Emeklilere işitme cihazı fiyatları

Yaşı ilerleyen kişilerde işitme sağlığı ile ilgili sorunların ortaya çıkma olasılığı daha fazladır. Bu sebeple emekli insanlar, işitme problemlerinden şikayetçi olarak hastanelere başvururlar. Uzman Kulak Burun Boğaz hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda kişilerin işitme sorunları, işitme cihazlarının yardımı ile çözülebilir. 

İşitme cihazları, kulak içine yerleştirilen ve kulakta ortaya çıkan uğultu, gürültü ve çınlama gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırarak daha iyi bir işitmeyi mümkün kılan işitme aletlerine verilen genel addır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeterli şartları sağlayan emeklilere işitme cihazı fiyatları konusunda yardımcı olur. Bu yardım, devlet katkı payı olarak da bilinir.

Söz konusu yardım, genellikle işitme kaybı yaşayan bireyler için devlet tarafından yapılır. Bu yazıda emekliler için işitme cihazı konusunda SGK'dan ne şartlar alıtnda yardım alınabileceği ve bu yardımın tutarları incelenmiştir.

İşitme Cihazını Sigorta Karşılıyor Mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesine sahip olan emekliler, işitme cihazı satın alma konusunda devletten yardım alabilirler. Emekli sandığı işitme cihazı ödemeleri; 2018 ve 2019 yıllarında olduğu gibi, içerisinde bulunduğumuz 2023 yılında da devlet tarafından sağlanmaktadır.

Bu doğrultuda kişilerin satın alacakları işitme cihazının satış fiyatı üzerinden SGK’nın verdiği katkı payı düşülür ve ortaya çıkan tutar, ilgili bireyler tarafından ödenerek işitme cihazları satın alınabilir. Devlet tarafından ödenen emekliler için işitme cihazı destek ödemeleri, ilgili kişilerin yaşları ve çalışıp çalışmadıkları gibi kriterler doğrultusunda farklılaşır. 

İşitme cihazı kullanan bir birey

Buradan hareketle, çalışan kişilerin satın alacakları işitme cihazları için yapılan SGK katkı payı ödemelerinin, emekliler için yapılan SGK katkı payı ödemelerine oranla daha yüksek olduğu söylenebilir.

18 yaş altında olan ve yetişkin olmayan kişilerin işitme cihazı ödemeleri için de SGK katkı payı, devlet tarafından ödenir. Bu durumun gerçekleşebilmesi için çocukların ebeveynleri SGK’lı olmalıdır.

Buradan hareketle sigortalı olan ve emekli olmuş olan kişilerin işitme cihazı satın alma işlemlerinin devlet tarafından desteklendiği söylenebilir.  

Emekliye İşitme Cihazı SGK Desteği Ne Kadardır? 

Emekliye işitme cihazı SGK desteği ne kadardır sorusu, emekli olan ve işitme sorunları yaşayan kişiler tarafından sıklıkla sorulur.

SGK’nın 2023 yılı içerisinde işitme cihazları için ödediği güncel tutar, brüt 3.028₺ olarak belirlenmiştir. 

Çalışan kişiler için SGK tarafından yapılan ödeme 2.422,40₺; emekliler için yapılan ödeme ise 2.725,20₺'dir.

Bu kategorilerin dışında yer alan SGK katkı payı ödemeleri ise şu şekilde sıralanabilir:

İşitme cihazı sgk katkı payı ödemeleri

  • 0-4 yaş grubu için alınacak işitme cihazlarında, çocukların velileri çalışıyor ise SGK katkı miktarı yaklaşık olarak 4.360₺'dir. Çocukların velileri emekli ise tutar yaklaşık olarak 4.905₺'ye karşılık gelir. 
  • 5-12 yaş grubu için satın alınacak işitme cihazlarında veliler çalışıyorsa ilgili tutar 3.875₺; veliler emekli ise tutar 4.360₺'dir. 
  • 13-18 yaş grubu söz konusu olduğunda, çalışan veliler için ödenen SGK katkı payı 3.633₺; emekli veliler için ödenen katkı payı 4.087₺'dir.
  • +18 yaş grubu için ödenen SGK katkı payı kişi çalışıyor ise 2.422₺; kişi emekli ise 2.725₺'dir.

 Emeklilere İşitme Cihazı Tavsiyeleri

İşitme sağlığı kötü durumda olan kişiler, sosyal ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Bu durumdan şikayetçi olan hastaların problemleri, işitme cihazlarının yardımıyla çözüme kavuşturulabilir.

İşitme cihazları, yazılımsal ve donanımsal özellikleri doğrultusunda farklılaşır. Bu doğrultuda emekliler için işitme cihazı tavsiyeleri verebilmek için, işitme cihazlarının yazılımsal ve donanımsal özelliklerine tam anlamıyla hakim olmak gerekir. Telefon aracılığıyla kontrol edilebilen ya da el ile ses ayarlamaları yapılabilen işitme cihazları, emekliler için uygun olan cihazlarındandır. 

Duymer işitme cihazları bünyesinde bulunan Starkey, NuEar, Danavox, Interton ve Audifon markaları, söz konusu kriterleri karşılar. Buradan hareketle emekli kişilerin ilgili işitme cihazı markalarını tercih edebilecekleri söylenebilir.

Duymer’de satışa sunulan işitme cihazları, SGK desteği ile satın alınabilir. İşitme cihazlarını bu şekilde alarak maddi açıdan tasarruf etmek isteyen emeklilerin öncelikle sağlık raporu almaları ve Duymer şubelerine başvurmaları gerekir. 

Emeklilere İşitme Cihazı Fiyatları

Emekliler için işitme cihazı kullanımı, kişisel kararlar doğrultusunda alınmamalıdır. Emekli bireyler işitme sorunları ile karşılaşmaları durumunda öncelikle hastanelerin Kulak Burun Boğaz kliniklerine muayene olmalı ve doktorlarına işitme cihazı kullanıp kullanamayacakları hakkında sorular yöneltmelidirler.

İşitme cihazı kullanımı konusunda destek alan bir kişi

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan işitme cihazı satın alma konusunda destek isteyen emeklilerin, SGK anlaşmalı hastanelerde çalışan KBB uzman hekimleri tarafından yazılmış sağlık raporuna ihtiyaçları vardır. KBB hekimlerinin işitme cihazı kullanımını uygun görmesi durumunda emekliler, işitme cihazı fiyat araştırmalarına başlayabilirler. 

Duymer İşitme Cihazları, ürünlerinin başlangıç fiyatını 15.250₺ olarak belirleyerek emeklilere işitme cihazı fiyatları konusunda yardımcı olmayı amaçlar. Bu doğrultuda Duymer şubelerine başvuran kişiler, bütçelerine uygun işitme cihazlarını SGK katkı payı ödemelerinden yararlanarak satın alabilirler.

Sizler de Türkiye’de 100’ün üzerinde şubesi bulunan Duymer İşitme Cihazları’na başvurarak işitme sorunlarınızdan kurtulmaya bir adım daha yaklaşabilir ve böylece hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP