Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere, iç kulaktaki denge organında bulunan sıvıların basıncının artmasından kaynaklanan bir hastalıktır. İç kulakta oluşan bu basınç artışının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Meniere hastalığının belirtileri iç kulağın etkilenmesine bağlı olarak hastada; vertigo atakları, işitme kaybı, kulakta dolgunluk ve tinnitustur. Bu dört belirtinin bir arada bulunduğu hastalara doktor tarafından ‘meniere’ teşhisi konulmaktadır.

Meniere hastalığının en önemli bulgusu olan vertigo, ataklar halinde gerçekleşen şiddetli baş dönmesi hissidir. Ataklar en az 15-20 dakika sürer, bazen de saatler sürebilir. Baş hareketine bağlı baş dönmesi şiddetlenebilir. Genellikle baş dönmesine, mide bulantısı ve kusma da eşlik eder.

Hastalarda işitme kaybı genellikle alçak frekanslarda gerçekleşir, kalın sesleri duymada güçlük meydana gelebilir. İşitme kaybı başlarda ataklar sırasında kendini gösterirken, atakların sıklığı arttıkça kalıcı hale gelebilmektedir. Genellikle tek kulakta işitme kaybı meydana gelir.

Tinnitus (Çınlama), dışarıdan gelen bir uyaran olmamasına rağmen kulakta ıslık, çan sesi, su sesi veya uğultu sesi gibi sesler duyulmasıdır. Çınlama sesleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Kulakta dolgunluk ise, hastanın etkilenen kulağında basınç, tıkanıklık hissetmesidir.

Meniere hastalığı belirtilerini gözlemlediğiniz taktirde mutlaka Kulak Burun Boğaz hekimine başvurmalısınız.

Meniere Hastalığı Tedavisi;

Meniere hastalığının tam olarak bilinmediği için kesin tedavisi yoktur. Kronik bir rahatsızlık olduğu için tedaviler, hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir. Uygulanan tedavilerde özellikle vertigo ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmak hedeflenir. İlaç tedavisi, cerrahi tedavi, diyet ve enjeksiyon tedavileri önerilmektedir.

Meniere hastalarında baş dönmesinin şiddetini ve atakların sıklığını azaltmak, bulantı ve kusmayı önleme, aynı zamanda iç kulaktaki sıvı basıncını kontrol etmeye yönelik (idrar söktürücü) ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

İç kulaktaki sıvı basınç artışını azaltabilmek için tuz tüketimi azaltılması gerekmektedir. Alkol, sigara ve kafeinin de atakların sıklığı ve şiddetine etkisi vardır. Aynı zamanda stresten de olabildiğince uzak durulmalıdır.

Orta kulağa iğne yardımıyla gentamisin içeren antibiyotik enjekte etmek atakların sıklığını ve şiddetini azaltacaktır fakat iç kulaktaki hücrelere etkisinden dolayı işitme kaybında artış da meydana gelebilir.

Bu tedavilerin fayda göstermediği durumlarda cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir. Bunların dışında meniere hastalığında egzersizlerin de faydası olabilmektedir. Baş ve göz hareketlerinin kullanıldığı dengeyi geliştiren vestibüler rehabilitasyon egzersizleri veya günlük egzersizler (yürüyüş, spor) meniere hastalığının belirtilerini azaltmada etkili olabilmektedir.

DİĞER MAKALELER

Çocuklarda İşitme Kaybı

Çocuklarda işitme kaybı genellikle iki yaşına gelene kadar, henüz konuşamadıkları için fark edilmemektedir. Araştırmalar, altı aylıktan önce işitme kaybına yönelik tespit ve müdahalelerin, altı aylıktan sonra yapılan müdahalelerden önemli ölçüde daha iyi sonuçlara yol açtığını göstermiştir.

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ