İşitme cihazı pili - işitme cihazı takan bir kadın

İşitme cihazı pilleri, cihazın güç kaynağını oluşturan ve ses dalgalarının dijital sinyallere dönüştürülmesi için gerekli enerjiyi sağlayan güç kaynaklarıdır. Piyasada, pek çok marka tarafından üretilen işitme cihazı pilleri mevcuttur. Piller farklı boyutlarda üretilir ve bir işitme cihazı için uygun olan pil, güç kaynağı için ayrılan bölümün büyüklüğüne bağlı olarak değişir.

Bu içerikte, işitme cihazı pili seçerken sizlere yardımcı olması amacıyla, bu pillerin özellikleri ve çeşitleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Ayrıca, en iyi işitme cihazı pili seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurlar için, piyasadaki en başarılı ürünler incelenmiştir.

İşitme Cihazı Pili Nedir?

İşitme cihazı pili, çinko ve hava karışımından oluşan ve genellikle tek kullanımlık olarak üretilen uzun ömürlü bir pil türüdür.

Bu piller ambalajlarından çıkarıldıklarında üzerlerinde bir etiket bulunur. Etiketler çıkarıldığı zaman çinko ve hava etkileşime girer ve pil aktif hale gelir. Daha sonra, pilin işitme cihazında kendisine ayrılmış olan bölüme yerleştirilmesiyle, işitme cihazına enerji sağlanır.

Standart çinko-hava karışımı pillerin en büyük boyutu olan 675 numaralı pil dışındaki çeşitler, şarj edilebilir özelliğe sahip değildir.

Piyasada 675 numaralı pillerin bazıları şarj edilebilirdir. Eğer kullandığınız işitme cihazı 675 numaralı pil için uygunsa ve şarj edilebilir piller temin etmek istiyorsanız, ayrıca şarj cihazı da edinmeniz gereklidir.

Son yıllarda, özellikle kulak arkası işitme cihazlarında lityum-iyon pillerin kullanımı da yaygınlaşmıştır. Bu piller cihazların içine üreticiler tarafından yerleştirilir ve sürekli şarj edilebilir olma özelliğine sahiptir. Özellikle sık sık seyahat eden veya ofis ortamında çalışan kişiler için, lityum-iyon pillerle çalışan şarj edilebilir işitme cihazları büyük kolaylıklar sağlar. Bu cihazlara, Starkey LIVIO AI modeli ya da Danavox firmasının ürettiği birçok kulak arkası işitme cihazı modeli örnek olarak gösterilebilir.

İşitme Cihazı Pili Çeşitleri Nelerdir?

Sağlığa zararlı etkileri sebebiyle cıva içeren piller yasaklandığından beri, çinko-hava karışımı piller işitme cihazı çeşitlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çinko-hava karışımı piller boyutlarına göre sınıflandırılır:

675 numaraları işitme cihazı pili: Tüm işitme cihazı pili seçenekleri arasında en büyük piller 675 numaralı olanlardır. Bu piller neredeyse bir madeni para büyüklüğündedir ve mavi renk etiket ile temsil edilirler. 11.6mm x 5.4mm ölçülerine sahip olan piller, ileri ve çok ileri derece işitme kaybı yaşayan kişilerin kullandığı cihazlar için uygundur. Bazı pil üreticileri, 675 numaralı pilleri şarj edilebilir olarak üretir. 675 numaralı işitme pilleri, işitme cihazının enerji tüketimine bağlı olarak, 9-20 gün arasında kullanım ömrüne sahiptir. Kulak arkası işitme cihazlarının kullanımı azaldıkça, bu pillere olan talep de azalmaktadır.

13 numara işitme cihazı pili: Kulak arkası ve kulak içi işitme cihazlarında en yaygın olarak kullanılan işitme pili çeşidi, 13 numaralı işitme cihazı pilidir. 7.9mm x 5.4mm ölçülerindeki bu pil, hafif, orta ve ileri derece işitme kaybı yaşayan hastaların kullandığı işitme cihazlarına uygundur. 13 numara işitme cihazı pili, turuncu renk etiket ile kullanıcılara sunulur. 13 numaralı işitme cihazı pili çeşitleri, ortalama 7-14 gün kullanım ömrüne sahiptir.

312 numaralı işitme cihazı pili: Kahverengi etikete sahip olan 312 işitme cihazı pili, mini kulak arkası işitme cihazı, kulak içi işitme cihazı ve kanal içi işitme cihazı çeşitlerinde kullanılır. 7.9mm x 3.6mm ölçülerinde üretilen bu piller, hafif, orta ve ileri derece işitme kaybı yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir. Ortalama kullanım süreleri 3-10 gün arasındadır.

10 numara işitme cihazı pili: Piyasada yaygın olarak bulunabilecek en küçük işitme cihazı pili, 10 numara işitme cihazı pilidir. Bu piller, sarı renkli etikete sahiptir. 5.8mm x 3.6mm ölçülerinde olan bu küçük piller, kulak içi ve kanal içi işitme cihazlarında kullanılır. Özellikle görünmez kanal içi işitme cihazı gibi, çok küçük boyutlardaki cihazlar yaygınlaştıkça 10 numaralı işitme cihazı pillerine olan talep de artmaktadır. Bu pillerin ortalama kullanım süresi 3-7 gün arasındadır.

Yukarıdaki işitme cihazı pili çeşitlerine ek olarak, işitme cihazı üreticilerinin nadiren tercih ettikleri 5 numaralı işitme cihazı pili de piyasada mevcuttur. Bu pilleri temin etmek daha zor olduğu için, zorunlu durumlar dışında 5 numaralı pil kullanan cihazların tercih edilmesi genellikle önerilmez.

En İyi İşitme Cihazı Pili Hangisi?

Piyasada çeşitli markaların ürettiği işitme cihazı pilleri bulunur. Dünya çapında başarısı ispatlanmış bir markanın pillerini kullanmak, işitme cihazının sesleri yükseltme performansını olumlu yönde etkiler. Ayrıca, kaliteli işitme cihazı pili kullanımı, işitme cihazının daha uzun ömürlü olmasına da etki eder. 

100 yılı aşkın süredir, çok farklı kullanım amaçları için piller üreten Rayovac, işitme cihazı pili konusunda da en yetkin markalardan biridir. Merkezi ABD’de bulunan firma, Rayovac Extra serisiyle, işitme cihazlarının optimum performansa sahip olmasını sağlayan piller üretir. Rayovac Extra işitme cihazı pilleri, 10, 312, 13 ve 675 numaralı ürünler olarak müşterilere sunulmaktadır.

İşitme cihazınız için yeni pillere ihtiyacınız varsa, bizimle duymer.com.tr ya da 444 35 48 üzerinden iletişime geçebilir ve evinize işitme cihazı pili siparişi edebilirsiniz.

Kaynakça

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARA WHATSAPP