Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı :0 (232) 398 33 00

Konuşmayı ayırt etme skoru ne demektir?

İşitme, 5 duyu organımızdan biridir ve dış dünyayı anlamamıza yardımcı olur. Dış dünyadaki sesleri işitme duyumuz aracılığıyla algılar buna göre tepki veririz. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren duyduğumuz seslere göre tepki veririz. Örneğin bir bebek gülme sesine olumlu tepki verirken, çığlık gibi seslere ise korkarak ve ya ağlayarak tepki verebilir. Yani, işitme aynı zamanda sosyal hayatımıza ve gelişimimize de yön verir.
 
İşitme duyusunda yaşanan rahatsızlıklar genetik olabilir, doğuştan gelebilir ve yaşanan travma ve hastalıklar sonucunda da oluşabilir. Sonradan yaşanan orta kulak iltihabı ve menenjit gibi kimi hastalıklarda işitme duyusuna zarar verebilir. 
 
İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?
Kişi eğer işitme kaybı yaşadığını düşünüyorsa, Kulak Burun Boğaz doktoruna başvurarak muayene olmalıdır. Muayene sonrasında eğer gerekliyse doktor tarafından işitme testine yönlendirilir. Odyometri yani işitme testi sonrasında kişinin işitme kaybı ölçülür ve bu doğrultuda tedaviye yönlendirilir. 
 
Kimi durumlarda başvuran hastanın durumuna göre daha kolay teşhis konabilmesi adına ek olarak tomografi, stapes refleksi ve timpanometri gibi testler de istenebilmektedir. 
 

Konuşmayı ayırt etme skoru ne demektir?

 
Konuşmayı ayırt etme skoru işitme testi uygulamalarından biridir. Kişinin uzmanlarca belirlenen kelimeleri ne kadar algıladığını ve ne kadar iyi duyabildiğini ayırt etmek için uygulanır. Kişisel bir testtir. Konuşmayı ayırt etme skorunda konuşma tanıma ve eşlik etme gibi etkilerde hesaplanır. 
 
Test içerisinde kişiye daha önceden belirlenmiş olan standartlaşmış kelimeler ve cümleler dinletilir daha sonrasında tekrar etmesi istenir. Belirlenen kelime ve cümleler farklı yoğunluklardadır. Testin sonunda kişinin verdiği doğru cevaplar kayıt edilir.
 
Kişinin sesleri duyabildiği gibi sesleri ne kadar ayırt edebildiği de oldukça önem taşımaktadır. Konuşmayı ayırt etme skorunda bu oranlar ortaya çıkmaktadır. Test sonuçları oransal olarak açıklanmaktadır. Örneğin, eğer testinizin sonucu %100 çıktıysa bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamadığınız ve sesleri ayırt edebildiğiniz anlaşılmaktadır. Test sonucunda ortaya çıkan oranın yüzdesine göre bir teşhisde bulunulabilmektedir.    
 
İşitme testinde başka hangi uygulamaların yapıldığını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilir ve işitme testi hakkında bilgi edinebilirsiniz.   

İşitme Testinde Nelere Bakılır? 

İşitme kayıpları yaşanan duyu kaybına ve çeşitlerine göre derecelendirilmiştir. Bu nedenle işitme testine girdiğinizde yaşanan durumun ne olduğunun ortaya çıkması için birkaç teste birden girersiniz. 
 
Saf Ses Odyometrisi
 
Saf ses odyometrisinde her iki kulağında minimum duyma seviyesine bakılmaktadır. Saf ses odyometrisinde kişiye farklı frekanslarda sesler dinletilir ve ses duyulduğu anda butona basması beklenir.  
 
Konuşma Odyometrisi 
 
Konuşma odyometrisinde kişinin konuşulanları anlama eşiği ölçülmektedir. Teste giren kişiye önceden uzmanlar tarafından belirlenen kelimeler söylenir ve bu kelimelerin tekrar edilmesi beklenir. Verilen cevapların doğruluk oranına göre değerlendirmesi yapılır. 
 
Timpanometri 
 
Orta kulak basıncını ölçmeye yarayan timpanometri sayesinde orta kulaktaki ve kulak zarındaki hareketlilik hakkında değerlendirme yapılır. Aynı zamandaki kulaktaki sıvı birikimi ile ilgili bilgilendirme yapılır. 
 
Akustik Refleks Ölçümü 
 
Kulaktaki işitme kaybının yaşandığı yerin ortaya çıkması sağlayan test akustik refleks ölçümüdür. Kulağa yüksek şiddette ses verilir ve bunun sonucunda alınan reflekslerin ölçümü yapılır.
 
Beyin sapı odyometrisi 
 
İç kulak ile beyin sapı arasındaki seslerin iletimini anlamamıza yardımcı olan beyin sapı odyometrisi test uygulanan kişinin uyutulması ile gerçekleştirilebilir.  
 
Yeni doğan işitme testi
 
Yeni doğmuş bebeklerde işitme kaybı olup olmadığını anlamak için uygulanır. Test birkaç dakika içinde uygulanır ve bebek bu durumdan rahatsızlık hissetmez. 
 
konuşmayı ayırt etme skoru nedirkonuşma odyometrisi

DİĞER MAKALELER

İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme cihazı fiyatları, işitme cihazı tipine göre değişiklik göstermektedir işitme cihazları fonksiyonel olarak farklılıklar gösterebilmektedir. ...

Pediatrik İşitme Cihazı Uygulamasında Pil Kapağı Kilidi ve Led Göstergesinin Önemi

Bildiğiniz gibi ReSound UPSmart pediatrik işitme cihazı ürünlerimizde, diğer ürünlere kıyasla birtakım donanımsal farklılıklar söz konusu.  ...

İşitme Nasıl Çalışır ?

Nasıl duyduğumuzu anlamak için, önce seslerin havada dolaşan görünmez titreşimler olduğunu bilmeniz gerekir.  Tüm detaylar yazımızda. ...

İşitme Kaybı Dereceleri

İşitme kaybım hangi derecede, ileri düzey işitme kaybı, orta düzey işitme kaybı. ...

Kulak Çınlaması ve İşitme Cihazları

Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya siz sürekli olarak bir ses duyabilirsiniz.  ...

En İyi İşitme Cihazı Hangisi?

ReSound  İşitme deneyiminiz benzersiz ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır.  Interton  Interton işitme cihazları işitme kaybınızla başa çıkmayı düşündüğünüzden daha kolay hale getirir. Bu yeni hafif, özel yapım işitme cihazları, gür&...

İletken İşitme Kaybı

İletken işitme kaybı, ses dalgalarının iç kulağa geçmesini engellerken, dış ve orta kulağın içinden gerçekleşir. Kulağınızı tıkayarak iletken işitme kaybını ...

Interton İşitme Cihazları ile Yaşam Kalitesini Yükseltmek

Sosyal ve dijital alanda sunduğu olanaklar ile İnterton işitme cihazları, günümüz koşullarına ayak uydurmaya yardımcı olur. ...

Sensorinöral işitme kaybı

Sensorinöral işitme kaybı terimi iki farklı problemi tanımlar: iç kulağı içeren duyusal kayıp ve işitme sinirini içeren nöral kayıp. Sensoneural işitme kaybı nedir ? ...

İşitme Cihazı Pili Ne Kadar Dayanır?

İşitme cihazı pilleri, yeni bir çift işitme cihazı satın almak isteyen herkes için önemli bir husustur. İşitme cihazları birçok farklı boyutta, stilde ve farklı güç gereksinimlerine sahiptir. Daha büyük işitme cihazları daha büyük piller gere...
HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ