Vertigo kulak ağrısı yapar mı kapak görseli

Vertigo, kişinin etraftaki her şeyin döndüğünü hissetmesi durumudur. Bu durum, kendi başına bir hastalık olmaktan çok, başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. 

Kulak ağrısı, kulak veya çevresinde oluşan sorunlar sebebiyle sıklıkla görülen bir belirtidir. Bazı durumlarda ağrı önemsizdir ve kendiliğinden geçer. Ancak kısa zamanda geçmeyen kulak ağrısı önemli sorunların habercisi olabilir.

Bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak, vertigo ve kulak ağrısı kişilerde birlikte görülür. Bunun başlıca sebebi, kulağın yapıları ile denge mekanizmaları arasında sıkı bir ilişki olmasıdır. Fakat bu durum, vertigonun her zaman kulak ağrısıyla birlikte görüleceği anlamına gelmez.

Aşağıda, vertigo ve kulak ağrısı arasındaki ilişkiden bahsedilmiş ve bu iki belirtinin birlikte görülmesine sebep olan sorunlar detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Bu belirtileri yaşayan hastaların teşhis ve tedavi için izlemesi gereken yol hakkında bilgiler verilmiştir.

Vertigo ve Kulak Ağrısı: Temel İlişki

Yukarıda da bahsedildiği üzere, vertigo ve kulak ağrısı bazı durumlarda birbiriyle ilişkili olarak ortaya çıkar. Bu iki belirtinin birlikte görüldüğü durumlar, genellikle iç kulakta yaşanan sorunlardan kaynaklanır.

İç kulak, denge ve işitmeden sorumludur. Kulağın bu bölümü, koklea ve vestibüler sistem dahil olmak üzere çeşitli yapıları içerir. Vestibüler sistem, beynin dengeyi ve uzamsal yönelimi korumasına yardımcı olur.

İç kulak, oldukça hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Bu bölümde gerçekleşen sorunların erken teşhis ve tedavisi, başarılı bir tedavinin sağlanabilmesi için önemlidir.

Bu sebeple, vertigo ve kulak ağrısı yaşayan kişilerin, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna başvurmaları gerekir.

Vertigo ve Kulak Ağrısına Neden Olan Sorunlar

Vertigo ve kulak ağrısına neden olabilecek sorunlar infografik

İç kulak ile ilgili problemler dışında, beyinde ve kafa içinde oluşabilen bazı hastalık ve tümörler de vertigo ile kulak ağrısının birlikte görülmesine neden olur. 

Altta yatan nedene bağlı olarak, bu belirtilere görme sorunları da eşlik edebilir. Vertigo ve kulak ağrısının birlikte görüldüğü durumlar, genellikle hastalara halsizlik gibi yaşam kalitesine olumsuz etkileri olan ve uzmanlar tarafından müdahale edilmesi gereken sorunlardır.

Aşağıda, bu belirtilerin birlikte görülmesine sebep olan yaygın sağlık sorunlarından bahsedilmiştir.

İç Kulak Enfeksiyonları

Labirentit olarak da bilinen iç kulak enfeksiyonları, hem baş dönmesi hem de kulak ağrısına sebep olabilir. 

İç kulak enfeksiyonu olan bir kadın ve onu muayene eden doktor

Bu enfeksiyonlar, çeşitli virüs ve bakteriler ile ilişkili olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmezlerse kalıcı işitme kaybı gibi pek çok sağlık sorununa sebep olurlar.

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı, iç kulağı etkileyen ve baş dönmesi, işitme kaybı, kulakta basınç ve kulak çınlamasına neden olabilen bir hastalıktır. Bu hastalık, iç kulakta sıvı birikmesi sonucunda oluşur. Hastalığın ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmese de, Meniere’nin birden çok sebebin bir araya gelmesiyle oluştuğu düşünülür. 

Meniere hastalığının kesinleşmiş bir tedavi yöntemi yoktur. Uzmanlar, çeşitli tedavi ve terapi yöntemleriyle belirtileri azaltıp hastaların yaşam kalitesini artırmaya çalışırlar.

Vestibüler Nörit

Vestibüler nörit, beyne denge ve uzamsal yönelim hakkında bilgi gönderen vestibüler sinirin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma, vertigo ve kulak ağrısına neden olabilir.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (Kristal Oynaması)

Benign paroksismal pozisyonel vertigo, iç kulaktaki küçük kristallerin yerinden çıkıp yarım daire kanallarına hareket etmesiyle ortaya çıkan bir sorundur. Bu durum, kısa vertigo ataklarına ve kulak ağrılarına neden olabilir.

Akustik Nörinom

Akustik nörinom, işitme ve denge sinirinin üzerinde büyüyen bir tümör türüdür. Bu tümörün belirtileri arasında baş dönmesi, işitme kaybı ve kulak ağrısı bulunur.

Vertigo ve Kulak Ağrısı: Teşhis ve Tedavi

Vertigo ve kulak ağrısının birlikte görüldüğü durumlarda, hastalar genellikle ilk olarak Kulak Burun Boğaz uzmanlarına başvurur. Uzmanlar, hastanın öyküsünü dinleyip gerekli muayene ve testleri tamamladıktan sonra, sorunun kaynağına yönelik en uygun tedavi yöntemini belirlerler.

Kulağı tedavi edilen bir kadın ve doktoru

Bazı vakalarda, belirtilerin altında nöroloji gibi farklı uzmanlık alanlarını ilgilendiren problemler de yatıyor olabilir. Yukarıda açıklandığı gibi kulak ağrısı ile vertigonun birlikte görülebildiği durumların bazıları, oldukça ciddi sağlık sorunlarıdır. Bu sebeple, bu belirtileri taşıyan hastaların vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmaları gerekir.

Vertigo ve kulak ağrısı ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıdaki makalelerimizi inceleyebilirsiniz:

  1. Vertigo Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  2. Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARA WHATSAPP