Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Odyogram Nedir?

Odyogram Nedir?

Bir işitme testinden alınan sonuçlar odyogramda görüntülenir. Bir odyogram, bir kişinin farklı ses tonlarında veya frekanslarda duyabildiği en yumuşak sesleri gösteren bir grafiktir. İşaretler grafiğin üstüne ne kadar yakınsa, o kişinin duyabildiği sesler o kadar yumuşak olur. Hastanın sonuçlarının odyogramda düşmesi farklı işitme kaybı derecelerini gösterir. 

Odyogram Sembolleri

Bir "O" genellikle sağ kulağa verilen yanıtları temsil etmek için kullanılır ve "X" sol kulağa verilen yanıtları temsil etmek için kullanılır. Odyogramdaki, haritada bulunana benzer bir tuş, farklı sembollerin ne anlama geldiğini tanımlar. 

Odyogramda gösterilen ses tonları konuşmayı duymak ve anlamak için en önemli olanlardır. Birisi konuştuğunda duyduğumuz her sesin ses tonu ve ses yüksekliği farklıdır. Örneğin, "S" sesi sessizdir. "O" ses tonu gürültülüdür. 

Aşağıda gösterilen odyogram, çoğu konuşma sesi için ses perdesini ve yüksekliğini gösteren gölgeli bir alana sahiptir. 

Bir Odyogram İşitmeyi Nasıl Ölçer?

Bir işitme testi sırasında, sesler farklı şekillerde sunulur. Kulaklıklarla veya hoparlörler ile test ederken, sesler orta kulağa doğru iç kulağa ulaşmak için kulak kanalına gider. Bu, hava iletimi testi olarak bilinir. Hava iletimi testi, tüm işitme sisteminin sese nasıl tepki verdiğine bakar. 

Vibratör denilen bir cihaz doğrudan iç kulağa ses göndermek için kulağın arkasına yerleştirilir. Sesler başın kemiklerinden gönderilir ve kulak zarı ya da orta kulaktan geçmez. Bir şey seslerin kulak zarı ve orta kulakta hareket etmesini durdurduğunda, kemik iletimli işitme seviyeleri hava iletim seviyelerinden daha iyi olacaktır. Bu, iletken bir işitme kaybının mevcut olduğu anlamına gelir. 

Ses normal olarak dış ve orta kulak içinden geçtiğinde, ancak iç kulak normal olarak çalışmadığında, hem kemik iletimi hem de hava iletimi işitme seviyeleri aynı olacaktır. Bir sensorinöral işitme kaybı var.

odyogramodyogram işitme testiodyogram örnekleriodyogram işaretleriodyogram açıklamasıodyogram değerlendirmeöstaki disfonksiyonu odyogramodyogram ne demekyüksek frekans odyogramgölge odyogram nedirodyogramda işitme kaybı tipleri

DİĞER MAKALELER

Pediatrik İşitme Cihazı Uygulamasında Pil Kapağı Kilidi ve Led Göstergesinin Önemi

Bildiğiniz gibi ReSound UPSmart pediatrik işitme cihazı ürünlerimizde, diğer ürünlere kıyasla birtakım donanımsal farklılıklar söz konusu. 

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ