Kulak içi İşitme Cihazı Nedir?

İşitme cihazları, fiyat, boyut, özel özellikler ve kulağınıza yerleştirilme şekillerine göre farklılıklar gösterir. İşitme cihazları normal işitmeyi geri getiremez. Yumuşak sesleri yükselterek, duymakta zorlandığınız sesleri duymanıza yardımcı olarak işitme duyunuzu geliştirebilirler. İşitme cihazları kulak içine kulak arkasına ya da kulak kanalı içine takılabilir. Bir kanal içi (ITC) işitme cihazı özel kalıplanmıştır ve kısmen kulak kanalına sığar. 

Kulağın arkasına (BTE) takılan işitme cihazı kulağınızın üst kısmına asılır ve kulağın arkasına dayanır. Bir tüp, işitme cihazını, kulak kanalınıza uyan kulak kalıbı adı verilen özel bir kulaklığa bağlar. Bu tip bir cihaz, her yaştan ve hemen hemen her türlü işitme kaybı olanlar için uygundur. Bir kulak içi (ITE) işitme cihazı, dış kulağınızın kase şeklindeki alanının çoğunu (tam kabuk) ve yalnızca alt kısmı (yarım kabuk) dolduracak şekilde özel olarak hazırlanmıştır. Her ikisi de hafif ve şiddetli işitme kaybı olan kişiler için faydalıdır.

Bir kulak içi işitme cihazı;

  • Ses seviyesi kontrolü gibi daha küçük stil işitme cihazlarına uymayan özellikler içerir.
  • Kullanımı daha kolaydır.
  • Daha uzun pil ömrü için daha büyük bir pil kullanır.
  • Hoparlörü tıkayan kulak kirliliğine karşı hassastır.
  • Küçük cihazlardan daha fazla rüzgar sesi alabilir.
  • Kulakta daha küçük cihazlardan daha belirgindir.

Kulak içi İşitme Cihazı Nasıl Çalışır?

Kulak içi işitme cihazı, dışardan gelen sesleri algılar ve bu sesleri amplifle (genişletir) veya öncelikli frekansları ayarlar ve kulak içine yerleştirilen küçük bir aygıt aracılığıyla kulak içine yönlendirir. Bu yönlendirilen ses, kulak içindeki dokular aracılığıyla kulak kepçesi veya kulak zarı aracılığıyla kulak içindeki kepçelere ulaşır ve sonunda kulak içindeki duyu hücrelerine ulaşır, bu hücreler tarafından algılanır ve beyine iletilir.

Kulak içi İşitme Cihazı Kulağa Nasıl Takılır?

Kulak içi işitme cihazı, odyolog veya işitme cihazı uzmanı tarafından öncelikle kulak ölçümleri yapılır ve uygun boyutta bir kulak içi işitme cihazı seçilir. Daha sonra kulak içine yerleştirilmeden önce kulak içi ve kulak kanalı temizlenir. Kulak içi işitme cihazı, doğru pozisyona getirilerek kulak içine yerleştirilir ve kulak içi işitme cihazı uzmanı tarafından ayarlanır ve kullanıcıya kullanımı hakkında bilgi verilir.

Kulak içi İşitme Cihazı Pili Kaç Gün Kullanılır?

Kulak içi işitme cihazı pilinin kullanım süresi, pil tipine, kulak içi işitme cihazının kullanım şekline, kulak içi işitme cihazının güncel ayarlarına ve kulak içi işitme cihazının güncel moduna göre değişebilir. Ortalama olarak, en yaygın kullanılan zincir pil tipi yaklaşık bir hafta boyunca kullanılabilir. Ancak, dijital kulak içi işitme cihazlarının daha verimli enerji yönetimi sayesinde, bu pil tipi birkaç hafta boyunca kullanılabilir. Kullanıcılar, kulak içi işitme cihazının güncel pil durumunu izlemeleri ve gerektiğinde değiştirmeleri önerilir.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARA WHATSAPP