İşitme cihazı; kulağın içine veya kulağın arkasına takılan, seslerin daha iyi duyulmasını ve anlaşılmasını sağlayan elektronik cihazdır. Bu cihazlar kendi içerisinde çinko-hava pilli işitme cihazları ve şarj edilebilir pilli işitme cihazları olmak üzere iki grupta incelenebilir.

Çinko-hava pilli evrensel olarak numaralandırılmıştır ve çeşitli renklerde gruplandırılmıştır. İşitme cihazı pilini 4 farklı renk ve boyutta inceleyebiliriz:

10 no işitme cihazı pili: Sarı renktedir, en küçük pil numarasıdır. Ortalama kullanım süresi ise 3-7 gün arasında değişmektedir. 

312 no işitme cihazı pili: Kahverengi renktedir. 10 no işitme cihazı piline göre daha büyüktür. Ortalama kullanım süresi ise 3-10 gün arasında değişmektedir. 

13 no işitme cihazı pili: Turuncu renktedir. 312 no işitme cihazı piline göre daha büyüktür. Ortalama kullanım süresi ise 6-14 gün arasında değişmektedir. 

675 no işitme cihazı pili: Mavi renktedir, en büyük pil numarasıdır. Ortalama kullanım süresi ise 9-21 gün arasında değişmektedir. 

Çinko-hava pillerin kullanım süresi pil  numaralarına ve kullanılan cihaza göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak baktığımızda bu cihazların pilleri uzun bir kullanım ömrüne sahip değillerdir. Bu yüzden düzenli olarak bu pillerin satın alınması ve değiştirilmesi gerekir. İşitme cihazlarında sürekli pil değiştirmek zahmetli olacağı gibi el becerisi daha az bireylerde veya görme yeteneği kısıtlı bireylerde zorluk oluşturabilir. 

Şarj edilebilir işitme cihazlarında ise Lityum-iyon bataryalar kullanılmaktadır. Bu bataryalar tüm gün rahat bir şekilde kullanım imkanı sunmaktadır. Böylece artık pil bittiğinde pil almak veya pil değiştirmek gibi problemler ortadan kalkıyor. İşitme cihazını şarj kitine takmak yeterli oluyor. Bununla birlikte pillerin oluşturduğu çevre kirliliğinin de büyük ölçüde önüne geçilmektedir. Cihazlarınızı yeniden şarj ederek, çevreye olan olumsuz etkileri de en aza indirgemiş oluruz.

Çinko-hava pilli işitme cihazlarının ve şarj edilebilir pilli işitme cihazlarının cihazların ses kalitesi aynıdır. Her iki modelde de farklılık olmamaktadır.

Duymer İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi olarak Starkey, Interton, Audifon, Danavox ve Nuear markalarına ait hastalarımızın işitme kaybına uygun, farklı çıkış güçlerinde birçok kulak arkası ve kulak içi işitme cihazı modelimiz bulunmaktadır. Bu cihazların hem çinko-hava pilli hem de şarj edilebilir pilli seçenekleri mevcuttur. İşitme cihazı modellerimiz; gürültü baskılama, feedback yönetimi, tinnitus baskılama, frekans sıkıştırma, telefondan ses aktarımı gibi tüm teknolojik donanım ve yazılımlara sahiptir.

 

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP