Dip kanal işitme cihazı

İşitme sorunu, kişilerin sosyal ve psikolojik hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu sebeple işitme duyusunda kayıp olduğunu fark eden bireylerin acilen hastanelerin Kulak Burun Boğaz kliniklerine başvurmaları gerekir. İşitme sorunları genellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerde görünse de, daha genç insanların da işitme sağlıkları bozulabilir. Buradan hareketle işitme cihazlarının çocuklar, gençler ve yaşlılar tarafından kullanılabileceği söylenebilir. İşitme cihazları yazılım, donanım, kullanım alanı ve cihaz türü gibi kriterler doğrultusunda farklı seçeneklerde olacak şekilde üretilir ve satışa sunulur. 

Dip kanal içi işitme cihazı, bu işitme cihazı türlerinden biridir. Kulak içi işitme cihazı olarak da anılan cihaz, tipinin küçük olması, ilk bakışta fark edilmemesi ve kişilere kullanım kolaylığı sunması gibi özelliklere sahip olması sebebiyle işitme cihazı satın alacak kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Dip kanal içi işitme cihazı alacak kişilerin öncelikle işitme cihazı kullanıp kullanamayacakları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu bilgi, kişilere uzman doktorlar tarafından verilmelidir. Yetkili doktorlar tarafından işitme cihazı kullanabileceklerine dair onay alan bireyler, Duymer şubelerine gelerek dip kanal içi işitme cihazları hakkında bilgi alabilirler. 

Dip Kanal İçi İşitme Cihazı Nedir?

Dip kanal içi işitme cihazı nedir sorusu, işitme bozukluğu olan kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Kanal içi işitme cihazı, işitme sorunu yaşayan hastalar tarafından kullanılan ve dış kulak kanalının tam olarak iç kısmına yerleştirilen işitme cihazı türüne denir. İşitme cihazı, kişilerin iç kulak kanalına ya da başka bir şekilde ifade edilecek olursa kemik kısmına doğru konumlandırılır. İşitme cihazının kulak zarının birkaç milimetre ön kısmına takılması gereklidir. Dip kanal içi işitme cihazlarının tüm parçaları bir ünite içerisindedir. Bu da söz konusu işitme cihazının dış kısmında, kişileri rahatsız edecek herhangi bir parçanın bulunmadığı anlamına gelir. 

Bu işitme cihazı türünün üretilmesindeki asıl amaç, bireylerin işitme sağlıklarına katkıda bulunmanın yanı sıra estetik görünümdür. Dip kanal içi işitme cihazı kullanan hastaların kulaklarında bulunan işitme cihazları neredeyse görünmezdir. Böylece söz konusu cihazları kullanan kişiler, estetik açıdan herhangi bir endişe duymadan işitme sağlıklarını daha iyi bir seviyeye taşıyabilirler. Dip kanal içi işitme cihazı, hastaların kulak kanallarındaki kemik kısmına yerleştirildiğinden kulağa sağlam bir şekilde oturur ve böylece, ortaya çıkabilecek olası düşme ve kayma gibi sorunların önüne geçilmiş olur. 

Dip Kanal İçi İşitme Cihazının Diğer Cihazlardan Farkı Nedir?

Dip kanal içi işitme cihazları ile diğer işitme cihazları arasındaki en önemli fark, cihazların boyutudur. Dip kanal içi işitme cihazları, diğer işitme cihazlarına göre oldukça küçük boyutlardadır. Cihazın boyutunun küçük olması, kişilerin işitme cihazı kullandıklarının belli olmamasını sağlar. Bu, bireylerin sosyal ve psikolojik yaşamlarında işitme cihazı kullanımından kaynaklanabilecek herhangi bir olumsuz durum yaşamalarının önüne geçer. Dip kanal işitme cihazları ile diğer işitme cihazları arasındaki diğer farklar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Diğer işitme cihazlarına göre rüzgar sesini yakalama ihtimali daha düşüktür. 
 • Ses kontrolü ya da mikrofon gibi ek özellikler içermediğinden kolay ve konforlu bir kullanım sunar. 
 • Küçük bir yapıya sahip olduğundan, cihaza yerleştirilen piller de küçüktür. Bu sebeple dip kanal işitme cihazlarının pilleri, diğer işitme cihazlarının pillerinden daha kısa ömürlüdür. 
 • Kulak yapısı, kulak zarının sağlığı ve orta kulağın durumu gibi unsurlar, cihazın kullanımını etkileyebilir. Belirli kriterleri karşılamayan kişiler bu işitme cihazı türünü kullanamazlar.
 • Hafif dereceli ve orta dereceli işitme kaybı sorunları ile karşı karşıya olan hastalar tarafından kullanılabilir. 

Dip Kanal İçi İşitme Cihazı Yararları Nelerdir?

Dip kanal içi işitme cihazları, işitme sağlığında bozulmalar gözlenen bireylere birçok farklı konuda yarar sağlar. Bu doğrultuda dip kanal içi işitme cihazı yararları şu şekilde sıralanabilir: 

 • Kulağın derinliklerine yerleştirilerek kullanıldığından kişilerin fiziksel görünümlerinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmaz.
 • Hastaların dış kulak izlerine uygun olarak yapıldığından, kulağa tam oturur.
 • Kulak zarına yakın olarak kullanılması sebebiyle dış ortamdaki gürültülerin az duyulmasını sağlar.
 • Küpe, telefon, kulaklık ve gözlük gibi aksesuar ve cihazların kullanımında kişilere kolaylık sağlar. 
 • Kulağın iç kısımlarında kullanıldığından, kişilerin doğal işitme deneyimleri yaşamalarını sağlar.
 • Ufak bir yapıya sahip olduğundan kişiler, işitme cihazını sık sık çıkarmak durumunda kalmazlar. 
 • Hastaların kulak zarlarının kemik bölümüne yerleştirilerek kullanıldığından, kulakta ortaya çıkabilecek tıkanıklık (oklüzyon) sorunlarını önler. 

Dip Kanal İçi İşitme Cihazı Fiyatları Ne Kadar?

Dip kanal işitme cihazı, kişilerin kulak yapılarına uygun olarak üretilir. Bu sebeple bu türdeki işitme cihazını kullanmadan önce kişilerin kulak izleri alınır. Söz konusu işitme cihazı ile hastaların kulak izlerinin uyumlu olması durumunda kişiler cihazı satın alabilirler. Dip kanal içi işitme cihazı fiyatları bu sebep doğrultusunda diğer türdeki işitme cihazlarından farklı bir ücretlendirmeye tabi olabilir. Bu doğrultuda fiyat araştırması yapmadan önce işitme cihazını kullanacak olan kişinin yaşına odaklanmak oldukça önemlidir. Kulak içi işitme cihazları oldukça ufak boyutlara sahip olduğundan, söz konusu cihazların çocuklar ve yaşı ilerlemiş kişiler tarafından kullanılması olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. 

Çocukların bu cihaz tipini kullanamamasının asıl sebebi, kulak yapılarının tam olarak gelişmiş olmamasıdır. Çocukların kulak yapıları her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ettiğinden, çocuklar için satın alınan kulak içi işitme cihazları, çocuklar tarafından kullanılamaz hale gelebilir. Yaşlı bireylerde ise daha farklı bir durum söz konusudur. Dip kanal içi işitme cihazları, sahip oldukları ufak boyut sebebiyle kulaktan çıkarıldıkları an kolayca kaybolabilirler. Yaşı ilerlemiş kişilerin bu sebeple işitme cihazlarını kaybedebilme ihtimalleri vardır. Fakat bu durumu yaşamayacağına emin olan yaşı ilerlemiş kişilerin kanal içi işitme cihazı kullanımı konusunda önlerinde herhangi bir engel yoktur.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARA WHATSAPP