Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

İşitme Cihazı Kullanmak Kulağımı Tembelleştirir Mi?

İşitme kaybı olan, işitme cihazı kullanmayı düşünen ya da işitme cihazı kullanan kişilerin ilk aklına gelen sorulardan bir tanesi ‘’İşitme cihazı kullanmak kulağımı tembelleştirir mi ya da işitme kaybımı ilerletir mi?’’dir.

İşitme cihazları, seslerin daha iyi duyulmasını ve anlaşılmasını sağlayan elektronik cihazlardır. İşitme kayıpları, medikal veya cerrahi olarak tedavi edilemediği zamanlar işitme cihazı kullanma aşamasına geçilmelidir. İşitme kaybı zamanla ilerler ve genellikle kalıcıdır. İşitme kayıplı bireyler işitsel bir uyaran almadıklarında işitsel sinir sistemindeki hücrelerin işlevsel özellikleri bozulabilir. Konuşmayı algılama ve üretme yeteneklerinde zayıflama gözlemlenir. İşitme cihazı kullanımıyla beyne sürekli uyarı gönderilir, unutulan ve duyulamayan seslerin tekrar hatırlanması sağlanır. İşitme cihazı kulağımızı tembelleştirir tezi yanlış bir düşüncedir aksine beynimizin aktif kalmasını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta işinde uzman olan odyolog/odyometristlerin olduğu bir işitme cihazı merkezine gitmeniz ve işitme kaybınıza uygun, sizin yaşam kalitenizi arttıracak bir işitme cihazı tercih etmenizdir. Seçtiğiniz işitme cihazını da düzenli olarak kullanmak, beyne sürekli uyaran göndermek oldukça önemlidir.

Duymer İşitme Cihazları firması olarak Türkiye’de 100’den fazla şubede, işinde uzman olan odyolog/odyometristler ile hizmet vermektedir. Ücretsiz işitme testi ve denemesi ile sizlere en rahat dinleme konforu sunan işitme cihazınızı seçebilirsiniz.

Ody. Aysel Dağ/Ody. Elif Uysal

 

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ