Bir kişiye işitme cihazının nasıl kullanılacağını anlatan bir uzman

İşitme cihazı kullanacak olan kişiler, cihazların estetik görünüşü ve cihaza alışma süreci gibi konularda birtakım endişelere sahip olurlar.

Bu sebeple, kişilerin işitme cihazı kullanımı konusunda bilgilendirilmeleri gerekir. Cihaz kullanımı konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirilmiş olan kişiler, işitme cihazlarını verimli bir şekilde kullanabilir ve yaşamlarını daha kaliteli bir hale getirebilirler.

Bu içerik, işitme cihazlarına kolay bir biçimde alışmak ve cihazların kullanımı konusunda kullanıcılara yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

İşitme Kaybı İçin Uzman Doktorlara Başvurun

İşitme duyusunda azalma olduğunu fark eden birçok kişi, direkt olarak işitme merkezlerine başvurur.

Oysa bu, oldukça yanlış bir eylemdir. İşitme kaybı, genellikle kulak ya da kulak içi organlarının rahatsızlanması doğrultusunda gelişir. Bu tür vakalarda söz konusu sağlık sorununun tedavi edilmesi, işitme kaybını ortadan kaldırabilir.

Hastanın kulağını muayene eden bir doktor

Bu doğrultuda, işitme kaybı yaşadığınızı fark etmenizin ardından işitme merkezleri yerine uzman doktorlara başvurmanız önerilir. Uzmanlar, bir belirti olarak ortaya çıkan işitme kaybının nedenini tespit edebilmek amacıyla birtakım testlere başvururlar.

Bazı durumlarda, testler doğrultusunda uzman doktorlar tarafından uygulanan tedaviler, işitme kaybını ortadan kaldırmaz. Bu durumda doktorlar, işitme cihazı satın almanız gerektiği konusunda sizlere önerilerde bulunacaktır.

Alanında Uzman Bir İşitme Merkezini Tercih Edin

İşitme cihazı için sağlık kurulu raporu aldıktan sonra, alanında uzman ve geniş hizmet ağına sahip olan bir işitme merkezini tercih etmeniz gerekir. İşitme cihazları; kullanım, bakım, temizlik ve tamir gibi birçok faktöre ihtiyaç duyabilen elektronik cihazlardır.

Bu sebeple, cihazları almanızın ardından sizlere her zaman destek olabilecek işitme merkezlerini tercih etmeniz gerekir. İşitme cihazı, ilk başta kullanımı oldukça zorlu bir cihazmış gibi görünebilir.

Fakat günümüzde üretilen işitme cihazları, Bluetooth ve akıllı telefonlara bağlanabilme gibi birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikler, cihazlara dokunmadan ilgili ayarları yapabilmenizi ve kolay bir şekilde cihazları kullanabilmenizi sağlar. 

Uzman bir işitme merkezi, işitme cihazı karşılaştırma işlemlerinin ardından sizin için uygun olan işitme cihazını keşfetmenizi sağlayacaktır.

Duymer işitme cihazları merkezi

Bunun yanı sıra, işitme cihazlarını düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekir. Bu konu da, uzmanlara danışmanız gereken bir konudur. Uzman bir işitme merkezi, sizlere işitme cihazı kurutma tableti ve diğer temizleme aparatları hakkında bilgi verecektir.

Profesyonel bir işitme merkezine başvurmanızı gerektiren bir diğer önemli konu ise bakım ve servis hizmetleridir.

İşitme cihazları, yanlış kullanım ya da zaman gibi etkenler doğrultusunda hasar alabilir. Bu sebeple, işitme cihazı bakım, servis ve onarım gibi konularda geniş çapta hizmetler sunabilen işitme merkezlerine başvurmanız son derece önemlidir.

İşitme Kaybınız İçin Uygun Olan İşitme Cihazını Tercih Edin

Kapsamlı ve hasta odaklı hizmet veren işitme merkezlerinin sizlere ilk olarak işitme testi uygulayacağını unutmayın.

İşitme testi, işitme kaybı derecenizin belirlenmesi ve işitme cihazı seçimi gibi konularda sizlere yardımcı olacaktır. İşitme cihazları, sahip olunan işitme kayıplarının seviyesine uygun olarak üretildiğinden, işitme cihazı seçimi söz konusu olduğunda, bu oldukça önemli bir konudur.

Örneğin hafif bir işitme kaybınız varsa, ileri derece işitme kaybı tedavisi için üretilen kulak arkası işitme cihazlarını (BTE) tercih etmeniz gerekmez. Bu durumda hafif derecede işitme kaybı için üretilmiş olan open fit işitme cihazı seçeneklerini incelemeniz gerekir.

Bu sebeple, tercih edeceğiniz işitme merkezinin ilk olarak işitme testlerine başvurduğundan emin olun. Ancak bu adımların ardından işitme kaybınız için tamamen uyumlu olan işitme cihazını seçebilirsiniz.

İşitme cihazı çeşitleri

Satın alma aşamasına gelmeden önce işitme cihazı sgk sözleşmesi gibi cihaz satın almanıza yardımcı olacak yönetmelikleri dikkatli bir şekilde inceleyin. 

İşitme Cihazı Kullanımı Konusunda Destek Alın

Doğru bir işitme merkezi tercih edip işitme kaybınız için uygun olan işitme cihazını satın almanızın ardından, cihazın kullanımı konusunda detaylı bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

İşitme cihazının ses ayarlarının yapılması, cihazın üzerindeki düğmelerin işlevi, cihazın telefonlar ile eşleştirilmesi ve gürültü engellemenin aktif edilmesi gibi birçok özelliğin nasıl kullanıldığını öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Bu özellikleri nasıl aktif edeceğinizi öğrenmek, cihazı doğru kullanmanızı sağlayacak ve işitme kalitenizi oldukça arttıracaktır.

Bu sebeple, işitme cihazı kullanımı konusunda 7/24 destek alabileceğiniz işitme merkezlerini tercih etmek sizlere birçok avantaj sağlayacaktır. İşitme merkezinin telefon ve Whatsapp gibi kanallar üzerinden ulaşılabilir olması da oldukça önemlidir.

İşitme Cihazına Alışmak İçin Kendinize Zaman Tanıyın

İşitme cihazını kullanmaya başladığınız ilk zamanlarda, cihazların kulağınızı rahatsız ettiğini düşünebilirsiniz. Bu durumun oldukça normal olduğunu aklınızdan çıkarmamanız, cihazlara alışma sürecinizi hızlandıracaktır. İşitme cihazları, ilk kullanımda sizlere garip hissettirebilir.

Çocuğun işitme cihazı kullanmasına yardım eden kişiler

Cihazın dışarıdan görünümü konusunda kendinizi kötü hissedebilir ve cihazın kulak bölgenizde ağrılar oluşturduğunu düşünebilirsiniz. Bu noktada, zaman içerisinde cihazları kullanmaya alışacağınızı ve bu noktadan sonra tüm rahatsızlıklardan kurtulacağınızı bilmeniz gerekir.

İşitme cihazı kullanan kişiler, ilk kullanımdaki rahatsızlıkların genellikle 5-15 hafta içerisinde geçtiğini dile getirirler. Buradan hareketle, işitme cihazı kullanmaya başlamanızın ardından, tek yapmanız gereken şeyin sabırlı olmak olduğu söylenebilir.

Zaman içerisinde kulak bölgesinde rahatsızlıklar hissetmeyecek ve işitme cihazının görünüşü konusundaki endişelerinizden kurtulacaksınız.

İşitme Cihazının Olumlu Etkilerine Odaklanın

İşitme cihazları, işitme sağlığınızı olması gereken seviyeye getirerek yaşam kalitenizi artırmayı amaçlayan cihazlardır.

Bu sebeple, bu bilgiyi cihazları kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren aklınızdan çıkarmayın. Böylece, daha iyi ve kaliteli bir işitme duyusuna sahip olduğunuzu her zaman hissedebilir ve işitme cihazı kullanımına kolaylıkla alışabilirsiniz.

Ayrıca, piyasada çok fazla sayıda işitme cihazı seçeneği olduğunu unutmamalısınız. Örneğin, işitme cihazlarının kulağınızdaki görünüşünden çok fazla rahatsız iseniz, görünmez işitme cihazı seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, işitme cihazlarının yaşamınızı iyi bir seviyeye taşıdığına odaklanmak, cihazlara hızlı bir şekilde alışmanızı sağlayacaktır.

Duymer İşitme Cihazları ile Hayata Dahil Olun

Duymer bünyesinde satışa sunulan işitme cihazları; yapay zeka desteği, Bluetooth, gürültü engelleme, konuşmaları ayırt etme ve şarj edilebilme gibi birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar kolaylıkla işitme cihazlarını kullanabilirler.

Duymer işitme merkezine başvuran kişiler, hem Duymer şubeleri, hem de telefon destek hatları üzerinden işitme cihazları ile ilgili tüm sorularına yanıt bulabilirler. Duymer’den işitme cihazı satın alan kişiler; cihazların bakımı, temizliği ve rutin kontrolleri hakkında bilgilendirilirler.

İşitme cihazı satın alma işleminden önce, Duymer şubelerine başvuran kişilere işitme testi uygulanır. Böylece, kişiler için uygun olan işitme cihazlarının kolay bir şekilde belirlenebilmesi mümkün hale getirilir.

Duymer, kişilerin işitme seviyelerini arttırmak ve böylece daha iyi yaşamlar sürmelerini sağlamak amacıyla dünyanın en kaliteli işitme cihazlarını kullanıcılar ile buluşturur. Bunun yanı sıra

Duymer, Türkiye’nin dört bir bölgesinde, işitme sağlığı ve işitme cihazı kullanımı gibi konuların uzmanlar tarafından ele alındığı kullanıcı günleri düzenlemektedir. Bu kullanıcı günlerinde kişilere, cihaz kullanımı ve işitme cihazı kampanyaları gibi bilgiler aktarılmaktadır. 

Sizler de işitme testi yaptırmak, işitme sağlığınız hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ve işitme cihazı seçeneklerini incelemek için Duymer şubelerine başvurabilir; böylece hayata dahil olabilirsiniz.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP