Kulağın içi ve östaki borusu

Kulaktaki östaki borusu, orta kulak ve burun arkası (geniz) bölgelerini bağlayan ve vücudun en önemli duyu organlarından bir olan kulağın içinde bulunan bir boru sistemidir. Östaki borusu vücut ve işitme sağlığı için oldukça önemli bir kulak bölümü olduğundan, kulaklarında sorun yaşayan kişiler sıklıkla östaki borusu nedir, östaki borusu ne işe yarar ve östaki borusu neden tıkanır gibi sorular sorarlar.

Bu yazı, östaki borusu nerede bulunur, östaki borusu tıkanıklığı nasıl geçer, östaki borusu nereye açılır gibi, östaki borusu tıkanması ve disfonksiyonu rahatsızlıkları hakkında birçok soruya cevap verecektir.

Bu boru sistemi, kulağın içinde bulunan hava basıncını dengeleme işini yürütür. Kulaktaki östaki borusu, kulak zarının arkasındaki boşluk ve kulak içindeki hava basıncı arasındaki dengeyi sağlar. Bu denge, kulak zarının iç ve dış basıncı arasındaki farkı ortadan kaldırarak kulak için koruyucu bir rol oynar.

Kulaktaki östaki borusu, açık ve kapalı durumlarda olabilir. Borunun açık olması, hava basıncını dengelemek için gerekli olan hava akışını sağlar. Kapalı östaki borusu ise hava akışını engeller ve kulak içindeki hava basıncını korur. Kulaktaki östaki borusunun işlevinde aksaklıkların ortaya çıkması ya da tıkanması, kulak zarının iç ve dış basıncı arasındaki dengeyi bozar ve kulak enfeksiyonları, işitme kaybı ve diğer rahatsızlıkların ortaya çıkmasına enden olabilir.

Bu nedenle kulaktaki östaki borusunun sağlıklı bir şekilde çalışması, kişilerin özellikle işitme sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Östaki Borusu Tıkanıklığı Neden Olur?

Östaki borusuna bağlı olarak ortaya çıkan kulak ve işitme rahatsızlıkları, kişilerin gündelik yaşamlarını doğrudan etkiler. Bu nedenle kişiler, periyodik olarak Kulak Burun Boğaz kliniklerinde muayene olmalı ve işitme tarama testlerini düzenli olarak yaptırmalıdırlar.

Bu doğrultuda kulak östaki borusu tıkanması belirtileri doğrultusunda ve bu borudaki sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek olan rahatsızlıklar, şu şekilde sıralanabilir:

  • Kulak enfeksiyonları: Tıkanmış bir östaki borusu, kulak zarının arkasındaki havanın sıkışmasına ve kulak içindeki hava basıncının artmasına neden olur. Bu durum, kulak çınlamalarına ve kulak enfeksiyonlarına yol açabilir.
  • İşitme kaybı: Östaki borusu tıkanıklığı ve borudaki fonksiyon bozuklukları, kulak içindeki hava basıncının artmasına neden olabilir ve bu da işitme kaybına neden olabilir.
  • Ağrı: Östaki borusu rahatsızlıkları, kulak içi basıncında dengesizliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu da kulak bölgesinde ağrılar görülmesine sebep olur.
  • Basınç farkı: Östaki borusundan kaynaklı olarak sağ ya da sol kulakta oluşan basınç farkı, uçak ve deniz seyahatlerinde sıklıkla görülen bir sorundur. Bu durum, kişileri gündelik yaşamlarında oldukça rahatsız eden bir durumdur.

Östaki borusundan kaynaklanabilecek rahatsızlıkları önlemek için, östaki borusunun tıkanmasını önleyici önlemler alınmalıdır. 

Östaki borusunu korumak için şu adımlar takip edilebilir:

  • Yüksek ses seviyelerinden kaçınmak: Yüksek ses seviyeleri, östaki borusunda rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Ses seviyesini azaltmak için kulaklık veya kulak tamponları kullanılabilir.
  • Sinüs hastalıkları için muayene olmak: Sinüs hastalıkları, östaki borusunda sorunların oluşmasına neden olabilir. Sinüs hastalığı olan kişiler, uzman bir doktora başvurmalı ve tedavi olmalıdır.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları için muayene olmak: Üst solunum yolu enfeksiyonları da östaki borusunun işlevini tam olarka yerine getirememesine neden olacağı için, söz konusu rahatsızlıklara sahip olan kişilerin bir an önce muayene olmaları ve tedavi edilmeleri gerekir.
  • Uçak seyahatlerinde basıncın dengelenmesini sağlamak: Uçak seyahatlerinde, östaki borusu  kulak içi basıncı dengeleme konusunda zorlanabilir. Bu nedenle, kişilerin uçuş esnasında kulaklarını açmalarına yardımcı olacak egzersizler yapmaları ya da hava basıncının dengelenmesini sağlayabilmek için kulak tamponu kullanmaları önerilir.

Kulak anatomisi

Östaki Borusu ve İşitme Kaybı

Östaki borusu görevi şu şekilde açıklanabilir: Orta kulak ve geniz bölgeleri bağlayan östaki borusu, kulak içi basıncı sağlamak gibi önemli bir işleve sahiptir. Östaki borusu tıkanıklığı belirtileri, ilgili vücut bölümünün zarar gördüğü anlamına gelir ve bu durum, kişilerde işitme kayıplarının ortaya çıkabileceğinin bir habercisidir.

Östaki borusunda ortaya çıkabilecek fonksiyon bozuklukları doğrultusunda kişilerin kulak içi basınçları tam olarak sağlanamaz ve bu durum, kulakta enfeksiyon gibi birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Östaki borusundan kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek olan kulak enfeksiyonları, orta kulak iltihaplanmaları (otitis media), basınç sorunları ve kulak zarı problemleri, gibi rahatsızlıklar da kişilerin işitme kayıpları yaşamalarına neden olur.

Bu doğrultuda, östaki borusunun işitme söz konusu olduğunda oldukça önemli bir kulak içi yapı olduğu söylenebilir. Buradan hareketle söz konusu sorunlara sahip olan kişilerin bir an önce muayene olmak için uzman KBB doktorlarına başvurmaları önerilir.

Kaynakça

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP