Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Kulak Uğultusu Nedir, Kimlerde Görülür?

Kulak Uğultusu Nedir, Kimlerde Görülür?

Kulak uğultusu,  dışarında bir uyaran ya da ses olmadan hastanın kulaklarında bir ses algılaması durumudur.  Bu sorunu yaşayan hasta dışında uğultuyu duyan biri yoktur.  Söz konusu durum kişide değişik tonda, özelliklerde görülmektedir. Her hastada uğultu karakteri farlıdır. Uzmanlar bu sorunu bir hastalık olarak görmemektedir. Kulakta görülen uğultu hasta için semptom olarak değerlendirilmektedir.

İşitme sisteminde en çok görülen şikayetlerden biri kulakta uğultudur. Birçok hastada ortaya çıkabilecek bu durum tedavi edilmemesi durumunda ruhsal problemlere yol açabilir.  Bu durum da kişinin hayat kalitesinin ciddi anlamda düşmesine yol açar. Çok rahatsız edici düzeye gelen kulak uğultusu kişinin kendini psikolojik olarak çok kötü hissetmesine yol açar.

Kulak içinde ortaya çıkan uğultu genellikle sadece hasta tarafından hissedilmektedir. Ancak gelişmiş tekniklerde kullanılan bazı cihazlarla hekimler de hastanın yaşadığı uğultuyu duyabilir. Hastada görülen bu durum genellikle rüzgar uğultusu, dalga sesi ya da düdük sesi gibi tanımlanmaktadır.

Kulak uğultusu ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir yaşlılık belirtisi olarak görülmektedir.  Dünyanın %17’si bu sorunla mücadele etmektedir. Ayrıca kulak uğultusu yaşlı nüfusun üçte birinde görülmektedir. Genel olarak 45-75 yaş arasında ortaya çıkar.

Kulak Uğultusu Neden Olur?

Kulak uğultusu çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda anatomik ya da fonksiyonel bir değişikliğe bağlı olarak görülen travmadan sonra ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde hiçbir işitme sorunu olmamasına karşın kulakta uğultu şikayetleri olabilir.

Her insanda kulak uğultusu belirli dönemlerde olabilir. Bir haftadan ve beş dakikadan az süren kulak uğultuları normal kabul edilir.  Sürekli kulak uğultusu genel olarak işitme kayıplarıyla beraber görülür. Hastalarda yaşanan bu şikayet çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir;

 • Uzun bir süre boyunca yüksek sese maruz kalma
 • Kulakta yabancı cisim olması
 • Kulak zarının delinmesi
 • Orta kulak iltihabı şikayetleri
 • Orta kulakta sıvı birikmesi şikayetleri
 • İç kulak hücrelerinin zarar görmesi
 • İşitme kaybı
 • Alerji sorunları
 • Tansiyon değişikliği
 • Kulak içi tansiyonu
 • Anevrizma isimli damar genişleme sorunları
 • Yanlış ilaç kullanımı
 • İşitmede görevli sinirlerde tümör görülmesi
 • Tiroit sorunları
 • Nörolojik ve metabolik hastalıklar
 • Bazı psikolojik hastalıklar
 • Orta kulakta yer alan kemik eklemlerinin sertleşmesi uğultu sebebi olabilir.

Kulak uğultusunda en yaygın sebep yüksek sese maruz kalınmasıdır.  Kalabalık şehirlerde yaşayan ve sürekli trafikte vakit geçirenlerde uğultu sorunları ortaya çıkabilir. Kulakta yaşanan uğultuya yönelik öncelikle tanı koyulmalı ve sonrasında tedavi planı yapılmalıdır.

Kulak Uğultusu Tanısı Nasıl Konur?

Kulak uğultusu tedavisi için tanı ilk adım olacaktır. Doğru tanı koyulabilmesi adına hastanın öyküsünü eksiksiz anlatması gerekiyor. Kulak uğultusunun ne zaman başladığı, uğultuyla birlikte görülen başka şikayetler, gürültü ya da travmaya maruz kalma durumu çok önemli detaylardır.

Uzmanlar tanı koyarken uğultunun çift kulakta, sağ kulak uğultusu ya da sol kulak uğultusu durumlarına da önemle yaklaşır. Ayrıca hastanın uğultuyu nitelendirdiği ses de tanı da dikkat edilen bir unsurdur. Ayrıca doktorlar uğutunun oluşma sıklığını ve süresini de öğrenmek isteyecektir.

Kulak uğultusu öyküsü sırasında hasta nörolojik muayene, odyolojik muayene gibi süreçlerden geçer. Ayrıca doktor tanı için radyolojik görüntüleme ve laboratuvar incelemeleri de isteyebilir. Yapılan kombine bir muayene sonrasında kulak uğultusu tanısı net olarak konabilir.

Kulak Uğultusu Nasıl Geçer?

Kulak uğultusu tedavisi için öncelikle bu soruna yol açan sebep bulunmalıdır. Kulak uğultusu çok farklı sebeplerle yaşanabilir. Bu yüzden kişiye özel tedavi planı uygulanır. Öncelikle temel amaç kulak uğultusuna sebep olan durumu tedavi ederek şikayetleri ortadan kaldırmaktır.

Kulak uğultusu kulak içinde orta kulak, iç kulak gibi bölgelerde yaşanan sorunlara bağlı olarak yaşanıyorsa cerrahi işlem de uygulanabilir. Cerrahi işlem sonucunda genellikle şikayetler ortadan kalkmaktadır.

Hastanın kulak uğultusu şikayetleri psikolojik olarak da yaşanabilir. Bu durumda hasta için psikoterapi düzenlenir.  Bazı kişilerde kulak uğultusuna işitme kaybı da eşlik edebilir. Bu durumda işitme cihazları kullanılır.  Meditasyon, hipnoz ya da psikoterapi gibi çok çeşitli tedavi seçenekleri söz konusudur.

Kulak uğultusu kesin tedavisi olan bir rahatsızlık değildir.  Tanı koyulduğunda şikayetin niteliklerine ve sebeplerine göre farklı tedavi seçenekleri düşünülebilir.

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ