Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

SGK Katkı Payı

İşitme kaybı şikayeti olan, işitme cihazı kullanmak isteyen kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlar sağlandığı takdirde devlet desteği sağlanmaktadır. Devlet desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından işitme kaybı tanısı konulması ve aktif bir sosyal güvencesinin olması gerekmektedir. Tam teşekküllü devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden sağlık kurulu raporu çıkartılabilmektedir. Hastaneden almış olduğunuz rapor ve reçete ile SGK anlaşmasının olduğu işitme merkezlerinde indirimli bir şekilde işitme cihazdan yararlanabilirsiniz.

Kulak Burun Boğaz doktorunun uygun görmesiyle tek cihaz veya çift cihaz için rapor çıkartılabilir. Önceden Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutar hastaya ödenmekteydi, günümüzde ise SGK anlaşmasının olduğu işitme merkezlerine ödenmektedir. Bu tutar işitme cihazı bedelinden düşülerek satış gerçekleşmektedir. Tercih edilen işitme cihazının fiyatı fark etmeksizin tüm işitme cihazlarında aynı indirimler uygulanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutar emekli, çalışan ve hastanın yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

09.02.2022 itibariyle işitme cihazı için SGK ödeme tutarları;

18 yaş ve üzeri için

Emekliler için: 1514 TL
Çalışanlar İçin: 1211,20 TL

13-18 yaş için

Velisi Emekli ise: 2271 TL
Velisi Çalışansa: 1816,80 TL

5-12 yaş için

Velisi Emekli ise: 2422,40 TL
Velisi Çalışansa: 1937,92 TL

0-4 yaş için

Velisi Emekli ise: 2725,20 TL
Velisi Çalışansa: 2180,16 TL

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işitme cihazı ödemesinin süresi 5 yıldır. Günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu iki cihaz için de ödeme sağlamaktadır. 5 yıl içerisinde aynı kulak için tekrardan işitme cihazı almak istediğinizde SGK ödemesi sağlanamamaktadır.  Bu koşullar çerçevesinde artık sizler de işitme cihazı alabilir ve konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Türkiye geneli Duymer İşitme Cihazları Satış ve Uygulama merkezlerinden destek alabilirsiniz. Aynı zamanda bir cihaza sahip olmanız adına bilgiler doğrultusunda yapılacak olan işlemleri de daha detaylı öğrenebilirsiniz.

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ