştirilmiş olabilir. Özellikle akıllı telefon uygulamalarından ayarlanabilen işitme cihazlarında, bu soruna sık sık rastlanmaktadır. İşitme cihazının tamire ihtiyacı olduğuna karar vermeden önce ses ayarlarını kontrol etmek, vakit kaybını önlemek açısından önemlidir.

  • Pil durumunu kontrol edin.

İşitme cihazının çalışmamasının bir başka yaygın sebebi de, işitme cihazı pilinin tükenmiş olmasıdır. Tek kullanımlık piller, bazen normalde olması gerekenden daha çabuk tükenebilir veya nadiren de olsa yeni bir pil çalışmayabilir. İşitme cihazı tamiri için bir merkeze başvurmadan önce, farklı pillerle cihazı çalıştırmayı denemek gerekir.

Yukarıdaki kontrolleri gerçekleştirmenize rağmen işitme cihazı çalışmıyor veya performans sorunları devam ediyorsa, bu durum işitme cihazı tamiri için cihazı aldığınız merkezi aramanız gerektiği anlamına gelir. 

Ayrıca, işitme cihazlarında en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan işitme cihazından ıslık sesi gelmesi durumu, çoğu zaman cihazın kendisiyle ilgili değildir. Bu sesler “geri bildirim” olarak adlandırılır, ve işitme cihazından çıkan sesin cihaz mikrofonuna geri dönmesi sonucunda oluşur. Bu seslerin en yaygın sebebi, kulağa uyumsuz kulak kalıbı ve kulakta aşırı kir birikmesidir. 

Detaylı bilgi için "Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?" adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İşitme Cihazı Nerede Tamir Edilir?

İşitme cihazları, tam donanımlı işitme merkezlerinde tamir edilir. Bazı işitme merkezleri, müşterilere sundukları işitme cihazlarının tamiri için, yetkili servislerle anlaşmalı olarak çalışırlar. İşitme cihazı kullanıcıları, cihazı temin ettikleri merkezlerden, bulundukları şehirde bulunan yetkili işitme cihazı tamir yerleri hakkında bilgi alabilirler. 

Duymer, Türkiye’nin birçok farklı noktasında işitme cihazı tamir hizmeti verir. 100’den fazla şubesiyle Duymer işitme merkezleri, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanındaki kullanıcılara işitme cihazı tamiri hizmeti sunmaktadır.

Duymer tarafından yetkili servis hizmeti sağlanan cihazları kullanan kişiler, Amasya, Bursa, Adana, Gaziantep ve İstanbul gibi Türkiye’nin dört bir yanında bulunan şehirlerden donanımlı uzmanlar tarafından işitme cihazı tamiri hizmeti alabilirler.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP