Tedavi edilmeyen işitme kaybı kişide duyamamanın etkisiyle zamanla sosyal izolasyon, depresyon, alzheimer gibi hastalıklara yol açabilmektedir. İşitme kaybına ne kadar erken müdahale edilirse o kadar olumlu sonuç alınabilir.

İşitme kaybı aniden oluşabileceği gibi zamanla da kendisini gösterebilir. Uzun zamandır işitme kaybı yaşayan kişilerde işitme sinirleri daha fazla harap olmuştur ve bunun tedavisi yoktur. Kalıcı ve uzun yıllardır var olan işitme kaybına özellikle konuşulanları anlamama problemi eşlik etmektedir. 

İşitme kaybının oluşma zamanı, konuşmaları ayırt edebilme becerisi ve kişinin beklentileri işitme cihazından alınacak verimi oldukça etkiler. Uzun yıllardır işitme kaybı olup işitme cihazı kullanmayan hastalarda işitme sinirleri daha fazla etkilenmektedir. 

İşitme cihazları, kişinin işitme kaybının olduğu frekanslara göre ses yükseltme işlemi yaparak kişiye özgü bir ayar sağlamaktadır. Düzenli kullanıldığında beyni aktif tutmayı sağlayarak, işitme kaybının daha fazla ilerlemesinin önüne geçmektedir.

İşitme Cihazı Kullanmanın Olumlu Etkileri

  • Konuşulanları duymak ve anlayabilmek için sarfettiğiniz efor azalır.
  • Televizyon sesi artık normal düzeyde açılır.
  • Alarm, kapı, araba seslerini duyarak kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.
  • Sevdiklerinizle daha rahat telefon konuşabilirsiniz.
  • Çevrenizle daha sağlıklı iletişim kurup, sosyal aktivitelere katılım sağlayabilirsiniz.

Erken dönemde işitme cihazı kullanılmaya başlanması ile işitme kaybının meydana getireceği olumsuz sonuçlar en aza indirilmektedir. Doğru işitme cihazı seçimi ve düzenli kullanımla hayata daha fazla dahil olabilirsiniz.

Duymer İşitme Cihazları firması olarak Türkiye genelinde 100’ü aşkın şubemizde ücretsiz işitme testinizi yaptırabilirsiniz.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP