Kulak akıntısı sebepleri kapak görseli

Kulak akıntısı, bu belirtinin altında yatan birçok sağlık sorununun habercisi olabilir ve doğru tedavi edilmezse ciddi problemlere yol açabilir.

Kulak akıntısı, kulak sağlığının önemli bir göstergesi olarak kabul edilir. Kulakta sıvı veya salgının birikmesi sonucu, kulaktan su gelmesi çeklinde ortaya çıkan bu durum, hayat kalitesini olumsuz etkiler.

Erken teşhis ve tedavi ile birlikte, kulak akıntısı sorunu rahatlıkla çözülebilir.

Bazı kulak akıntıların ise rengi olmaktadır. Sarı kulak akıntısı, yeşil, kahverengi olarak da görülebilmektedir.

Peki kulaktan neden su gelir?

Kulak akıntısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Kulak akıntısının en yaygın nedenleri arasında kulak enfeksiyonları, kulak zarı yaralanmaları, yabancı cisimler, kulakta biriken sıvılar, cilt sorunları ve bazı hastalıklar yer alır. 

Kulak akıntısı, genellikle antibiyotikler, kulak damlaları, sıvı çıkarma işlemi ya da cerrahi müdahale gibi farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilir.

Bu yazıda, kulak akıntısına neden olabilecek temel faktörler incelenmiş ve akıntının sebebini anlamaya yardımcı olabilecek bazı bilgiler verilmiştir. Ayrıca, çocuklarda ve bebeklerde kulak akıntısı durumlarında, ebeveynlerin yapması gerekenlerle ilgili sorular yanıtlanmıştır.

Kulak Akıntısı Nedir?

Kulak akıntısı veya kulaktan su gelmesi, dış kulak yolundan herhangi bir sebeple sıvı gelmesi durumudur. Bu durum, kendi başına bir kulak hastalığı olarak görülmez; kulakta gerçekleşen bir sorunun belirtisi olarak ortaya çıkar.

Kulak akıntısının kıvamı, rengi ve ne kadar süredir devam ettiği oldukça önemlidir. Bu bilgiler sayesinde, akıntının altında yatan neden hakkında bilgi sahibi olunur. 

Kulakta sıvı birikmesi, karmaşık ve narin bir yapıya sahip olan kulakta gerçekleşen sorunlar arasında yer aldığı için tedavi edilmezse, kalıcı işitme kaybı da dahil olmak üzere pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Bu sebeple, kısa sürede kendiliğinden iyileşmeyen kulak akıntısı vakalarında bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak önemlidir. 

Kulak Akıntısı Neden Olur?

Kulak akıntısı, kulağın farklı bölümlerinde oluşan sorunların sonucunda görülür. Bazen de, kulak akıntısına sebep olan faktör bir sorun değildir.

Bir kadının kulağı

Bu durumlarda, kulak akıntısı kulağın kendi kendini temizleme sürecinin bir parçasıdır. Kulak akıntısının en yaygın sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

Orta Kulak Enfeksiyonu

Otitis media olarak da bilinen orta kulak enfeksiyonu, östaki borusunun hasar görmesi ile ortaya çıkar. Östaki borusu fonksiyonlarını yerine getirmediğinde orta kulakta sıvı birikmesi ve iltihap oluşur.

Travmalar

Tüplü dalış ve uçak seyahati gibi ani basınç değişikliklerine sebep olan durumlar, travmalara sebep olabilir. Ayrıca, aniden oluşan yüksek sesler de akustik travmaların yaygın nedenleri arasındadır.

Bu travmalar kulak zarında yaralanmaya sebep olabilir ve bu durumda kanlı kulak akıntısı gerçekleşir.

Dış Kulak Enfeksiyonu

Halk arasında yüzücü kulağı da denilen dış kulak enfeksiyonları, çeşitli mantar ve bakteriler sebebiyle gerçekleşir. Suda çok vakit geçiren kişilerde kulaktan su gelmesinin görülme olasılığı yüksektir.

Kulak Kiri

Kulak kiri, kulağın yapılarını çeşitli zararlı etkenlere karşı korumak için dış kulak yolunda salgılanan bir sıvıdır. Bu kir, dışarıdan gelen tozlar sayesinde zaman içinde katılaşır ve kulaktan dışarı atılır.

Kulak kiri, kulak akıntısının en yaygın sebebidir. Kulak kirine bağlı akıntı kısa süre içinde kendiliğinden sona erer.

Kulak Akıntısı Renkleri ve Anlamları

Kulak akıntısının rengi, ortada tedavi edilmesi gereken bir sorun olup olmadığı hakkında ipucu verir. 

Kulağı muayene edilen bir kişi

Özellikle kahverengi tonlarında olan ve kulak kiri ile ilişkili olduğu düşünülen akıntılar, genellikle çok ciddiye alınmaz. Fakat her çeşit kulak akıntısı önemli bir sorunun belirtisi olabileceği için, kısa bir süre içinde kendiliğinden geçmeyen akıntılar doktor tarafından muayene edilmelidir.

Kulak akıntısı renkleri ve hangi anlamlara geldikleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Berrak veya sulu
  • Sarı veya yeşil
  • Kahverengi 
  • Kanlı

Berrak veya Sulu Kulak Akıntısı

Bu tür akıntılara genellikle kulaktaki aşırı nem veya alerjik reaksiyon neden olur. Nadiren, beyinden kulağa sızan ve acil tıbbi müdahale gerektiren omurilik sıvısı da berrak bir akıntıya sebep olabilir. Kulaktan şeffaf sıvı gelmesinin çözümünü yazının devamında bulabilirsiniz.

Sarı veya Yeşil Kulak Akıntısı

Sarı kulak akıntısı (veya yeşil) genellikle orta ve dış kulak iltihaplarının sonucunda görülür. Sarı veya yeşil renkli kulak akıntısı yaşayan kişilerin, vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmaları gerekir.

Kahverengi Kulak Akıntısı

Özellikle bazı mantar türlerinin sebep olduğu kulak enfeksiyonları kahverengi kulak akıntısına neden olur. Kulakta gerçekleşen yaralanmalar da, kulak kiri ve kanın birlikte akması sonucunda kahverengi akıntı oluşturabilir.

Kanlı Kulak Akıntısı

Kulaktan gelen kanlı akıntı, kulak zarındaki bir hasarın sonucunda oluşur. Kulak zarındaki sorunun sebebi genellikle enfeksiyonlar ya da travmalardır.

Bazı durumlarda, kulaktan kanlı akıntı gelmesi, kafa içi tümörlerinin ve kan hastalıklarının belirtisi de olabilmektedir.

Kulak Akıntısı Nasıl Geçer? Ne Yapmalı?

Kulak akıntısının hangi yöntemle tedavi edilebileceği akıntının altında yatan sebeple doğrudan ilişkilidir.

 Kulağı tedavi edilen bir kişi

Doğru tedavi yönteminin belirlenmesi için, öncelikle bir KBB uzmanı tarafından kulağın muayenesi gerçekleştirilmelidir. Doktor tarafından tavsiye edilmeyen yöntemlerle kulak akıntısını evde tedavi etmeye çalışmak sorunun daha ciddi bir hale gelmesine neden olabilir. 

Kulak akıntısının tedavisinde en sık kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanır:

Kulak akıntısı ile kulak sıvısı birikmesi birbiriyle karıştırılmamalıdır. Kulak sıvısı birikmesinin belirtileri, kaç günde geçeceği ve tedavileri için de bir KBB uzamnına başvurulmalıdır.

İlaç Tedavisi 

Eğer kulak akıntısı enfeksiyon sonucunda ortaya çıktıysa, ilaç tedavisi gerekli olur. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde antibiyotikler, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde ise antifungal ilaçlar kullanılır.

Enfeksiyonun tedavi edilmesiyle kulak akıntısının da sona ermesi beklenir.

Kulak Temizliği 

Bazı durumlarda kulak kiri dış kulak yolunda birikir ve katılaşır. Bu durumdan kaynaklanan kulak akıntılarını sonlandırmak için kulağın temizlenmesi gerekir.

Bu temizleme işlemi, bir uzman tarafından klinik ortamında gerçekleştirilmelidir ve temizleme işleminden sonra kulaktan su gelmesi durumu azalabilir. 

Cerrahi İşlemler 

Kulak akıntısının sebepleri arasında cerrahi işlem gerektiren bazı durumlar da vardır. Örneğin, kulak zarında gerçekleşen çeşitli hasarların tedavisinde mikrocerrahi işlemler uygulanır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kulak Akıntısı

Bebeklerde ve çocuklarda kulak akıntısı, genellikle enfeksiyonlar ile ilişkili olarak görülür. Bu durumda genellikle bebek ve çocukların kulakları ağrır.

Bebekler ve çocuklar, solunum yolu ve kulakta oluşabilecek enfeksiyonlara karşı daha savunmasızdırlar. Bu sebeple, bu yaş grubundaki insanlarda kulak enfeksiyonlarına bağlı oluşan akıntıların görülme olasılığı yüksektir.

Kulağı tedavi edilen bir çocuk

Ebeveynlerin, çocuklarının kulak sağlığını sürekli olarak takip etmeleri ve olası sorunları erken aşamada tespit etmeleri oldukça önemlidir. Bebekler ve çocuklarda kulak akıntısına neden olabilecek sorunların önüne geçmek için kulak hijyenine dikkat etmek en temel gerekliliktir. 

Alerji öyküsü olan çocuklarda kulak enfeksiyonlarının görülme sıklığı daha yüksektir. Bu sebeple, alerjik sorunların zamanında ve etkili bir biçimde tedavi edilmesi, kulak akıntısı da dahil pek çok sorunun önüne geçilebilmesine yardımcı olur.

Kulak Ağrısı ve Kulak Akıntısı Arasındaki İlişki

Kulak ağrısı ve kulak akıntısı, aynı sorunun semptomları olarak görülebilir.  Kulak akıntısına ağrının eşlik ettiği çoğu durumda, sorun bir enfeksiyon veya yaralanmadan kaynaklanır.

Örneğin, orta kulak enfeksiyonu hem kulak ağrısına hem de kulak akıntısına neden olabilir. Hem kulak ağrısına hem de kulak akıntısına neden olabilecek diğer durumlar arasında kulak zarı yırtılması, yüzücü kulağı ve kolesteatom yer alır. 

Kulak ağrısı ve kulak akıntısının birlikte görüldüğü durumlar, genellikle bir uzman tarafından tedavi edilmesi gereken kulak hastalıklarının işaretidir. Bu iki belirtiyi birlikte yaşayan kişilerin, erken teşhisin ve tedavinin gerçekleştirilebilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.

Kulak Akıntısında Tedavinin Önemi

Kulak akıntısı ve kulakta sıvı birikmesi önemsiz bir sorunun ya da tedavi edilmesi gereken bir kulak hastalığının sonucunda oluşabilir. Kulak çok hassas bir organ olduğu için, akıntı sorunu yaşayan kişilerin doğru tedavi yöntemini öğrenmek amacıyla bir uzmana danışması gerekir.

Kulaktan gelen sıvının rengi ve kıvamı, durumun ciddiyeti hakkında önemli ipuçları verir. Örneğin sarı renkli bir akıntı kulak kirinden kaynaklanabilirken, kanlı kulak akıntısı bir kulak zarı yaralanmasına işaret edebilir.

Bebekler ve çocuklar kulak enfeksiyonlarına karşı daha dirençsiz oldukları için, bu yaş grubunda kulak akıntısı görülmesi oldukça normaldir. Ebeveynlerin çocuklarının kulak sağlığını dikkatle takip etmeleri, sorunun ilerlemeden tespit edilebilmesi için önemlidir.

Sonuç olarak kulak akıntısı olan kişilerin hızlı bir şekilde uzman doktorlara başvurmaları, kişilerin kulak sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP