İşitme cihazınızın stili, markası veya fiyatı ne olursa olsun, cihaz kulaklarınızdayken bir noktada ıslık sesi duymanız normaldir.

Duyulan bu ıslık sesine "Geribildirim" denir. İşitme cihazı geri bildirimi, kulağınızı terk eden ve mikrofona geri dönüş yollarını bulan seslerden kaynaklanır.

Oradan, ses yeniden güçlendirilir, bu da can sıkıcı bir düdük sesi yaratır. İşitme cihazı geribildirimi, elinizi kulağınıza götürdüğünüzde, birisine sarıldığınızda ya da işitme cihazınızı takarken ve çıkarırken meydana gelebilir. 

Geri bildirimin yaygın nedenleri şunlardır: 

  • Aşırı kulak kiri birikmesi
  • Çatlak veya kırık tüp
  • Zayıf uyum
  • Belirli frekanslarda çok fazla ses veya yerinden çıkmış mikrofonlar

Bununla birlikte, sık sık geri bildirim alıyorsanız, günlük yaşamınızı aksatan durumlar yaşıyorsanız işitme cihazınızla ilgili başka bir sorun olabilir. 

İşitme cihazı neden öter infografiği

İşitme Cihazı Neden Öter?

Kulak içi işitme cihazları, bazı durumlarda ötme veya çınlama sesi çıkarabilir. Bu durum genellikle normal olsa da, bazı durumlarda cihazda var olan bir sorundan kaynaklanabilir. Pilin azalması veya işitme cihazının arızalanması gibi teknik problemler, cihazın ıslık sesi çıkarmasına ya da ötmesine neden olur.

İşitme cihazının ötmesine neden olan bir başka neden ise cihazın kulağa doğru bir şekilde takılmamış olmasıdır. Kulak içi işitme cihazları, kulağa doğru bir şekilde takılmadığında ötme ya da çınlama sesi çıkarabilir.

İşitme cihazını kulağınıza doğru bir şekilde taktıktan ve cihazı yaklaşık 30 gün boyunca kullanmanızın ardından ötme sesi devam ediyorsa, yetkili servisiniz ile iletişime geçmeniz gerekir. İşitme cihazı yetkili servisi, cihazınızı detaylı bir şekilde inceleyecek ve bir sorun olması halinde gerekli bakım ve tamir işlemlerini gerçekleştirecektir. 

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP