Fiyat ve Bilgi Alın!

Geleneksel ve çok yönlü olan kulak arkası işitme cihazları en popüler işitme cihazlarıdır. Kulak arkası işitme cihazları her işitme kaybı için kullanıma uygundur. Kulak arkası işitme cihazları hem kulağın arkasına hem de içine uygulanır. BTE işitme cihazlarının hem özelleştirilmiş kulak kalıpları hem de genellikle kubbe olarak adlandırılan farklı uygulama stilleri mevcuttur.

Kulak arkası işitme cihazlarında elektronik modüllerinin dışında, üretilen sesin iletimi için boynuz, kulak kalıbı, ses iletim hortumu (tube), ventilasyonlar ve çeşitli filtreler kullanılmaktadır. Bu modüllerin üretilen sesin akustik yapısında değişiklikler oluşturduğu ve bu durumun sesin frekanslara özgü farkındalığını etkilediği bilinmektedir.

Kulak arkası işitme cihazları üç ana bileşenden oluşur.

Ana gövde

Kulağın arkasına kolayca oturabilen kulak arkası işitme cihazları, ana gövdesi içerisinde mikrofon, hoparlör, amplifikatör, ana işlemci ve pil gibi elektronik parçalardan oluşur. Aynı zamanda üzerinde ses ve program değişkliğini sağlayan tuşları barındırır.

Hoparlörü kulak içinde yer alan kulak arkası (RITE/RIC) işitme cihazlarında diğerlerinden farklı olarak, hoparlör kulak kanalına yerleştirilir ve ana gövdede yer almaz. Ana gövde seçilen markalara göre çeşitli renklerde ve tasarımlarda olabilir.

Kulak kalıbı ve Dome (Kubbe)

İşitme cihazlarının uygulanabilmesi ve kulakta durabilmesi için kulak kalıbı ya da RIC cihazlar için kubbe kullanılmalıdır. Kulağın yapısı insandan insana değiştiği için kulak kalıbı, kişiye özel olarak üretilir. Bu yüzden size özel kulak kalıbı olabilmesi için işitme uzmanları kulak izi almalıdır.

Kişiye özel olmayan farklı boyutları bulunan kubbe (dome), yumuşak malzemeden yapılmış hazır başlıklardır. Kulağa ve var olan işitme kaybına en uygun olanı işitme uzmanı tarafından seçilir ve kullanıma hazır olduğu için anında uygulanabilir.

Hortum/Tüp

Kulak arkası işitme cihazlarında ana gövde ve kulak kalıbı arasındaki bağlantı plastik bir tüple/hortumla sağlanır. Bu tüp işitme kaybına ve yaşa göre farklı ebatlarda ve kulak yapısının büyüklüğüne göre uzunluğu değişmektedir.

Kulak arkası işitme cihazlarının avantajları

İşitme cihazları, işitme kaybı olan kişilere sesleri daha duyulabilir hale getirir. BTE işitme cihazları kullanıcılara birçok fayda sağlar:

  • Çok hafif dereceden çok ileri dereceye kadar çeşitli işitme kayıpları için uygundur.
  • Kablosuz bağlantı özelliği sayesinde akıllı telefonunuza, televizyonunuza, tabletinize ve diğer cihazlara bağlanabilirsiniz.
  • Boyutu sayesinde kolaylıkla tutulur ve ayarlanır.
  • Kulak arkası işitme cihazları, diğer formlara kıyasla en geniş pil seçeneği yelpazesine sahiptir. En küçükten en büyüğe tüm piller kullanılabilir ve bunun yanında şarj edilebilen modeller de mevcuttur.

Kulak arkası işitme cihazı çeşitleri

Özellikler ve yetenekler yelpazesi, işitme kaybının tipi, derecesi, konfigürasyonu, kullanıcının el göz koordinasyonu, kulak yapısı ve yaşı vs kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun işitme cihazı stiline karar verirken işitme uzmanına yardımcı olan etmenlerdir. Kulak arkası tarzı işitme cihazlarının çeşitli stilleri mevcuttur:

Hoparlörü kulağın içinde (RITE/RIC) işitme cihazları

RIC işitme cihazları günümüzdeki kulak arkası cihazların en estetik, en popüler ve teknik olarak gelişmiş işitme cihazlarıdır.

RIC cihazları boyut olarak küçük ve daha göze çarpmayan bir tasarıma sahiptir. RIC işitme cihazlarının hoparlörü, kulağın arkasındaki gövdeden ayrı olarak kulak kanalınıza yerleştirilir. Ses, bir kabloyu kaplayan küçük plastik tüp aracılığıyla ikisi arasında iletilir.

Mini BTE işitme cihazları

Mini BTE en küçük tür BTE işitme cihazı demektir. Daha küçük gövde, standart BTE’ye göre kulak arkasında daha az görünürdür. Genellikle standart BTE ile kullanılanlardan daha ince ve daha küçük tüplere sahiptir. Daha küçük boyutuyla bile, çeşitli seviyelerdeki işitme kayıplarına uygundur.

Standart BTE işitme cihazları

Standart BTE işitme cihazları mini BTE cihazlara göre daha büyük gövdeye sahiptir ve bu sayede mini BTE’ye sığdıralamayan bazı özelliklerin bu cihazda yer almasına izin verir. Bu BTE'ler aynı zamanda normal boyutta tüp ve kişiye özel kulak kalıpları ile kullanılır.

Daha büyük gövde, işitme cihazlarının kullanılmasına yardımcı olan daha büyük tuşları ve pilleri barındırabilir. Standart BTE işitme cihazları, işitme kayıplarının en geniş işitme kaybı aralığına uyacak en büyük hoparlör yelpazesi sunar.

Power BTE İşitme Cihazları:

Süper güçlü (SP) işitme cihazları kullanıcıya tasarımında basit ve kullanışlı bir işlevsellik sunar. Bu BTE işitme cihazları, diğer standart BTE işitme cihazları ile aynı özellikleri sağlar ancak farklı olarak daha güçlü bir işitme deneyimi sunar.

Whatsapp Hattı HEMEN ARA WHATSAPP