Bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir

Ebeveynler sıklıkla bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir diye sorarlar. Bebeklerde kulak ağrısı, sıklıkla ortaya çıkabilen ve ağrının şiddetine göre oldukça can sıkıcı hale gelebilen bir rahatsızlıktır. 

Bebekler ağladıklarında veya mutsuz olduklarını belli eden bir davranışta bulunduklarında, çoğu zaman vücutlarında onları rahatsız eden bir şeylerin olduğunu anlatmaya çalışırlar. Böyle durumlarda destekleyici hareketlerle bize sorunun nerede olduğunu gösterirler. 

Bebeklerde kulak ağrısı, genellikle kulak enfeksiyonları sebebiyle ortaya çıkar. Kulak enfeksiyonlarının erkenden teşhis edilmesi ve biran önce tedaviye başlanması, bebeklerin işitme sağlıkları açısından oldukça kritiktir.

Bu yazıda bebeğinizin bedenindeki ve davranışlarındaki ne gibi değişikliklerinin kulak ağrısına işaret edebileceğinden bahsedeceğiz.

Eğer bebeğinizin kulağı ağrıyorsa bunun hangi sebeplerden kaynaklanıyor olabileceği ve ağrının hafifletilmesi ya da tedavi edilmesi için neler yapılabileceği hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Ayrıca bebeklerde kulak ağrısı yaşanmasına sebep olan enfeksiyonların tedavisinde anne sütü kullanılmasının etkilerini inceleyeceğiz.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur?

Bebeklerin kulağında ağrı, birçok nedenle ortaya çıkabilir fakat bunun başlıca sebebi kulak enfeksiyonlarıdır. Resmi verilere göre ABD’de doğan her altı çocuktan beşi, üç yaşını doldurmadan kulak enfeksiyonu geçirmiş oluyor.

İç ve dış kulakta gerçekleşebilecek bu enfeksiyonlara birçok bakteri ve virüs sebep olabilir. 

Bir orta kulak enfeksiyonu olan Otitis Media, en çok görülen enfeksiyon çeşididir.

Bu enfeksiyonun üç ana çeşidi vardır. En çok görüleni olan Akut Otitis Media, orta kulakta iltihaplanma ve şişme sonucu kulak zarı arkasında sıvı toplanması olarak özetlenebilir.

Otitis media, aynı zamanda kolesteatom gibi kulak rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Bu hastalığın en yaygın belirtisi yüksek ateştir.

Akıntılı Otitis Media, sıvının kulak dışına akması şeklinde gerçekleşir ve kulak zarına zarar verme olasılığı yüksektir.

Kronik Akıntılı Otitis Media ise bir enfeksiyon olmamasına rağmen sürekli olarak kulak içinden sıvı akıntısının devam etmesi şeklinde görülür.

Bu rahatsızlık ilerleyen dönemlerde daha ciddi kulak sorunlarına sebep olabilir.

Ağızda ve dişlerde meydana gelen enfeksiyonlar ya da bebeklerde görülebilen çene bölgesi enfeksiyonları da kulak ağrısına sebep olabilir.

Kulak kiri veya bebeğin kulağına soktuğu başka bir nesne de bu ağrıların nedenleri arasında görülür. Bazen bir solunum yolu enfeksiyonuna kulak ağrısı da eşlik edebilir.

Gribe sebep olan enfeksiyonlar, östaki borusunun iltihaplanıp şişmesine neden olabilir. Bu durum, kulakta basınç ve ağrı oluşturur.

Eğer ağrıya bir solunum yolu enfeksiyonu eşlik ediyorsa, ağrının giderilmesi için öncelikle bu bölgedeki enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekebilir.

Bebeklerde kulak ağrısı, doktor gözetiminde tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Bu sebeple eğer bebeğiniz, kulağının ağrıdığını belirten davranışlarda bulunuyorsa, bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeğiniz ağlayarak ve elini kulağına götürerek kulak ağrısını anlatmaya çalışıyor olabilir. Fakat bebek elini kulağına her götürdüğünde bu, kulaklarının ağrıdığı anlamına gelmez.

Aynı şekilde bebeğiniz kulağı ağrırken bunu eliyle göstermiyor da olabilir. Uyku düzeninde bozukluklar ve sinirli ve huzursuz davranışlar, bebeklerde kulak ağrısı belirtileri arasındadır.

Bunun yanı sıra iştahsızlık ve denge bozuklukları kulak ağrılarıyla bağlantılı olabilir. Kulaktan sıvı gelmesi de iç kulaktaki bazı ağrılı hastalıkların belirtisi olarak görülebilir.

Ayrıca bazı bebeklerde duyma bozuklukları da kulak ağrısına işaret edebilir. Bunu anlamak için bebeğinizin sesinize her zamankinden farklı tepkiler verip vermediğini gözlemleyebilirsiniz. 

Bebek kulağı

Eğer bebeğinizde yüksek ateşe eşlik eden bir kulak ağrısından şüpheleniyorsanız, bu muhtemelen bir enfeksiyonun belirtisidir. Buradan hareketle, bebeklerde görülen kulak ağrısı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Uyku bozuklukları
  • Huzursuz ve agresif davranışlar
  • İştahsızlık
  • Kulak akıntısı
  • Çevredeki seslere karşı tepsikiszlik
  • Yüksek ateş

Bebeklerde kulak enfeksiyonları tedavi edilmezlerse ciddi sorunlara sebep olabilirler. Günümüzde bu enfeksiyonların tedavisi oldukça yaygın ve kolaydır.

Fakat tedavinin gerçekleşmesi için teşhis gerekli olduğundan, ebeveynlerin bebeklerinin kulaklarının ağrıya işaret eden belirtiler verip vermediğini takip etmeleri oldukça önemlidir.

Bebeklerin sorunlarını anlatma biçimleri farklılık gösterir.

Bazen şikayetlerini anlatmak için anlaşılması zor yolları tercih ederler. Bu sebeple kulak ağrısı da olmak üzere birçok rahatsızlıklarını anlamak için bir uzman görüşü gerekebilir.

Eğer bebeğinizin bir rahatsızlığı olduğundan şüpheleniyor ama ne olduğunu anlayamıyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana danışmalısınız.

Daha büyük yaşlardaki çocuklarda da, bebeklerde olduğu gibi sıklıkla kulak ağrıları görülür.

Çocukta kulak ağrısı ortaya çıkmasının en önemli sebebi, iç kulak enfeksiyonlarıdır.

Yaş ilerledikçe kulak enfeksiyonlarına karşı çocukların dirençleri artar. 3 yaş kulak ağrısı, bu ağrıların enfeksiyon sebepli olarak ortaya çıktığı durumlarda yaşanan bir kulak ağrısıdır. 

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Her anne veya baba hayatında en az bir kez bebeğinin kulağındaki ağrıyı geçirmeye veya hafifletmeye çalışmıştır.

Özellikle “Yeni doğan bebeklerde kulak ağrısı nasıl geçer?” sorusunun yanıtını vermeden önce, ağrının ne kadar ciddi bir sorunun parçası olabileceğini anlamaya çalışmalısınız.

Buradan hareketle bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir sorusu şu şekilde cevaplanabilir: 

Eğer yüksek ateş, kulak içinden sıvı akıntısı gibi belirtiler söz konusu hastalığa eşlik etmiyorsa, kulak ağrıları evde hafifletilebilir. Ağrıyan kulağa sıcak kompres uygulamak, bebeğin ağrısını hafifletebilir.

Bu yöntem özellikle uykusuzluk çektiği durumlarda bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olur. Bol sıvı tüketimi, hafif kulak enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça önemlidir. 

Bol sıvı tüketmek, yutma eyleminin sıklaşmasını sağlar ve bu da orta kulağı boşaltıp, kulak içindeki basıncı düşürür. Eğer semptomlar ciddi görünüyorsa vakit kaybetmeden bir doktora danışmanız gerekir.

Çocuk kliniklerinde her gün onlarca ebeveyn doktorlara “2 yaşındaki kızımın kulağı ağrıyor, ne yapmalıyım?” gibi sorular sorarlar.

Özellikle altı aylıktan küçük bebeklerde ağrılar ortaya çıkmışsa ve bu ağrılar hafif bir şekilde seyrediyor olsa bile ebeveynlerin, bir uzmana danışmadan herhangi bir tedaviye başlamamaları gerekir.

Bazı durumlarda ise doktorlar, çocuklarda ve bebeklerde işitme cihazı kullanımı konusunda ebeveynlere tavsiyeler verebilirler. Bu durumda ebeveynler, Duymer şubelerine başvurarak işitme cihazı fiyatları hakkında bilgi alabilirler. 

Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Uzmanlar eğer enfeksiyon ilerlemişse Parasetamol etken maddesine sahip ilaçlarla bebeğinizi tedavi edebilirler.

Gerekli görülmesi durumunda tedavi antibiyotik ilaçlarla da sürdürülebilir. Fakat özellikle bebeklerde, uzman bir doktora danışmadan hiçbir ilaç kullanılması tavsiye edilmez.

Kulağının ağrıdığını gösteren bir bebek

“Kulağı ağrıyan çocuğa ne yapılır?” sorusu ise özellikle okul öncesi çağındaki çocukların rahatsızlıklarını gidermek için sıklıkla sorulur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yaş ilerledikçe kulak enfeksiyonlarının görülme sıklığı düşer.

Fakat çocuklar da, bebekler gibi hala bu enfeksiyonlara karşı oldukça savunmasızdırlar. Bol sıvı tüketimi ve sıcak kompres uygulaması gibi yöntemler, çocuklarda ağrıların hafiflemesini sağlayabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda doktora danışmadan parasetamol veya antibiyotik ilaçları kullanmamalısınız.. Gereksiz antibiyotik kullanımı bağışıklık sorunlarına sebep olabilir.

Kulak Ağrısı için Anne Sütü Çözüm Olabilir Mi?

"Bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir?" sorusunun bir diğer cevabı da kişiler tarafından "anne sütü" olarak cevaplanabilr.

Bebeklerde kulak ağrısı için anne sütü kullanımı yaygın kullanılan bir yöntem olsa da bunun ispatlanmış bir faydası olduğu söylenemez.

Eski zamanlardan beri uygulanan bu yöntemi yeni anne olmuş kişiler genellikle kendi annelerinden duyarlar. Bu yüzden “Anne sütü kulak ağrısına iyi gelir mi?” sorusu, yeni anneler tarafından sıklıkla sorulur.

Anne sütünün bebek için çok faydalı olduğu ve bileşenlerinin bağışıklık sistemine yardımcı, antioksidan etkilere sahip olduğu herkes tarafından bilinir.

Çeşitli araştırmalarda anne sütünün enfeksiyon riskini düşürebildiği ve hastalıklarla mücadelede bebeklere ve çocuklara yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Fakat enfeksiyon kaynaklı bir kulak ağrısına karşı, anne sütünün tedavi edici etkisi olup olmadığıyla ilgili kesin bir bilgi yoktur.

Önceden hazırlanmış anne sütünün bir damlalık yardımıyla kulak yoluna damlatılması şeklinde uygulanan bu yöntemin bilimsel bir dayanağı yoktur.

Bu sebeple, bebeğinizin kulağında ağrı olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmaktır. Uzman doktorlar, bebeğinizin kulağını ve işitme duyusunu test edecek ve onda olan sorunları teşhis ettikten sonra uygun tedavi yöntemine başvuracaktır.

Kaynakça

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP