Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

İşitme Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

İşitme testleri, işitme düzeyiniz ve kulağınız hakkında bilgi veren, odyolog veya odyometristler tarafından yapılan testlerdir. İşitme problemi veya kulağınızla ilgili herhangi bir sorun olduğunda Kulak Burun Boğaz Kliniğine başvurabilirsiniz. Kulakla ilgili problemler başlıca, duyma azlığı, çınlama problemi, konuşmaları anlamada güçlük, kulakta basınç değişimi, kulakta akıntı şeklinde olabilmektedir. Kulak Burun Boğaz Hekimleri gerekli gördüğü durumda işitme testlerinin yapılması için sizleri odyolog/odyometristlere yönlendirecektir. 

İşitme Testleri

  • Saf Ses Odyometri

  • Konuşma Odyometrisi

  • Timpanometri

  • Akustik Refleks Testi

  • ABR (BERA) Testi

  • Yenidoğan İşitme Testleri

Saf Ses Odyometri 

Saf ses odyometri testi, işitmenin değerlendirilmesinde en çok uygulanan test yöntemidir. Bu test ile her iki kulakta da minimum duyulabilen işitme düzeyi ölçülmektedir. Sessiz bir kabinde farklı frekanslarda sesler gönderilerek hava ve kemik yolu ölçüm ile kişinin en az duyduğu seviye tespit edilir. Hava yolu ölçümde kulağa kulaklık takılarak işitme kaybının derecesi, kemik yolu ölçümde ise mastoid kemiğe kemik vibratör yerleştirilerek işitme kaybının tipi belirlenmektedir.

Konuşma Odyometrisi

İşitme kaybıyla beraber gelişen sesleri duysa bile konuşulanları anlayamama en büyük problemlerden birisidir. Bu nedenle saf ses odyometri testi yapıldıktan sonra hastanın konuşmaları anlayabildiği minimum seviye ve konuşmaları ayırt edebildiği skorlar bakılmaktadır. Konuşma testi sırasında okunan çok heceli ve tek heceli kelimeleri hastanın tekrarlaması istenir. Konuşma testleri aynı zamanda işitme cihazından alınabilecek verim hakkında da bilgi vermektedir. 

Timpanometri

Timpanometri testi, kulağa yerleştirilen prob yardımıyla kulağa basınç verilerek yapılan kısa süren bir testtir. Orta kulak yapılarının fonksiyonları, kulak zarı hareketliliği ve kulak akıntısı hakkında bilgi verir. 

Akustik Refleks

Akustik refleks testi, prob yardımıyla ses gönderilerek orta kulakta bulunan stapes kasının verdiği yanıta göre beyin sapına kadar olan işitsel yolların değerlendirilmesinde kullanılan test yöntemidir. Yapılan diğer testlerdeki bulgular ile birlikte işitme kaybına sebep olan yerin belirlenmesine yardımcı olur.

ABR Testi

BERA veya ABR testi, iç kulaktan beyin sapına kadar olan işitsel yollar hakkında bilgi veren objektif bir test yöntemidir. Uyku sırasında veya hareketsiz bir şekilde, sessiz bir ortamda yapılan ABR testi, belirli yerlere elektrod yapıştırılıp, elektriksel dalgalar gönderilerek yapılmaktadır. Özellikle bebeklerde, diğer testlerden doğru sonuç alınamayan hastalarda veya bazı hastalıkların ayırıcı tanısında önemli bir yer tutmaktadır. Saf ses odyometri ve konuşma testleri hasta katılımı gerektirdiği için bebeklerde uyutularak ABR testi yapılmaktadır. 

Yenidoğan İşitme Testi

Doğumdan sonra 6 saatini dolduran her bebeğe işitme testi yapılmaktadır. Yenidoğan işitme testleri tarama ABR veya tarama emisyon testleri olmak üzere ikiye ayrılır. Bebek uykudayken kulağa prob yerleştirilip, ses gönderilerek yapılan yenidoğan işitme tarama testleri; kısa süren, hasta katılımı gerektirmeyen, basit bir işitme ölçüm metodudur. 

İşitme kayıplarında erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Özellikle bebeklerde işitme kaybı varlığında dil gelişimi de etkilenmektedir. İşitme kayıpları çoğunlukla kalıcıdır ve erken müdahale edilmediğinde ilerleme göstermektedir. Siz de kendinizde veya yakınınızda işitme kaybından şüphelenirseniz mutlaka Kulak Burun Boğaz Hekimine başvurunuz.

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ