Kulak çınlaması tedavisi var mı

Tinnitus ya da kulak çınlaması tedavisi hakkında doğru bilgiye ulaşmak için, öncelikle hastanın kulağında duyduğu yabancı sesin neden kaynaklandığını araştırmak gerekir. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini etkileyen tinnitus, kendi başına bir hastalık olabileceği gibi başka bir hastalığın semptomu olarak da ortaya çıkabilir. Hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu yabancı ses, farklı seviye ve tonlarda duyulabilir. 

Bu yazıda tinnitus hastalığının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında en güncel bilgilere yer verilmiştir.

Kulak çınlaması tedavisi için uzmanlar tarafından tavsiye edilebilen ilaçlar ve son yıllarda uygulanmaya başlanan modern tedavi yöntemleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Aşağıda bahsedildiği üzere, tinnitus geçici ve önemsiz bir rahatsızlık olarak görülebilse de bu rahatsızlıktan şikayetçi olan kişilerin bir an önce uzman doktorlara başvurmaları gerekir.

Uzman doktorlar, kişilere uygun testleri uygulayacak, kulak çınlaması için damla ya da ilaç kullanımı gibi doğru tedavi yöntemlerine başvurarak hastalarda ortaya çıkan işitme sorunlarını ortadan kaldıracaklardır. 

Tinnitus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tinnitus ya da diğer adıyla kulak çınlaması, kulakta istenmeyen bir ses duyma hissidir.

Bu ses her hasta tarafından farklı şekillerde duyulabilir. Bazı hastalar ıslık benzeri bir sesi tarif ederken, bazıları uğultu, vızıltı ve çınlama gibi tariflerde bulunurlar. Sesin seviyesi, hastalığın kişilerin yaşam kalitesine olan etkisini belirler. Çok yüksek sesli çınlamalarda uyku ve konsantrasyon sorunları ortaya çıkabilir ve hastanın psikolojik durumu olumsuz yönde etkilenebilir.

Dünya genelinde yaklaşık 2.5 milyar insanın tinnitus hastalığına sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bu hastaların bir kısmında ses rahatsız edici bir seviyede değildir ve bu sebeple kişiler, muayene olma zamanlarını erteleyebilirler. Bazı hastalarda kesintisiz devam eden bir ses duyulsa da, kimi hastalarda kesik kesik veya kalp ritmiyle uyumlu sesler de duyulabilir. Önemli olan, sesin seviyesine dikkat etmeksizin bir an önce muayene olmaktır. 

Hastalar sesi tek kulakta duyabilecekleri gibi her iki kulaklarında bu yabancı sesi duyabilirler.

Bu sesler günlük hayatta da rahatsız edicidirler fakat özellikle sessiz ortamlarda daha dikkat çekici hale gelirler. Özellikle ileri seviye tinnitus hastaları, uyuyabilmek ve odaklanabilmek için kulak çınlamasını baskılayan sesleri dinlemeye ihtiyaç duyarlar. 

Kimi vakalarda kulak çınlamasına işitme kaybının da eşlik ettiği görülebilir. Böyle vakalarda, eğer hastanın işitme cihazı kullanması gerekiyorsa, tinnitus baskılama özelliğine sahip bir cihaz tercih edilmesi, söz konusu sesin büyük ölçüde önüne geçilebilmesini sağlar. 

Kulak Çınlaması Neden Olur?

"Kulak çınlaması neden olur?" sorusunun net bir cevabı yoktur çünkü birçok farklı sebeple ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Hastaların çok büyük bir kısmında, yüksek sese maruz kalmanın çınlamaya sebep olduğu görülür. Aniden yükselen sesler veya uzun süre maruz kalınan gürültü, iç kulakta bulunan bir organ olan kokleanın zarar görmesine sebep olabilir.

Özellikle sürekli yüksek sese maruz kalınan işlerle uğraşan insanlarda bu hastalık daha sık görülür. Bazı makineler ve müzik aletleriyle uğraşıyor olmak, tinnitusa sahip olma olasılığını arttırır. 

Kulak kiri ya da bir nesnenin kulakta sıkışması sonucunda oluşan tıkanıklıklar da kulak çınlamasının yaygın olan sebeplerindendir. Böyle durumlarda, kulağın temizlenmesi genellikle çınlamanın sona ermesini sağlar. Kulakta ortaya çıkabilen bazı enfeksiyonlar da çınlamaya neden olabilir. Enfeksiyonun tedavi edilmesi kulak çınlamasının ortadan kalkmasını sağlayabilir. Otoskleroz ve Meniere hastalığı gibi başka birçok kulak hastalığı da tinnitusla birlikte görülebilir.

Çoğunlukla bu hastalıklar tedavi edildiğinde hastaların kulak çınlaması şikayeti de sonlanır. 

Tinnitus, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar gibi tedavi edilmesi gereken ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Diyabet hastalarında da kulak çınlaması görülme olasılığı, sağlıklı insanlara oranla çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra aerjiler, kansızlık ve tiroid bezi sorunları gibi çeşitli hastalıklar tinnitusun ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca birçok ilacın olası yan etkilerinden biri de kulak çınlamasıdır. Tinnitus, bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıktığında, ilacın kullanımının sona ermesiyle iyileşebileceği gibi bazen kronik hale de gelebilir. 

Nadiren, beyin ve boyunda bulunan tümörler ve yaralanmalar da kulak çınlamasının altında yatan neden olabilirler. Kulağında birkaç gündür aralıksız ses duyan hastaların, vakit kaybetmeden bir uzmana danışmaları, hastalığın erken teşhisi açısından oldukça önemlidir.

Kulak Çınlaması Tedavisi Var Mı?

Kulak çınlaması ve geçmeyen kulak çınlamasına tedavisi için uzman doktorlara başvurmak ve onların yönlendirmelerine harfiyen uymak gereklidir. Tinnitusa sebep olan sorun tespit edilebilirse, bu sorunun ortadan kaldırılmasıyla birlikte hastalardaki çınlama da sona erebilir. Fakat kimi zaman, yapılan testler sonucunda çınlamaya sebep olacak bir hastalığa rastlanmaz. Böyle durumlarda bir tedavi uygulanması mümkün olmayabilir. Kulak çınlamasının rahatsızlık dışında herhangi bir zararı olmadığı ve tedavi edilemediği durumlarda hastalar doktor kontrolünde işitme cihazı kullanmaya başlayabilirler. 

Yaşlılığa bağlı olarak, kulak içinde bulunan organların zedelenmesi, hem kulak çınlamasına hem de işitme kaybına sebep olabilir. Yani bazı durumlarda kulakta işitme kaybı ve çınlama bir arada görülebilir.

Nadiren de olsa gençlerde de bu iki sorun bir arada görülebilir. Böyle durumlarda, eğer bir uzman tarafından işitme cihazı kullanılması önerilirse, bu cihaz her iki sorunu da aynı anda çözebilecek özelliklere sahip olmalıdır. Günümüzde, piyasadaki pek çok dijital işitme cihazı tinnitus baskılama özelliğine de sahiptir.

Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bir diğer tedavi yöntemi ise, düşük güçlü lazer tedavisidir.

Tinnitusa sebep olan sorunun iç kulaktan kaynaklandığı durumlarda uygulanan bu tedavi, %60 oranında kısmi veya tamamen iyileştirme oranına sahiptir. Hastalar tedavi sırasında herhangi bir ağrı, sızı hissetmezler ve bu tedavi yönteminin ciddi bir yan etkisinin de olmadığı söylenebilir. 

Stres, yorgunluk ve sağlıksız beslenmenin de kulak çınlamasının seviyesinin artmasıyla ilişkili olduğu da bilinmektedir. Tinnitus hastalığına herhangi bir tedavi uygulanamayan hastalar, uyku düzenlerine dikkat ederek çınlamanın daha az rahatsız edici olmasını sağlayabilirler. Ayrıca sigara, alkol ve kafein kullanımının da hastalığı olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir.

Kulak Çınlaması İlacı Var Mı?

Şu an herhangi bir sağlık kurumu tarafından onaylanmış, doğrudan kulak çınlamasını tedavi edebilen bir ilaç yoktur. Doktorlar kimi zaman kulak çınlaması için ilaç kullanımına başvurabilir. Ancak bu ilaçlar doğrudan çınlamayı tedavi etmeyi değil, çınlamaya sebep olan asıl rahatsızlığı tedavi etmeyi amaçlar. 

Kulak çınlaması için en yaygın kullanılan ilaçlar arasında çeşitli antidepresanlar vardır. Kulak çınlamasına anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların sebep olduğunun tespit edildiği durumlarda, asıl sorunu ortadan kaldırmak için doktor kontrolünde bu tür ilaçlar kullanılabilir. Kulak çınlaması tedavisi için kullanılan antidepresan ilaçlar, genelde hafif ve yan etki olasılığı düşük ilaçlardır.

Bazı durumlarda, uzmanlar damarların genişlemesini sağlayan ve kan akışını daha iyi hale getiren ilaçların kullanılmasını da isteyebilir.

Bu ilaçlar, genellikle kulak içinde bulunan organların hücresel onarımlarını sağlamak amacıyla kullanılırlar. Doktor gözetiminde olmadan, herhangi bir ilaç kullanmak ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu sebeple “Kulak çınlaması ilacı var mı?” sorusunu soran hastaların, bir doktor tarafından yönlendirilmeden ilaç kullanmaya başlamamaları gerekir.

Kulak çınlamasına iyi gelen ilaç isimleri, muayene olan hastalara doktorları tarafından verilecektir. Kulak çınlamasına ilaç olarak genellikle kan akışını arttırıcı ve damarları genişletici ilaçlar verilir. 

Kulak Çınlamasına Kesin Çözüm Var Mı?

Çok şiddetli bir ses duyan bazı hastalar, terapiye ihtiyaç duyabilir. Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve yeterli uyumak gibi bazı alışkanlıklar, çınlamanın olumsuz etkilerini azaltabilir. 

Birçok hasta nefes egzersizleri ve meditasyon gibi alternatif yöntemlerle kulak çınlamasının rahatsız edici etkilerini azaltmaya çalışmaktadır. Stres seviyesini düşürmenin tinnitus ile doğrudan ilişkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca çınlamadan rahatsız olan bazı hastalar, özellikle uyku ve çalışma gibi eylemler sırasında beyaz ses, beyaz gürültü ya da beyaz gürültü sesi adı verilen sesleri dinleyerek çınlamanın seviyesini düşürebilirler.

“Kulak çınlaması geçer mi?” sorusunun kesin bir cevabı olmasa da, tinnitus hiçbir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendi kendine de iyileşebilir. Bazı hastalarda, çok uzun yıllar sonra bile çınlamanın tedavi uygulanmadan sona erdiği gözlemlenmiştir. Fakat yine de belirtilere sahip olan kişilerin uzmanlara başvurmaları önerilir. 

Tinnitus Lazer Tedavisi Fiyatları

Bir tinnitus tedavisi yöntemi olarak yaklaşık 30 yıldır üzerinde çalışılan düşük güçlü lazer tedavisi, son yıllarda uzmanlar tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır.

İç kulağa gönderilen lazer ışınları sayesinde, koklea hücrelerinin onarılmasını amaçlayan bu tedavi, genelde birkaç seans halinde uygulanır. Yukarıda da belirtildiği gibi, bu tedavi yöntemi sonucunda hastaların yaklaşık %60’ında kısmi ya da tam iyileşme gözlemlenir.  Bu tedavi yöntemi, bir uzman tarafından uygulandığında ciddi bir risk barındırmaz.

Ülkemizde de her geçen gün yaygınlaşan bu tedavi yöntemi, tüm testleri tamamlanmış ve kulak dışında bir bölgede tinnitusa sebep olabilecek bir soruna sahip olmadığı kesinleşmiş hastaların tedavisinde kullanılır. 

Tinnitus lazer tedavisi fiyatları uygulamanın yapıldığı merkezin ücret politikalarına göre farklılık gösterir. Bu tedavinin tam donanımlı bir sağlık merkezinde uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Lazer tedavisi alması uygun görülen kulak çınlaması hastaları, sağlık merkezleriyle iletişime geçip hem fiyatlar hem de tedavi süreci hakkında detaylı bilgi talep edebilirler.

Kulak Çınlaması Tedavisinde Son Gelişmeler

Dünya’nın her yerinde bilim insanları etkili bir tinnitus tedavisi üretebilmek için çalışmalar yürütmektedir. Hastalığın henüz kesin bir tedavisi olmadığından, yeni çalışmalarla ilgili gelişmeler bilim dünyasında ilgiyle karşılanır. Her yıl kulak çınlaması tedavisi ve bu tedavilerin yöntemleri hakkında yeni makaleler yayınlanır fakat henüz bu çalışmalar içinde kesin bir başarı sağlayabilmiş olanı yoktur.

Kulak çınlaması tedavisi üzerine en heyecan verici gelişmelerden biri, 2022 yılında Auckland Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bu üniversitenin bilim insanları, yaklaşık 20 yıl kulak çınlaması tedavisi üzerine çalışmıştır. 2022 yılında ilk denemelerini gerçekleştirdikleri bir tedavi yöntemi, cesaret verici sonuçlar ortaya koymuştur. Bir akıllı telefon aracılığıyla üretilen ses sinyallerinin beyne ulaşmasıyla gerçekleştirilen söz konusu tedavi, ilk hastaların %65’inde olumlu etkiler göstermiştir.

Yeni geliştirilen bu tedavi yönteminde, bazı hastaların çınlama şikayetinin tamamen sona erdiği belirtilmiştir. Tüm tinnitus hastaları için kolay ulaşılabilir bir tedavi yöntemi olması bakımından da oldukça önemli olan bu tedavi yönteminin geliştirilme çalışmaları hala devam etmektedir.

Birçok başka üniversitede de bilim insanları bu hastalığın tedavisi için çalışmaktadır.

İşitme ve ses akustiği teknolojileri alanındaki bazı şirketler, bu hastalığın tedavisinde kullanılacak cihazlar geliştirmektedirler. Son 10 yıldaki gelişmelere bakıldığında, “Kulak çınlaması geçer mi?” sorusuna olumlu bir yanıt vermenin gün geçtikçe daha mümkün hale geleceği görülmektedir.

Kaynakça

 

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP