Serbest Alan Odyometrisi Nedir?

Serbest alan odyometrisi çocuklar için uygulanan ve odyologlar ya da odyometristler tarafından gerçekleştirilen bir işitme testidir.

İşitme testlerinin bazıları her yaştan çocuklar için, bazıları çocuğun yaşı ve anlayış seviyesine göre kullanılabilir. 

Çocuğun nasıl ve ne zaman test edilmesi gerektiği, işitme bozukluğu için genetik yatkınlık ve çocuğun belirli risk faktörlerine maruz bırakılıp bırakılmadığı gibi bir dizi faktöre bağlıdır. 

Yenidoğanın Test Edilmesi

Yenidoğanların hastaneden veya doğumhaneden ayrılmadan önce test uygulanması yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Çocuğun işitme kaybının 3 aylıktan önce teşhis edilmesi önemlidir. Doğumda mevcut işitme kaybı olan bir bebek, konuşma ve dil gelişimi için önemli bir zaman olan 6 aylıktan önce tedaviye başlamalıdır. İşitme kaybı erken tespit edilen ve erken müdahale olan çocukların okula girdikleri zaman akranları düzeyinde işlev gördüğü tespit edilmiştir.

Yeni doğanlar için iki birincil tarama testi vardır. Her iki test de ağrısızdır, sadece birkaç dakika sürer ve bebek uyurken yapılır.

Bebeğin kulağına küçük bir mikrofon yerleştirilen bir Otoakustik Emisyon Testi (OAE) ile sesler kulağa iletilir ve koklea tarafından yayılan sesler kulak kanalına kaydedilir. Emisyonlar analiz edilerek belirli frekanslardaki eşikler belirlenebilir. Bebeğin işitme kaybı varsa, ses emisyonu olmaz.

Bebeğin başı ve kulağının çeşitli yerlerine yerleştirilmiş elektrotları kullanan İşitsel Beyin Sapı Yanıtı (ABR) testi, bebek dinlenirken, her bir kulağa kulaklıklar aracılığıyla akustik bir uyarı verilir. Beyindeki aktivitenin bir analizi işitme eşiklerini ortaya koymaktadır.

Tarama testlerini geçemeyen bir bebek, sonuçları onaylamak ve bir odyolog tarafından derinlemesine bir değerlendirme almak için tekrar taranmalıdır.

Bebeğin Test Edilmesi (7 ay - 2 yaş arası)

Çeşitli frekans aralıklarını (örneğin bir davul, çıngırak, zil, vb.) Temsil eden elde tutulan ses uyarıcılarının kullanımını içeren basit bir davranışsal odyometri testi uygulanır. Bu test, belirli seslere cevap olarak bebeğin davranışını gözlemlemek için kullanılır.

Bebeğin hoparlörler aracılığıyla çeşitli seslere maruz kaldığı görsel güçlendirme ile ses alanı testi yapılır. Bebek herhangi bir ses kaynağına yöneliyor mu gözlemlenir. Cevap verirken, çocuk eğlenceli bir görsel görüntü veya oyuncak ile ödüllendirilir.

Yürümeye Başlayan Çocuk Testi (2 - 3 yaş)

Serbest alanda oyun odyometrisi (CPA), bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılan ve bu test stratejisini tolere edecek kadar olgun olan ve işitme kaybı hakkında özel bilgiler sağlayan bir kulaklık testidir. Test genellikle bir oyunla yapılır ve çocuktan her ses duyulduğunda oyuncakla bir şey yapması istenir (örneğin bir oyuncağa dokunma). Bu nedenle test, yürümeye başlayan çocuğun aktif katılımına dayanır.

Yürümeye başlayan çocuk işitme testini geçemezse, bir odyolog tarafından derinlemesine bir değerlendirme yapılması önerilir.

Büyük Çocuğu Test Etmek

Timpanometri, çocuğun iç kulağının nasıl çalıştığını belirlemeye yardımcı olabilecek bir testtir. Kulak tamburunun hareket etmesini sağlayarak kulağa hava basıncı iletilir. Kulak zarı hareketliliği daha sonra özel bir makine ile ölçülür. Test, çocuğun işitip ses duymadığını belirlemez ancak iç kulak basıncındaki değişiklikleri saptayabilir. Bu test çocuğun çok sabit oturmasını gerektirir ve çoğunlukla daha büyük çocuklarda kullanılır.

 

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP