İşitme cihazı nedir? İşitme cihazı kullanan bir erkek

İşitme cihazı, işitme kaybı yaşayan kişilerin sesleri daha rahat algılayabilmesini ve ayırt edebilmesini sağlayan elektronik cihazdır. Günümüzde, işitme cihazı nedir diye sorulduğunda, genellikle dijital işitme cihazlarından bahsedilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital işitme cihazları yaygınlaşmış, pek çok farklı özelliğe sahip ve farklı boyutlarda olan cihazlar üretilmeye başlanmıştır.

Bu cihazlar, her yaştan insanın farklı derecelerdeki işitme kayıplarını gidermek için kullanılır. 

Bu yazıda, işitme cihazlarıyla ilgili en çok merak edilen sorular yanıtlanmış ve işitme cihazı temin edecek kişilere yardımcı olacak bilgiler verilmiştir.

İşitme Cihazı Kullanım Amacı Nedir?

İşitme cihazları, tıbbi yöntemlerle tedavi edilmesi mümkün olmayan işitme kaybı sorunlarının giderilmesi amacıyla kullanılır.

İşitme cihazlarıyla, işitme kaybının çeşidi ve derecesi fark etmeksizin, tüm hastaların dışarıdan gelen sesleri daha iyi duyması ve bu sayede daha rahat iletişim kurması sağlanır. 

İşitme cihazları, işitme kaybı da dahil herhangi bir hastalığın tedavisi için kullanılamasa da, kalıcı işitme kaybı hastalarının yaşam kalitesini arttırmak için önemli araçlardır. 

İşitme Cihazı Nasıl Çalışır?

İşitme cihazı, oldukça karmaşık yapıya sahip bir yüksek teknoloji ürünüdür. İşitme cihazının çalışma prensibi basitçe şu parçalar üzerinden anlatılabilir:

 • Mikrofon: Çevreden gelen sesleri toplar ve dijital işlemciye iletir.
 • Dijital İşlemci: Tüm dijital işitme cihazlarının en önemli bileşeni olan işlemci, mikrofonun topladığı ses dalgalarını, dijital sinyallere dönüştürür.
 • Amplifikatör: İşlemci tarafından oluşturulan sinyaller, burada daha yüksek seviyeye çıkarılır ve beyne iletilmek üzere hoparlöre gönderilir. 
 • Güç kaynağı: İşitme cihazının çalışması için gerekli enerji bu bölümde sağlanır. Birçok işitme cihazında tek kullanımlık piller ile güç sağlanırken, bazı cihazlar şarj edilebilir pillere sahiptir.

Detaylı bilgi için: İşitme Cihazları Nasıl Çalışır?

İşitme Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

Farklı işitme kaybı dereceleri ve türlerine, ayrıca kullanıcıların yaşam tarzlarına uygun olarak birçok çeşitte işitme cihazı üretilir. Başlıca işitme cihazı çeşitleri şunlardır:

 • Kulak arkası işitme cihazı: Bu cihazlarda, işitme cihazının bileşenleri, kulak arkasına yerleştirilen bir gövdenin içindedir. Oldukça büyük cihazlar oldukları için, ileri ve çok ileri derece işitme kayıplarını giderme amacıyla kullanılırlar.
 • Kulak içi işitme cihazı: Daha küçük pillerin üretilmesiyle, kulağın içine yerleştirilen ve dışarıdan daha az görünen bu cihazlar da yaygınlaşmıştır. 
 • Kanal içi işitme cihazı: İşitme cihazlarının en küçük çeşidini oluşturan bu cihazlar, son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Boyutları sebebiyle çok fazla güç üretemezler. Bu yüzden, hafif ve orta derece işitme kayıplarını gidermek için kullanılırlar.

Yukarıda sayılan işitme cihazı çeşitleri dışında, bazı özel amaçlar için üretilen open-fit (açık uygulama) işitme cihazları ve kemik yolu işitme cihazları gibi türler de bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için: İşitme Cihazı Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Seçilir?

İşitme Cihazı Fiyatları Neye Göre Değişir?

İşitme cihazı edinmek üzere araştırma yapan pek çok kişi, tek kulak işitme cihazı fiyatları veya kulak içi işitme cihazı çeşitlerinin fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak ister. İşitme cihazlarının fiyatlarını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bazı cihazlar, çok küçük boyutlarda oldukları için, bileşenlerinin üretilmesi ve bir araya getirilmesi daha maliyetlidir. Bu da cihazların fiyatının yüksek olmasına sebep olabilir.

Öte yandan, bazı işitme cihazları ileri ve çok ileri derece işitme kaybı hastalarının kullanımı için üretilirler ve bu sebeple çok yüksek güç üretmeleri gerekir. Bu durum da cihazların fiyatını arttırabilen faktörlerden biridir. 

İşitme Cihazları Nerede Satılır?

İşitme cihazları, işitme uzmanlarının görev aldığı işitme merkezlerinde satılır.

İşitme cihazı alacak kişilerin, cihazı temin edecekleri işitme merkezini seçerken oldukça dikkatli bir araştırma yürütmeleri gerekir. Sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilmemiş işitme merkezlerinden alınacak cihazlar, işitme kaybının giderilmesini sağlamamakla birlikte, daha ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına da sebep olabilir.

Duymer, ülke genelinde 100’den fazla şubesiyle Türkiye’nin en büyük işitme merkezi ağı olma özelliğini taşımaktadır. Tüm işitme sorunlarınızın çözümü için duymer.com.tr üzerinden Duymer uzmanlarıyla iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.

İşitme Cihazı Seçimi Nasıl Yapılır?

İşitme cihazı seçerken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. İlk olarak, işitme kaybının türünü ve derecesini belirlemek için bir uzman tarafından gerekli muayene ve testlerin yapılması gerekir. Böylece, hastaya en uygun işitme cihazı çeşidi belirlenir.

Ardından, kişinin yaşam tarzı ve işitme cihazını kullanacağı ortam da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, gürültülü ortamlarda çok fazla zaman geçiren biri, gürültü azaltma özelliğine sahip olan bir işitme cihazını tercih edebilir.

Son olarak maliyet, dikkate alınması gereken bir faktördür. İşitme cihazlarının fiyatları değişebilir ve kişinin ihtiyaçlarını ve bütçesini karşılayan bir cihaz seçmek son derece önemlidir.

Detaylı bilgi için: İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

En İyi İşitme Cihazı Markaları Hangileridir?

Son yıllarda, dijital işitme cihazlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, piyasada çok fazla işitme cihazı markası görülmeye başlanmıştır. İşitme cihazı seçerken, güçlü bir AR-GE arkaplanına sahip ve akustik alanında kendini ispatlamış bir markayı tercih etmek, konforlu ve uzun süreli kullanım için oldukça önemlidir. En iyi işitme cihazı markaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Starkey: İşitme cihazları alanında 70 yıllık deneyimiyle Starkey, her türlü işitme kaybı için yüksek kaliteli ürünler üretmektedir. 
 • Interton: Sektörde çok uzun yıllardır faaliyet gösteren bir başka firma olan Interton, özellikle akıllı cihazlarla çok iyi uyum sağlayan işitme cihazları üretmesiyle kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.
 • NuEar: ABD’nin en çok tercih edilen işitme cihazı markalarından biri olan NuEar, yapay zeka teknolojisinin çok başarılı bir şekilde kullanıldığı NuEar Circa AI modeliyle büyük bir başarı yakalamıştır.
 • Audifon: Tasarımdan mühendisliğe kadar her aşamada %100 Alman üretimi cihazlar üreten Audifon, akustik alanında faaliyet gösteren birçok şirketten oluşan KIND Group’un bir parçasıdır.
 • Danavox: Merkezi Danimarka’da bulunan ve 80 yılı aşkın süredir işitme teknolojileri alanında faaliyet gösteren Danavox, sağlam ve uzun ömürlü işitme cihazlarıyla öne çıkar.

Detaylı bilgi için: En İyi İşitme Cihazı Markası Hangisi?

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP