En iyi işitme cihazı markası hangisi kapak görseli

İşitme cihazlarının teknolojik anlamda çok hızlı geliştiği günümüzde, en iyi işitme cihazı konusunda seçim yapmak için titiz bir araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle son 10 yılda, birçok farklı marka yeni teknolojik özelliklere sahip işitme cihazlarını kullanıcılara sunmaya başladı. Bu durum duyma sorunları yaşayan insanlar için daha kaliteli ürünlere ulaşmayı kolaylaştırdı. Fakat piyasadaki onlarca marka, model ve özellik arasından sizin için en iyi olanını seçmek her zaman çok kolay olmuyor.

İhtiyaçlarınıza en uygun cihazı belirlemenize yardımcı olmak için, işitme cihazı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterleri listeledik. Listeyi oluştururken, herkesin en iyi işitme cihazı seçimi sırasında farklı önceliklere sahip olabileceğini dikkate aldık.  

Günümüzde işitme cihazları sadece duyma kaybını gidermekte değil, birçok farklı alanda hayatı kolaylaştırıyor.

Bir işitme cihazını diğerlerinden ayıran ve “en iyi” yapan başlıca özellikleri de sizinle paylaştık. Ayrıca piyasadaki işitme cihazları içinde en güvenilir ve yüksek performanslı olan markaları ve ürünlerini inceledik. 

İşitme Cihazı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşitme cihazları genellikle yaşlılar tarafından kullanılsa da, her yaştan insan duyma sorunları yaşayabilir ve işitme cihazına ihtiyaç duyabilir.

Doğru cihaz tercih edilmediğinde, sonuçlar istenilen düzeyin oldukça altında kalabilir.

Kişinin yaşı, duyma kaybının hangi seviyede olduğu ve yaşam tarzı başta olmak üzere en doğru işitme cihazını belirlemeye yarayan birçok kriter vardır. Bunlardan başlıca altısından biraz daha detaylı bahsedelim.

İşitme Cihazının Çeşidi

İşitme cihazları görünüm ve fonksiyon bakımından birçok farklı türe ayrılırlar.

Kanal içi işitme cihazları (IIC, CIC, vb.) ve kulak içi işitme cihazları (ITC, ITE, vb.) son yıllarda en çok tercih edilen işitme cihazı çeşitleri haline gelmiştir.

Kanal içi cihazlar oldukça küçüktür ve dışarıdan fark edilmeleri zordur. Kulak içi cihazlar ise biraz daha büyüktür, fakat düğmeleri ve potansları ile kolay kullanım sağlar. Her iki çeşit cihazın da kullanılması için, bir uzman tarafından kulağın muayene edilmesi ve bu cihazların kullanımının uygun olduğunun kararlaştırılması gerekir. Bu cihazlar genellikle her seviyedeki duyma kayıpları için uygun olarak üretilirler.

Son yıllarda eski popülaritesini kaybetmiş olsa da, kulak arkası işitme cihazları (BTE) da en çok tercih edilen işitme cihazı çeşitlerindendir.

Bu cihazlar dışarıdan rahatlıkla görülebildikleri için artık daha az tercih edilirler. Fakat yine de birçok durumda hala en iyi alternatif, kulak arkası cihazlar olabilir. Özellikle bebek ve çocuklarda kulak arkası cihazların kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca kulak arkası cihazlar boyutları sebebiyle daha fazla güce sahip olabildikleri için, bazı çok ileri seviye işitme kayıplarını gidermek için kullanılırlar.

Bunların dışında Open-fit (açık uygulama) işitme cihazları (RIE, RIC, mini-BTE, vb.) ve kemik yolu işitme cihazları gibi bazı sağlık sorunlarına özel olarak üretilen çeşitler de bulunur.

Sizin için en uygun işitme cihazı çeşidine karar vermek için bir uzmana danışmak en doğru yoldur.

Görünüm

Eğer cihazın dışarıdan görünmemesi sizin için önemliyse, kulak içi ve kanal içi cihazlar gibi daha küçük işitme cihazlarını tercih edebilirsiniz.

Bu cihazların geliştirilme amacı, dışarıdan bakıldığında daha az görünür olmaktır. Pil teknolojilerinin gelişimiyle birlikte her geçen gün daha küçük işitme cihazları üretilmektedir. 

Fakat sizin için cihazın dışarıdan görünmesi önemli değilse, daha uzun kullanım süresi ve daha geniş bir fiyat aralığına sahip kulak arkası cihazları da tercih edebilirsiniz.

Bu cihazlar özellikle vaktinin çoğunu evde geçiren insanlar tarafından tercih edilirler. Dış görünüme önem vermek amacıyla üreticiler, günümüzde daha estetik görünüme sahip olan kulak arkası işitme cihazları üretirler. 

İşitme Kaybının Seviyesi

En iyi işitme cihazı belirlenirken, işitme kaybının seviyesine göre karar vermek çok önemlidir.

Kendisinde veya çocuğunda işitme sorunları olduğunu düşünen kişiler, sorunun çözümü için bir uzmana danışmalıdırlar. 

Gerçekleştirilecek muayene sonrasında eğer bir işitme sorunu belirlenirse, uzman doktor kişilere işitme cihazı kullanımını önerebilir. Bu durumda doktorlar, işitme kaybının seviyesine göre kişilere en uygun işitme cihazları hakkında bilgi vereceklerdir. 

Yaşam Tarzı

Yaşam tarzınız, sizin için en iyi işitme cihazı markası ve modelini seçerken birçok açıdan belirleyicidir.

Yaşınız ve sosyal yaşantınız, yukarıda da açıkladığımız gibi kullanacağınız cihazın boyutunu etkiler. Eğer zamanınızın önemli bir kısmı dışarıda veya yolculuk sırasında geçiyorsa daha uzun kullanım süresine sahip ürünleri tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Genelde kalabalık ortamlarda bulunuyorsanız, rahatsız edici dış sesleri baskılama özelliğine sahip cihazlardan birini seçmeniz gerekebilir. Özellikle devamlı rüzgar alan bir bölgede yaşayan insanların, rüzgar sesini baskılama konusunda başarılı bir cihaz seçmesi, kullanım kolaylığı açısından oldukça önemlidir.

Doğru Firma, Doğru Marka

İşitme sorunları yaşayan insanlar, ilk olarak en iyi işitme cihazı markası konusunda bilgi sahibi olmak isterler.

Doğru markayı seçmek, cihazı uzun süre ve tatmin edici bir şekilde kullanmanızı sağlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi, işitme cihazları pek çok farklı ihtiyaca yönelik olarak üretilir. Piyasada birçok başarılı marka vardır ve bunlar arasından sizin sorununuzu çözecek olanın hangisi olduğunu belirlemeniz gerekir.

Bu yüzden doğru markayı belirlemekle beraber, cihazı satın alacağınız firmayı da doğru seçmeniz gerekir. Nitelikli bir firma sizin için en iyi işitme cihazı seçimini yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca firmaların satış sonrası hizmetlerinin yeterliliği de, satın alma sürecindeki rehberlikleri kadar önemlidir.

Eğer işitme cihazına ihtiyaç duyuyorsanız, satın alacağınız firmayı belirlerken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken özellikler şunlardır:

  • Cihazı satan firma Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi ve garanti kartı verme yetkisine sahip olmalıdır.
  • Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen hizmet yeterlilik belgesine sahip olmalıdır.
  • Satış süreci ve sonrasında kullanıcının tüm soru ve sorunlarını çözebilecek donanımlı bir teknik destek ekibine sahip olmalıdır. 
  • Tüm dünyada başarısı ispatlanmış markaların ürünlerinin satışını yapmalıdır.
  • Cihazın ilk programlama ve bakım işlemlerini ücretsiz yapmalıdır. 

En İyi İşitme Cihazı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Bluetooth

Yeni nesil cihazlarda bulunan Bluetooth özelliği sayesinde, telefon gibi elektronik aletleri işitme cihazınıza rahatlıkla bağlayabilirsiniz.

Bu sayede telefonunuzu kulağınıza götürmeden görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni nesil cihazlar sayesinde çok gürültülü bir ortamda dahi televizyondaki programları rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Bluetooth bağlantısı aracılığıyla telefonunuzu işitme cihazınız için bir uzaktan kumandaya dönüştürebilirsiniz.

Özellikle kanal içi işitme cihazlarında ayarları değiştirmek için telefon kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Baskılama

Geniş çaplı araştırmalara göre, her 100 yetişkinden 14’ü kulak çınlamasıyla yaşıyor. Kesin bir tedavisi olmayan bu rahatsızlık, şehir hayatının getirdiği stres ve sağlıksız beslenmenin de etkisiyle her geçen gün toplumda daha yaygın bir hale geliyor.

Eğer işitme kaybına kulak çınlaması eşlik ediyorsa, tinnitus baskılama özelliğine sahip bir cihaz kullanmanız gerekir.

Bu rahatsızlığa sahipseniz, cihazı satın alacağınız firmanın yetkililerine bu konuda bilgi vermeyi unutmayın. Böylece sizin için en iyi işitme cihazı belirlenirken bu kriter de dikkate alınacaktır.

Şarj Edilebilirlik

Son yıllarda işitme cihazlarında yaygın görülmeye başlayan bir başka özellik de cihazların şarj edilebilir olmalarıdır.

İşitme cihazı kullanıcılarının en muzdarip olduğu konuların başında, sürekli olarak cihazların pil durumunu takip etmek ve birkaç günde bir pil değiştirmek gelir. 

Özellikle uzun yolculuklar yapan veya gününün çoğunu ev dışında geçiren kişiler için işitme cihazının pilinin bitmesi önemli bir sorun olabilir. Şarj edilebilir işitme cihazları sayesinde elektriğe ulaşabildiğiniz her yerde cihazınızı tekrar kullanılır hale getirebilirsiniz.

En İyi İşitme Cihazı Markaları Hangileridir?

Yukarıda detaylı bir şekilde anlattığımız gibi, işitme cihazları farklı ihtiyaçları karşılamak üzere pek çok çeşitte üretilmektedir. Bu sebeple en iyi işitme cihazı markası belirlenirken, önce kullanıcının ihtiyaçlarını doğru analiz etmek gerekir.

Bu analiz sırasında size yardımcı olması için, en iyi işitme cihazı seçimi sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve yeni nesil cihazları öne çıkaran bazı özellikleri yukarıda sıraladık.

Dünya çapında en çok tercih edilen işitme cihazı markalarından kısaca bahsedeceğiz.

Aşağıda ürünlerini inceleyeceğimiz tüm markalar, yüksek kaliteli işitme cihazları üretmektedir.

Starkey İşitme Cihazları

Yaklaşık 70 yıldır işitme teknolojileri alanında hizmet veren Starkey, sektördeki en gelişmiş AR-GE imkanlarına sahip olan firmalardan biridir. Markanın tüm modelleri hayatı kolaylaştırıcı birçok özelliğe sahiptir. “Dünyanın en iyi işitme cihazı markası nedir?” sorusunun pek çok kullanıcı için cevabı Starkey’dir. Starkey işitme cihazı fiyatları hakkında bilgi almak için Duymer ile  iletişime geçebilirsiniz. Starkey işitme cihazı markasının başlıca modelleri şu şekilde sıralanabilr:

Starkey işitme cihazı

Livio AI: Bu model, kulak arkası ve kulak içi çeşitlerinde olacak şekilde üretilmektedir. Kulak arkası çeşitlerinde hem şarj edilebilir hem de pilli seçenekler sunulmaktadır. Thrive Assistant® sayesinde akıllı telefonların sesli asistan özelliğiyle birlikte kullanabilir, vücut ve zihin durumunu kontrol edip raporlar hazırlayabilir.

Livio Edge AI:  Bu model LIVIO AI’ın sahip olduğu tüm özelliklere ek olarak, 27 dilde çeviri ve 67 dilde yazıya aktarım yapabilir. Ayrıca Edge Modu sayesinde basit bir dokunuşla çevredeki gereksiz sesleri ayrıştırıp, konuşma sesini daha anlaşılır hale getirebilir. Cihazın başka bir özelliği de düşme sensörü sayesinde acil durumlarda yardım çağırabilmesidir. 

Muse IQ: Pek çok farklı çeşitte üretilen bu model, hızlı şarj özelliği ve 900 sync teknolojisi sayesinde kullanıcılara arttırılmış ses kalitesi sunar. Muse IQ modeli, kulak arkası modelleri de dahil olmak üzere muadillerinden çok daha küçük boyutlara sahiptir fakat buna rağmen cihazın kullanım süresi yüksektir.

SoundLens Synergy IQ: Piyasadaki kanal içi işitme cihazları arasında en küçük boyutlu olanlardan biridir. Boyutuna rağmen 130db gücüyle tüm işitme cihazlarıyla yarışabilecek kadar başarılı bir üründür. Özellikle işitme cihazlarının görüntüsünden rahatsız olan kullanıcılar için ideal bir seçimdir. SoundLens Synergy IQ’yu dışarıdan görmek neredeyse mümkün değildir.

Interton İşitme Cihazları

1962 yılında Almanya’da kurulan Interton, işitme cihazı dışında da ses teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir markadır.

Bu sayede güçlü bir AR-GE arka planına sahiptir. Markanın tüm ürünleri yüksek ses kalitesi sağlar. Özellikle Interton Move modeli en iyi işitme cihazı seçenekleri arasında gösterilebilir.

Interton işitme cihazı

Interton işitme cihazları hakkında bilgi almak için Duymer’de bulunan işitme cihazı ve işitme sağlığı uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Markanın başlıca modelleri şunlardır:

Interton Move: Firmanın en çok tercih edilen modelidir. Daha iyi bir işitme deneyimi sunabilmek için birçok özelliğe sahiptir. Bunlardan en önemlisi, entegre yönlülük stratejisi ile her iki kulaktaki mikrofonların uyumlu bir şekilde çalıştırabilmesi ve ses kalitesini çok yüksek seviyelere taşıyabilmesidir. Bu model 3 saat gibi kısa bir sürede şarj edilebilir.

Interton Ready: Interton Ready modeli, akıllı telefonlarla tam bir uyum içinde çalışır. Bulunulan ortamdaki gürültü seviyesini analiz edip, mikrofon ayarlarını en iyi performansı sağlayacak şekilde değiştirir. 

Interton Gain: İleri derece ve çok ileri derece duyma kaybı yaşayan insanlar için üretilmektedir. Sadece kulak arkası seçeneği mevcuttur. 

NuEar İşitme Cihazları

Yaklaşık 50 yıllık tecrübesiyle sektörün önde gelen markalarından biri olan NuEar işitme cihazları, ABD’de yaygın olarak kullanılan işitme cihazı markalarındandır. Farklı markaların ürünlerini deneyimlemiş birçok kullanıcı için en iyi işitme cihazı markası NuEar’dır. Söz konusu markanın yapay zeka ile desteklenmiş iki ürünü şunlardır:

NuEar işitme cihazı

NuEar Circa AI: Bu model, Hearing Reality® teknolojisiyle en gürültülü ortamlarda dahi konuşma seslerini net bir şekilde iletir. Vücut ve beyin takibi yaparak günlük raporlar oluşturur. Circa Edge AI-i2400 modelinde düşme sensörünün yanı sıra, 27 dilde çeviri ve 67 dilde yazıya aktarım özelliği bulunur. 

NuEar Now IQ: Now IQ modeli 900 Sync teknolojisi sayesinde en zorlu şartlarda dahi işitme kalitesini yüksek tutar. Circa AI modelinin aksine, çok fazla ek özellik bulundurmayan Now IQ modeli, kullanıcılarına yüksek ses performansı sağlamayı hedefler. Modelin şarj edilebilir olması ise birçok kullanıcı için tercih sebebidir.

Audifon İşitme Cihazları

KIND Group’a ait olan Audifon, %100 Alman mühendisliğiyle üretim yapmaktadır.

Grup, Almanya’da ses akustiği alanında pazar lideridir. 

Sektörel deneyimleri ve AR-GE avantajları sayesinde, Audifon pek çok uzman tarafından en iyi işitme cihazı markası olarak gösterilir. Audifon işitme cihazı fiyatları ve özellikleri hakkında bilgi almak için Duymer şubeleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Audifon Sino: Farklı çeşitlerde birçok modelden oluşan Sino grubunun en öne çıkan özelliği, Audifon mühendislerinin geliştirdiği Cosma teknolojisidir. 9 kanallı olarak üretilmiş bu modeller 10k’ya kadar HD ses kalitesi sağlar. Bu modelde kulak çınlaması modülü ve gürültü azaltma özellikleri dışında kullanımı kolaylaştırıcı farklı özellikler de bulunur.

Audifon Via Pro: Kulak arkası ve kulak içi seçenekleriyle üretilen Via Pro, pek çok uzman tarafından en iyi işitme cihazı alternatiflerinden biri olarak gösterilir.Yüksek bant genişliği ile kullanarak, ses sinyallerini kullanıcının işitme sorunu yaşadığı kulağından diğer kulağına iletir. 

Audifon işitme cihazı

Audifon Levi: Bu model Levi S ve Levi R adında iki farklı seçeneğe sahiptir. Levi modelleri Wings çipi sayesinde Android ve IOS sistemini kullanan akıllı telefonlarla tam uyumlu olarak çalışmaktadır. Tüm telefon görüşmelerinizi bu modeldeki işitme cihazınızla yapabilir, cihazın tüm ayarlarını telefonunuzdan değiştirebilirsiniz.

Audifon Risa: Risa modellerinde de, kardeş model Levi’de olduğu gibi Wings teknolojisi kullanılır. Bu sayede Risa modeli, akıllı telefonunuza tam entegrasyon sağlar. Her iki modelde de kullanılabilecek Multistreamer Pro aksesuarıyla televizyon seslerini doğrudan işitme cihazınıza aktarabilir veya müzik ve sesli kitapları cihazınızdan dinleyebilirsiniz. Wings çipleriyle uyumlu çalışan Multistreamer Pro, piyasadaki en iyi işitme cihazı aksesuarlarından biridir. Audifon işitme cihazı sahibi olmak için Duymer işitme merkezlerinden randevu oluşturabilir ve işitme cihazları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Danavox İşitme Cihazları

Danavox işitme cihazları, yüksek kaliteli ürünleriyle öne çıkan bir başka Danimarka markasıdır.

Danavox, yaklaşık 80 yıllık deneyimleriyle piyasadaki en güvenilir işitme cihazlarını üreten firmalardan biridir. Danavox’un başlıca modelleri şunlardır:

Danavox Alya: Alya modeli M&RIE (Mikrofon ve kulak içi alıcı) tasarımına sahiptir. Bu sayede iki mikrofon, kulak kanalındaki bir başka mikrofonla birleştirilir ve böylece ses kalitesinde artış sağlanır. Danavox Alya pazardaki en iyi işitme cihazı modellerinden biridir.

Danavox Barani: Bu model binaural yönlülük stratejisine uygun olarak üretilmiştir. Her iki kulak arasında ses aktarımı sağlayarak, kullanıcının ihtiyaçlarına en uygun ses düzeyini ayarlar. Bu model, şarj edilebilirdir ve 30 saate varan kullanım süresiyle öne çıkar. Kulak arkası ve kulak içi alıcı seçeneklerine sahiptir.

Danavox işitme cihazı

Danavox Anthe: Anthe modeli, Danavox’un ileri derece işitme kaybı yaşayan insanlar için özel olarak ürettiği modelidir. Sahip olduğu güçlü mikroişlemci platformuyla sesi titizlikle işler. 

Danavox Klar: Klar modelleri, birçok farklı çeşitte ve her kullanıcının ihtiyacına yönelik olarak üretilen işitme cihazlarıdır. Doğal yönlülük özelliği ile bir cihaz konuşma seslerine odaklanırken, diğeri çevreden gelen sesleri işler. Akıllı telefonlarla tam entegre olarak çalışır. Tüm Danavox cihazları arasında teknolojik özellikler bakımından en donanımlı olan model, Danavox Klar modelidir.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP