Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak tıkanması, genelde kulaklarda dolgunluk hissi ile tarif edilir ve birçok sebepten kaynaklanabilir. Belirtileri arasında genelde işitmede azlık, denge problemleri, sesleri boğuk duyma, kulak ağrısı, kulakta çınlama veya uğultu yer almaktadır. Kulak tıkanıklığı, sürekli bir hal alması durumunda hastalarda rahatsızlık hissi uyandırır ve günlük yaşamlarını olumsuz etkiler.

Kulak tıkanıklığına neler sebep olabilir:

Buşon: Halk arasında kulak kiri olarak bilinmektedir. Kulak kiri kulağı kirden, tozdan korumak adına kulağımız tarafından salgılanmaktadır. Kulağı temizlemek için kulak çubuğu gibi yabancı cisimler kullanılır ve kulak kiri kulak zarına itilirse kulakta tıkanmaya sebep olur.

Kulak iltihabı: Bakteriler, virüsler veya her ikisinin bir kombinasyonu gibi patojenler kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Kulakta ağrı, dolgunluk hissi, işitme kaybı, yüksek ateş gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Östaki borusu disfonksiyonu: Östaki borusu orta kulakta yer almaktadır ve temel görevi atmosfer basıncı ile orta kulak arasındaki basıncı dengelemektir. Östaki borusunda olan bir problem bu basıncın dengelenmesini engeller ve hastalarda tıkanıklık hissine neden olur.

Tıkanmış kulak nasıl açılır, kulak tıkanması nasıl geçer, tıkanan kulak nasıl açılır? gibi sıkça sorulan soruların cevabına geçersek; uygulanacak tedavi seçeneği kulak tıkanmasının altında yatan sebebe bağlı olmakla birlikte yutkunmak, esnemek, su içmek, sakız çiğnemek gibi kolayca uygulanacak yöntemler denenebilir. Basıncı dengelemek adını Toynbee ve Valsalva manevralarını uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler şikayetinizi azaltmıyor ya da geçirmiyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz hekime gitmelisiniz.

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ