Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Farklı Tipte Cihazlar (Kulak İçi - Kulak Arkası) Hangisi Daha Avantajlı?

İşitme cihazları, işitme kaybı yaşayan bireyler tarafından duyulamayan sesleri daha işitilebilir hale getirmek için tasarlanmış cihazlardır. İşitme cihazlarının temel amaçları, fonksiyonel işitme kazancını sağlamak ve iletişim becerilerini artırmaktır. 

İşitme cihazlarını iki gruba ayırabiliriz. Bunlar kulak arkası ve kulak içi modellerdir. İlk olarak kulak arkası işitme cihazlarından başlayalım. Bu cihazlar hastaların kulak kepçesine rahat bir şekilde oturacak formda üretilmiştir. Kulak arkası işitme cihazının kasasının içinde mikrofon,  hoparlör ve amplifikatör yer almaktadır. Hoparlörden çıkan sesler hortum yardımıyla kulak kalıbına, oradan da kulağımıza iletilir. Kulak arkası işitme cihazlarını, hafif derecede işitme kaybından ileri derece işitme kaybına kadar işitme sorunu yaşayan hastalar kullanabilir. Pediatrik ve geriatrik popülasyonlar için genellikle kulak arkası işitme cihazları önerilmektedir. 

Tüm bunlara ek olarak kulak arkası işitme cihazlarında Receiver’lı modeller de mevcuttur. Bu cihazların özelliği, hoparlörün kulak kanalı içerisine girmesidir. Mikrofon ve hoparlör birbirinden ayrı olduğu için akustik feedback riskini en aza indirgemektedir. Bununla birlikte hoparlör ince bir tel yardımıyla cihaza bağlıdır. Kozmetik açıdan kulak arkası cihazlarına göre biraz daha avantajlıdır. 

Kulak içi işitme cihazlarına geçecek olursak, bu cihazları üç gruba ayırabiliriz. Bunlar kanal içi, komple kanal içi ve görünmez kanal içi işitme cihazlarıdır. Kulak içi işitme cihazlarını hafif derece işitme kaybından, orta derecede işitme kaybına kadar sorun yaşayan hastalar kullanabilir. Kulak içi işitme cihazları kulak kanalının içerisine yerleştiği için kulak kepçesinin avantajlarından faydalanarak sesin lokalizasyonu açısından avantaj sağlamaktadır. Fakat bu cihazlar boyut olarak küçük olduğu için kulağa takılıp çıkarılması ve temizliği konularında dezavantajlı olmaktadır.

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ