İşitme cihazı pilleri ne kadar dayanır

Farklı işitme cihazı türleri için, farklı boyutta işitme cihazı pili çeşitleri üretilir. Boyutlarına göre sınıflandırılan bu piller, şarj edilebilir ve şarj edilemez olarak ikiye ayrılır. Şarj edilebilir işitme cihazı pilleri, cihaz üreticileri tarafından cihaza yerleştirilir ve kullanıcı tarafından çıkartılamaz. Şarj edilemeyen piller ise, kullanıcılar tarafından, cihazda kendilerine ayrılan bölüme kolayca yerleştirilir ve çıkartılır. 

Bu yazıda, işitme cihazı pili çeşitlerinin genel özellikleri ve ortalama kullanım süreleri incelenmiştir. Ayrıca, kullanıcılara işitme cihazı pillerini en verimli şekilde kullanmaları için bazı bilgiler verilmiştir.

İşitme Cihazı Pili Ne Kadar Dayanır? Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

İşitme cihazı pili, kullanılan pil tipine, cihazın özelliklerine ve kullanım sıklığına bağlı olarak değişebilir. Aşağıda farklı modeldeki işitme cihazı pillerinin kullanım süreleri verilmiştir:

  • Boyut 10: 3-7 gün
  • 312 Numara: 3-10 gün
  • Boyut 13: 6-14 gün
  • Boyut 675: 9-20 gün

İşitme cihazı pilleri genellikle birkaç hafta gibi bir süre zarfı boyunca dayanabilir. Pil ömrünü etkileyen faktörler arasında işitme cihazının tipi ve ayarları, kullanım sıklığı, çevresel faktörler (örneğin sıcaklık, nem, vb.), pil markası ve pilin kalitesi bulunur. İşitme cihazı pili, zayıf hale geldiğinde genellikle çeşitli işaretler verir.

Bunlar arasında cihazın güç seviyesinin düşmesi, sesin bozulması veya kesilmesi, düşük pil uyarıları ve işitme cihazının kesintili çalışması bulunur.

Düzenli olarak pil değiştirme, işitme cihazının düzgün çalışması için son derece önemlidir. Pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için, işitme cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda pili cihazdan çıkarabilir veya kapalı bir kapta saklayabilirsiniz. İşitme cihazınızın kılavuzunda önerilen pil tipini ve değiştirme sıklığını bulabilirsiniz.

İşitme Cihazı Pilleri

Yakın döneme kadar, pil teknolojilerinde yaygın olarak civa kullanılırdı. İşitme cihazı pilleri de civa bazlı olarak üretilir ve müşterilere sunulurdu.

Fakat, son zamanlarda civanın zararları üzerine bilimsel bulgular arttı ve pil kullanımında civa kullanımı azaltıldı. Kulak çevresinde veya içinde bulunan işitme cihazlarında, civa bazlı piller artık kullanılmamaktadır.

Günümüzde, işitme cihazlarında yaygın olarak kullanılan piller, çinko ve hava karışımıyla üretilir.

Bu piller üzerlerine yapışık bir etiketle birlikte satılırlar. Kullanıcılar yeni bir pili kullanmak istediklerinde önce bu etiketi sökmelidir. Böylece çinko ile hava etkileşime girer ve pil aktif hale gelir. Çinko-hava karışımı pillerin kullanıldığı işitme cihazları, geceleri kapalı konuma getirilmelidir. Ek olarak, gece boyunca cihazın pil kapağını açık bırakmak, hem işitme cihazı pil ömrü konusunda yardımcı olur, hem de cihazda birikmiş nemin arınmasını sağlar.

Çinko-hava karışımıyla üretilen pillere ek olarak, son yıllarda lityum-iyon pillerin kullanımı da artmıştır. Bu piller, şarj edilebilme özelliğine sahiptir. Lityum-iyon piller, üreticiler tarafından cihazın içine yerleştirilir ve kullanıcılar tarafından çıkartılıp takılamaz. Sık seyahat eden kişiler için, şarj edilebilir işitme cihazları büyük kolaylık sağlamaktadır.

İşitme Cihazı Pil Fiyatları

İşitme cihazı pili fiyatları, kullanılacak pilin çeşidine ve markasına göre değişiklik gösterir. Piyasada pek çok uygun fiyatlı işitme cihazı pili bulunabilir. İşitme cihazı pilleri sık sık değiştirildiği için, bazı kullanıcılar toplu olarak pil alımı yaparlar. Eğer çok miktarda işitme cihazı pili almayı planlıyorsanız, işitme merkezlerinin kampanyaları hakkında bilgi alabilir ve daha avantajlı fiyatlarla pilleri satın alabilirsiniz.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP