İşitme cihazı kullanmak kulağı tembelleştirir mi

İşitme cihazı kullanmak kulağı tembelleştirir mi sorusu, işitme cihazı kullanan birçok kullanıcı tarafından sorulur. Bu sorudan önce, İşitme cihazı nedir sorusunun cevaplanması gerekir. Kulakta uğultu, kulakta çınlama (tinnitus) ve kulakta istenmeyen sesler gibi işitme sorunu rahatsızlıklarından muzdarip olan hastalar tarafından kullanılan ve işitme kayıplarından kaynaklanan sorunların ortadan kaldırılmasını hedefleyen cihaz, işitme cihazı olarak adlandırılır. İşitme cihazı, vücuttaki en önemli organlardan biri olan kulak içerisine yerleştirilerek kullanıldığından, işitme cihazlarının uzman doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanılması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kişilerin doğru  işitme merkezlerine başvurarak kendi işitme sağlıklarına uygun olan işitme cihazlarını tercih etmeleri de oldukça önemlidir. 

Kulak tembelliği nedir sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilir: Kulak tembelliği, kulağın tembelleşerek etraftaki sesleri ayırt edememesi durumu olarak özetlenebilir. Fakat buradan hareketle işitme cihazlarının kulak tembelliği rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olacağını söylemek, yanlış bir çıkarım olacaktır. İşitme cihazları, kişilerin ortamdaki sesleri daha iyi ayırt edebilmelerini sağlamak ve böylece daha iyi işitme deneyimleri yaşamalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

İşitme Cihazı Kullanım Amacı Nedir?

İşitme cihazı kullanım amacı nedir sorusu şu şekilde cevaplanabilir: İşitme cihazı kullanım amacı, işitme sorunlarının önüne geçmek ve bireylerin daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlamak üzerinedir. İşitme cihazı nedir sorusu da, gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan işitme cihazlarının kullanım oranlarının artması ile oldukça popüler olmuştur. Bireyler yaşlılık, geçirilmiş hastalıklar ve fiziki kazalar gibi sebepler sonucunda işitme kayıpları yaşayabilirler. İşitme duyusunda ortaya çıkan bozukluklar, hastaların tek bir kulağında görülebildiği gibi, her iki kulakta da ortaya çıkabilir. Tek kulak ya da iki kulak fark etmeksizin, işitme sorunundan şikayetçi olan hastaların, gündelik yaşamlarında birçok sorunla başa çıkmaları gerektiği açıktır. İşitme cihazı kullanım amacı da tam olarak bu tür sorunların çözümüne yöneliktir.  

İşitme cihazı, kullanıldığı kulakta görülen uğultu ve çınlama gibi istenmeyen seslerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Doğru işitme cihazı kullanan hastaların işitme sorunlarının azaldığı görülür. Söz konusu cihazları kullanan kişiler, daha iyi bir işitme duyusuna sahip olarak normal bir hayat sürmeye başlayabilirler. İşitme cihazı satın almak isteyen bireyler, ilgili cihazları satın almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdırlar. Doktor tavsiyesi doğrultusunda işitme cihazı kullanımında bir sakınca görülmeyen hastalar, Duymer şubelerine başvurabilirler. Duymer işitme cihazları, dünyanın en kaliteli işitme cihazlarını kullanıcılarına sunarak kişilerin yaşam kalitesini daha yüksek seviyelere çıkarmayı amaçlar.

İşitme Cihazı Sürekli Takılı Mı Kalmalı?

İşitme cihazı sürekli takılı mı kalmalı sorusu, genellikle kulak tembelliği ile ilişkili olarak sorulur. Birçok insan, işitme cihazlarının sürekli olarak kullanılmasının kulak tembelliği sorunlarına yol açacağını düşünür fakat bu, doğru bir bilgi değildir. İşitme cihazı ilk kullanıldığında, bireyler kendilerini rahatsız hissedebilirler. Bu durum, kişilerin işitme cihazı sayesinde duymaya alışık olmadıkları sesleri duymaya başlamalarından kaynaklanır. Uzun süredir işitilemeyen seslerin işitme cihazları aracılığıyla işitilmeye başlaması, kişileri bir an için rahatsız edebilir. Fakat bu, bireylerin işitme cihazına alışmalarının ardından hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır. 

İşitme cihazının gün içerisinde sürekli olarak kullanılması, kişilerin işitme cihazına alışma süresinin kısalmasını sağlar. Bu noktada bireylerin sabırlı olmaları oldukça önemlidir. Fakat bu, işitme cihazlarının sürekli olarak kullanılmasını zorunlu kılmaz. Kişiler, işitme cihazlarını kendi belirledikleri aralıklarda da kullanabilirler. Fakat bu durumun işitme cihazına alışma süresini uzatabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 

İşitme Cihazı Zararlı Mıdır?

İşitme cihazları, işitme sorunu yaşayan kişiler tarafından kullanılan ve işitme sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla özel olarak geliştirilmiş cihazlardır. Bu konuda işitme cihazı kullanımı hakkında kişilerin bazı detaylara dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde işitme cihazı kullanımı, ortaya birtakım olumsuz sonuçların çıkmasına sebep olabilir. Fakat işitme cihazları uzman kişilerin tavsiyeleri doğrultusunda doğru bir şekilde kullanıldıkları takdirde, kullanıcılarına herhangi bir zarar vermez. Bu doğrultuda işitme cihazı satın almadan önce dikkat edilmesi gereken ayrıntılar şu şekilde sıralanabilir:

  • Söz konusu cihazlar satın alınmadan önce kişiler mutlaka uzman Kulak Burun Boğaz doktorlarına başvurmalıdırlar.
  • İşitme cihazı kullanımında bir sakınca görülmeyen hastalar, alanında uzman odyologlara danışabilecekleri profesyonel işitme merkezlerine başvurmalıdır.
  • İşitme cihazları, hastaların yaşadıkları işitme sorununa uygun olarak seçilmelidir.
  • Cihazlar satın alınmadan önce işitme merkezlerinden cihazın pil, donanım ve yazılım bilgileri detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. 

Alanında uzman kadrosu ve profesyonel hizmet anlayışıyla işitme sorunları yaşayan kişilerin yanında olan Duymer, dünyanın en kaliteli işitme cihazlarını kullanıcıları ile buluşturarak söz konusu sorunun kalıcı olarak ortadan kaldırılmasını hedefler. 

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARA WHATSAPP