Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Kulak Arkası İşitme Cihazları

Dış ortamdaki sesler kulak kepçesi sayesinde toplanır ve dış kulak yolundan iç kulağa iletilir. İç kulağa iletilen sesler sinir hücrelerini uyarır. Son olarak da işitme siniri aracılığıyla beyne iletilen seslerin üst merkezlerde sentezlenmesi ile işitme gerçekleşir. Bu aşamaların herhangi bir kısmında bir problem meydana gelir ve işitme fonksiyonu yitirilirse işitme kaybı oluşur. Tek kulakta işitme kaybı olabildiği gibi her iki kulakta da meydana gelebilir.

İşitme kaybı medikal ya da cerrahi olarak tedavi edilmiyorsa işitme cihazı seçeneği düşünülmelidir. İşitme cihazı modelleri genel olarak kulak arkası ve kulak içi olmak üzere 2 grupta incelenebilir. İşitme cihazı uygulaması yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca kriterler vardır. Bu kriterler arasında; bireyin kulak kepçesi ile dış kulak yolunun anatomik yapısının durumu, işitme kaybının tipi ile işitme kaybı derecesi, dış kulak yolunda serümen ya da buşon oluşma sıklığı, bireyin cinsiyeti ve yaşı, bireyin ekonomik düzeyi ile sosyal yaşam biçimi, bireyin estetik kaygısı ve el becerisi durumu gibi önemli noktalar yer almaktadır. Bu kriterlerin tamamı dikkate alınıp değerlendirilerek işitme kaybı yaşayan kişilere uygun olan kulak arkası veya kulak içi işitme cihazı modeli seçilir.

Kulak arkası işitme cihazlarında (BTE); hoparlör, mikrofon, amplifikatör, ana işlemci ve pil cihazın kasasında yer almaktadır. Bu cihazlar kulak kepçesinin üzerine yerleşir ve kulak kalıbı ile ses kulağa iletilir. Çok hafif dereceden çok ileri derece kayba kadar rahatlıkla kullanım sağlayacak geniş bir yelpazeye sahip işitme cihazı modelidir. Kulak arkası işitme cihazları diğer cihazlara göre daha fazla kazanç sağlamaktadır. Yüksek kazanç ihtiyacı olan işitme kayıpları için ilk tercih kulak arkası işitme cihazları olmalıdır. Kulak arkası işitme cihazı yönlü mikrofonlara sahip olmasının yanında şarjlı işitme cihazı modelleri de mevcuttur.

Kulak arkası işitme cihazları; gereken konforu, sabitliği ve güvenliği sağlamaları açısından pediatrik grupta en iyi çözüm olmakla beraber en sık tercih edilen cihazlardır. 

BTE dediğimiz kulak arkası hortumlu modellere ek olarak,  küçük bir tel ile işitme cihazını hoparlöre bağlayan ve hoparlörü kulağın içerisinde yer alan receiverlı (RIC) modellerde son zamanlarda oldukça popüler bir noktaya gelmiştir. Çok hafif dereceden ileri derece kayba kadar bir kullanım sağlar. Bu tür işitme cihazlarında hoparlör ve mikrofon birbirinden uzak olduğu için feedback oluşma riski daha azdır. Kozmetik açıdan avantajlıdır ve kulağın havalanmasını sağlayarak tıkanıklık hissini en aza indirir. Şarj edilebilir modelleri de mevcuttur. 

Duymer İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi olarak Starkey, Interton, Audifon, Danavox ve Nuear markalarına ait hastalarımızın işitme kaybına uygun, farklı çıkış güçlerinde birçok kulak arkası işitme cihazı modelimiz bulunmaktadır. Kulak arkası işitme cihazı modellerimiz; gürültü baskılama, feedback yönetimi, tinnitus baskılama, frekans sıkıştırma, telefondan ses aktarımı gibi tüm teknolojik donanım ve yazılımlara sahiptir.

 

DİĞER MAKALELER

Çocuklar için işitme cihazı kullanımı ve Ebeveynler

Çocuğunuza işitme kaybı teşhisi konursa, işitme kaybı tedavisi, işitsel rehabilitasyon ve konuşma ve dil terapisi konularında birçok karara varacaksınız. 

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ