İşitme cihazı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştıran bir kadın.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, işitme cihazı markaları piyasaya her ihtiyaca ve bütçeye uygun olan birçok ürün sunmaya başladılar. Tercih edilebilecek işitme cihazı sayısı arttıkça, kullanıcılar için en iyi işitme cihazı seçimini yapmak zorlaştı.

Bu sebeple, işitme cihazı alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanın önemi de arttı.

Bu yazıda, piyasadaki birçok işitme cihazı markasının sunduğu özellikleri değerlendirdik ve en iyi işitme cihazı seçimini yaparken göz önünde bulundurulması gereken faktörleri açıkladık.

Bu yazıyı oluştururken, Duymer müşterilerinin en iyi işitme cihazı konusundaki yorum ve düşüncelerinden de faydalandık.

İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İşitme cihazı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterler, kullanıcının ihtiyacına göre belirlenmelidir. Her yaştan ve farklı işitme kaybı derecelerine sahip insanların beklentileri göz önüne alınarak, kullanıcıların en yaygın olarak dikkat ettiği faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • İşitme Cihazının Türü: Akustik ve pil teknolojilerinin gelişmesiyle, işitme cihazları daha küçük boyutlarda üretilmeye başlamıştır. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan kulak içi ve kanal içi işitme cihazları, aşağıda daha detaylı bahsedildiği gibi, görünüm açısından kişilere pek çok avantaj sağlamaktadır.
 • Görünüm: Kullanıcıların sosyal olarak aktif bir yaşama sahip olmaları durumunda, işitme cihazının dışarıdan görünüşü bir hayli önem kazanır. Bu sebeple, işitme cihazı markaları mümkün olan en küçük cihazı üretmek için adeta bir yarış verirler. Starkey Soundless Synergy IQ gibi neredeyse görünmez işitme cihazları, kullanıcıların estetik kaygılarını tamamen ortadan kaldırmak adına özel olarak tasarlanmıştır. Öte yandan, zamanının çoğunu evde geçiren ve işitme cihazının dışarıdan görünmesinden rahatsız olmayacak kullanıcılar, kulak arkası işitme cihazlarını tercih edebilirler.
 • Doğru Marka, Doğru Firma: İşitme güçlüğü çeken insanlar tarafından kullanılan cihazın adı nedir sorusuyla başlayan ve doğru işitme cihazının en ideal ayarlarla kullanılmasıyla başarıya ulaşan işitme kaybını giderme süreci, iyi yönetilmediğinde hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir.

İşitme cihazı alırken nelere dikkat edilmelidir infografiği

Bunlar dışında, işitme cihazı kullanacak kişiler, aşağıdaki önerilerden de faydalanabilirler. 

 • İşitme cihazını satın aldığınız işletme ruhsatlı bir işitme merkezi olmalıdır. Bu cihazların üretimi merkezlerde görev yapan odyometrist ve odyologlar tarafından gerçekleştirilmektedir.
 • İşitme cihazı satın alırken işitme kaybının seviyesi ve türü belirlenmelidir.  Hastanın kulağına ait anatomik yapı, patolojik rahatsızlıklar ve cihaz kullanım yeteneği gibi unsurlar detaylı olarak analiz edilmelidir.
 • Tercih edilecek cihazın teknik olarak işitme kaybını telafi edecek yetenekte olmalıdır.
 • Hastanın kullanımı sırasında tüm sesleri algılayabilmesi gerekir. Bu yüzden performansı yüksek bir cihaz seçilmelidir.
 • İşitme cihazı kullanımı kolay bir ürün olmalıdır. Hastaya kullanım sırasında rahatsızlık vermemeli ve konfor sunmalıdır.
 • Satın alacağınız cihazın markasına da dikkat etmelisiniz. Bu alanda profesyonel ve dünyaca ünlü bir markaya ait işitme cihazı alırsanız daha sonraki sorunlarda kolayca teknik destek alabilirsiniz.
 • İşitme cihazı mutlaka ISO, CE ve FDA gibi birçok kalite belgesine sahip olmalıdır. Kalite belgeleri olmayan cihazların kullanımı etkili sonuçlar vermeyebilir.

Bu sebeple, işitme cihazı markaları arasından en doğru olanı seçmek kadar, cihazın satın alınacağı işitme merkezini de doğru seçmek oldukça önemlidir. Satış öncesi süreçte gerekli denemeleri ve rehberliği yapan, satış sonrasında bakım ve tamir hizmetlerini eksiksiz şekilde gerçekleştiren ve güçlü bir uzman kadrosuna sahip olan firmalardan alışveriş yapmak, en doğru cihazı seçmeyi kolaylaştırır.

İşitme Cihazı Satın Alırken Firma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İşitme cihazı birçok firma tarafından satılan medikal bir üründür.  İşitme cihazını satın alacağınız firmanın da bazı özellikleri barındırması gerekir:

 • İşitme cihazını satan firma Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı garanti kartı verme yetkisine sahip olmalıdır.
 • İşitme cihazı satan işletme Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi sahibi olmalıdır.
 •  Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından sağlanan hizmet yeterlilik belgesi bulunmalıdır.
 • İşletme müşterilerine deneme süresi sağlamalı ve bu süreçte hastanın doğru cihazı seçebilmesine olanak tanımalıdır.
 • İşletme işitme cihazının bakımı ve ayarlarını ilk aşamada ücretsiz olarak yapmalıdır.
 • Satın alacağınız işitme cihazı dünyada tanınan bir marka olmalıdır.
 • İşitme cihazı satın alırken tercih edeceğiniz firmanın satış sonrası teknik destek hizmeti nitelikli olmalıdır.
 • İşitme cihazı hastanın işitme kaybına göre alanında uzman bir kişi tarafından programlanması önemlidir.

İşitme Cihazı Kullananlar Hangi Ehliyeti Alır?

Kişiler, farklı taşıt türleri için A1, A2, B, C, D, E, F ve G sınıflarında ehliyetler alabilirler. İşitme cihazı kullanıcıları, bu ehliyet tipleri arasından yalnızca B ve F sınıfı ehliyetler için başvuru yapabilirler. Bu iki ehliyet tipini de almak için, cihaz kullanılan kulaktaki işitme kaybının 50 dB’den fazla olmaması gerekir. Ayrıca B sınıfı ehliyet alan işitme cihazı sahipleri, ticari araç kullanamazlar.

En İyi İşitme Cihazının Sahip Olması Gereken Özellikler

İşitme cihazları, kullanıcılara gerek işitme konusunda, gerek hayatı kolaylaştırıcı ek özellikler konusunda pek çok yarar sağlar. Bu özelliklerden kullanıcılar tarafından en önemli bulunanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kablosuz Bağlantı Özelliği: Yeni nesil cihazların birçoğu kablosuz bağlantı özelliği sayesinde akıllı cihazlara bağlanabilir. Bu sayede, cihazlar uzaktan kontrol edilebilir. Ayrıca, bu özellik televizyon ve bilgisayar gibi elektronik aletlerden doğrudan ses alınmasını ve en gürültülü ortamlarda dahi dinleme konforunun çok yüksek olmasını sağlar. Özellikle kanal içi işitme cihazlarını çıkarıp takmak zahmetli olabildiğinden, cihazların akıllı telefona bağlanması, gerekli ayarlamaların yapılabilmesi açısından oldukça kolaylaştırıcı olabilir.
 • Tinnitus (Kulak Çınlaması) Baskılama: Tinnitus; kulakta uğultu, vızıltı, çınlama gibi sesler duyma hissidir. Her yaştan insanı etkileyebilen ve genellikle kronik bir sorun olan kulak çınlaması, yaşam kalitesinin ciddi şekilde olumsuz etkilenmesine neden olabilir. İşitme cihazında kulak çınlaması baskılama özelliği bulunması, rahatsız edici bir sorun olan kulak çınlamasının kolayca çözülmesi anlamına geldiği için, yeni bir işitme cihazı alırken bu özelliğe dikkat etmek önemlidir.
 • Şarj Edilebilirlik: Son yıllarda işitme cihazı markaları tarafından hızla geliştirilen bir başka özellik de cihazların şarj edilebilir olmasıdır. İşitme cihazının her yerde şarj edilebilmesi, özellikle sürekli seyahat halinde olan kullanıcılar için büyük bir avantaj sağlar. Şarj edilebilir işitme cihazı satın almak isteyen kullanıcılar için Starkey’in yapay zeka destekli LIVIO AI modeli en iyi alternatiflerden biridir.

En İyi İşitme Cihazı Markası Nedir?

İşitme cihazı markaları, yoğun AR-GE çalışmaları ile rakiplerinden daha iyi çözümler sunmak için çalışırlar. Özellikle bazı markalar, yüksek teknolojik özelliklere sahip ürünleriyle diğer markalardan daha fazla öne çıkarlar. Piyasadaki en iyi işitme cihazı markaları şu şekilde sıralanabilir:

Starkey: Yaklaşık 70 yıllık tecrübeleri ve hem yazılımsal hem de donanımsal olarak gelişmiş ürünleriyle Starkey, piyasadaki en iyi markalardan biridir. LIVIO AI ve LIVIO Edge AI modelleriyle işitme cihazı pazarına yapay zeka teknolojisini entegre ederek önemli bir atılım yapan firma, aynı zamanda en küçük işitme cihazını da üretmektedir.

NuEar: Yarım asırdır işitme cihazları üreten NuEar, ABD’de en yaygın kullanılan işitme cihazı markalarından biridir. Firma, NuEar Circa AI modeline entegre ettiği Hearing Reality teknolojisi sayesinde çok gürültülü ortamlarda bile standartların oldukça üstünde ses kalitesi sağlayabilmektedir. 

Interton: 1962 yılından beri işitme cihazları alanında hizmet veren Interton, akustik ve işitme teknolojileri konusunda birçok öncü şirketin oluşturduğu GN Group’un bir parçasıdır. Bu sebeple, arkasında çok güçlü bir AR-GE altyapısı bulunmaktadır. 

Audifon: KIND Group bünyesinde bulunan Audifon, tasarımdan yazılıma kadar tüm sürecin %100 Alman mühendisliğiyle yürütüldüğü bir markadır. Bu marka, Almanya’da ses akustiği alanında pazar lideridir. Markanın en gelişmiş modeli olarak gösterilen Audifon Sino, 10k’ya kadar HD ses kalitesi sağlar.

Danavox: Bir başka Danimarka firması olan Danavox, 80 yılı aşkın süredir işitme cihazları üretmektedir. Bu markanın cihazları, sağlam kasaları ve yüksek kaliteli malzemeleri sayesinde işitme güçlüğü çeken birçok kişi tarafından tercih edilir.

En İyi İşitme Cihazı Pili Hangisi?

İşitme cihazı alırken nelere dikkat etmeliyiz diye sorulduğunda, alınacak cihazda kullanılacak pil de oldukça belirleyicidir. İşitme cihazı pilinin kullanılacak olan işitme cihazına uyumlu olması gereklidir. Örneğin, kulak arkası işitme cihazlarında, genellikle uzun ömürlü olan 675 numara piller kullanılır. Öte yandan, kulak içi işitme cihazlarında ise daha küçük piller tercih edilir. Bu piller genellikle 10 ya da 312 numara pillerdir. İşitme cihazı piline ihtiyaç duyan kullanıcılar buraya tıklayarak ya da 444 35 48 no’lu telefon üzerinden Duymer uzmanlarına ulaşıp, cihazları için en uygun olan pilleri evlerine sipariş verebilirler.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP