Odyolog ya da odyometrist işitme testi yapıyor.

Odyologlar  ve odyometristler, işitme ve kulak sorunlarıyla ilgili farklı görevlere sahip uzmanlardır. Her iki uzmanlık alanı da, birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde birbirleri ve Kulak Burun Boğaz uzmanları ile uyum içinde çalışarak hastaların sorunlarını çözmeyi hedefler. Odyologlar, hastalığın araştırılması ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesi alanında çalışırlar. Odyometristler ya da diğer adıyla odyometri teknikerleri ise, odyolog ya da KBB uzmanı gözetiminde, işitme kaybının seviyesi ve türünün belirlenmesine yardımcı olan testleri uygulamakla görevlidirler.

Bu yazıda, insanlar tarafından sık sık birbirleriyle karıştırılan, odyologlar ve odyometristler hakkında birçok bilgi verilecektir. Yazıda odyolog ne demek sorusu yanıtlanmış, odyologların çalışma alanları ve görevleri açıklanmıştır. Ayrıca, odyometrist nedir diye merak eden okurlar için, odyometri uzmanlarının iş tanımları da konuya dahil edilmiştir.

Odyolog Ne İş Yapar?

Odyolog, her yaştan insanın işitme, denge ve diğer nöral sistem sorunlarının önlenmesi, teşhis ve tedavi edilmesi süreçlerine yardımcı olan uzmandır. Bir odyolog, hastanın tedavi sürecinde KBB uzmanları ile birlikte çalışabilir. Çeşitli işitme ve denge sorunlarına sahip olan hastalar için, odyolog tarafından yapılabilecek işlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • İşitme kaybının belirlenmesi: Odyolog, işitme kaybının sebebini ve seviyesini belirlemek için odyometrist ile birlikte bazı testler uygular. Odyogram adındaki işitme testi sonuç grafiğini inceler. Sorunun giderilmesi için bir uzman hekim gözetiminde tedavi uygulanması gerekiyorsa, hastayı bilgilendirir. 
  • İşitme cihazlarının kullanımı: Bazı durumlarda işitme kaybının tedavisi tıbben mümkün değildir ve bir işitme cihazı yardımıyla sorunun giderilmesi gerekir. Farklı işitme kaybı dereceleri ve türleri için en doğru cihazın belirlenmesi ve kullanılması konusunda hastaya rehberlik etmek de odyologların görevleri arasındadır.
  • Tinnitus: Kulak çınlaması olarak da anılan tinnitus, bir veya iki kulakta uğultu, vızıltı, çınlama gibi sesleri duyma hissidir. Bir odyolog, kulak çınlamasının sebebini saptayabilir ve eğer kendi uzmanlık alanı ile ilgili bir sorun varsa, çınlamanın giderilmesi veya azaltılması için çalışır. Tinnitus, vücudun farklı bölümlerindeki birçok hastalığın belirtisi olabileceğinden, odyologlar gerekli durumlarda hastaların doğru uzmana yönlendirilmelerini sağlar.

Ayrıca bir odyolog, işitme ve denge sorunları yaşayan hastalar ve ailelerine danışmanlık hizmeti sağlayabilir.

Odyolog Nerede Çalışır?

İşitme kaybı sorunları olan kişiler, odyolog nerede çalışır diye merak edebilirler. Bu soru şu şekilde cevaplanabilir: Odyologların en yaygın olarak çalıştıkları kurumlar hastanelerdir. Odyologlar ayrıca KBB klinikleri ve işitme cihazları üzerine uzmanlaşmış kurumlarda da çalışırlar. Örneğin Duymer İşitme Cihazları bünyesinde birçok odyolog çalışmaktadır. Bu uzmanlar, dünya çapında tanınan markalardan oluşan Duymer işitme cihazları arasından, hastalar için en uygun olan cihazın belirlenmesi ve işitme kaybının en iyi şekilde giderilmesi için çalışırlar.

Odyologlar, gerekli ek eğitimleri alıp işitme engelliler öğretmenliği yapabilir ya da alanlarında yüksek lisans yaparak akademik hayata dahil olabilirler.

Odyometrist Ne İş Yapar?

Odyometrist ya da odyometri teknikeri, çeşitli işitme tarama testlerini hazırlayan ve odyometri testlerinin bir uzman tarafından yorumlanması için sonuçları hazırlayan kişidir. Bir odyometrist, KBB uzmanları ve odyologlarla birlikte çalışarak, hastaların işitme kaybının türü ve seviyesinin belirlenmesinde görev alır. Odyometristler işitme cihazları konusunda da bilgi sahibidir ve işitme cihazı üretimi üzerine de çalışabilirler.

Odyometrist, bir hastaya işitme testi uyguluyor.

Odyometrist Nerede Çalışır?

Devlet hastaneleri ve özel hastaneler başta olmak üzere, işitme testlerinin gerçekleştirildiği tüm sağlık kurumlarında odyometristler çalışabilir. Ayrıca işitme cihazları ve genel olarak akustik üzerine uzmanlaşmış firmalar da odyometristler için çalışma alanı oluştururlar.

Özet

Odyolog ne iş yapar diye merak edildiğinde ilk akla gelen görev, odyologların işitme kayıplarının belirlenmesi ve giderilmesi sürecinde görev aldıklarıdır. İşitme sorunlarının giderilmesi amacıyla işitme cihazlarının kullanılması gerektiği durumlarda hastalara en uygun cihazı temin edebilmeleri ve cihazı kullanabilmeleri konusunda da bilgi vermek de odyologların görevidir.

Öte yandan, odyometrist ne iş yapar sorusunun cevabı ise; başta odyometri olmak üzere işitme sorunlarına dair çeşitli testlerin düzenlenmesi ve bu testlerin sonuçlarının hazırlanması olarak verilebilir. Her iki uzman da, hastaların ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için birbirleriyle ve uzman hekimlerle bir arada çalışırlar.

Kaynakça

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP