İşitme cihazı ile ses yükseltici arasındaki farklar nelerdir

İşitme cihazı ve ses yükseltici, sıklıkla birbiriyle karıştırılan, fakat farklı amaçlar için kullanılan iki cihazdır. Son yıllarda, akustik teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, işitme kaybının giderilmesinde dijital cihazların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

Kulak burun boğaz (KBB) uzmanları ve odyologlar tarafından, işitme kaybı yaşayan kişilere tavsiye edilen işitme cihazları daha çok insan tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Bu cihazlara göre daha ucuza temin edilebilen, bulunduğu ortamdaki tüm seslerin seviyesini arttırmayı amaçlayan ses yükselticiler de, işitme cihazına benzer tasarımlarla kullanıcılara sunulmaktadır.

Fakat, bu cihazların bilinçsizce işitme kaybının giderilmesinde kullanılması fayda sağlamayacağı gibi, işitme sorunlarının daha ciddi bir hale gelmesine sebep olabilmektedir. 

Bu yazıda,işitme cihazları ve ses yükselticilerin temel özellikleri ve kullanım alanları incelenmiş, bu iki cihaz türü arasındaki en önemli farklar açıklanmıştır. 

İşitme Cihazı Nedir?

İşitme cihazı, çeşitli sebeplerle duyma yetisinde azalma görülen kişilerin işitme seviyesini arttırmak için kullanılır. Bir kişinin işitme cihazı kullanması için, bir uzman tarafından  muayene edilmesi ve işitme kaybının tıbbi tedavi yöntemleriyle iyileşemeyeceğinin belirlenmesi gerekir.

İç kulakta yaşlılığa veya bir hastalığa bağlı gerçekleşen yapı bozuklukları, işitme cihazı kullanımı gerektiren en yaygın sorunlardır. 

Bir doktor adama işitme cihazı takıyor

İşitme cihazları, teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok farklı ihtiyacı karşılamak için türlere ayrılmıştır.

Kulak arkası işitme cihazları, dışarıdan kolayca fark edilebilen, boyutunun verdiği avantaj sayesinde oldukça güçlü olabilen cihazlardır. Özellikle ileri ve çok ileri derece işitme kaybı hastaları için genelde en uygun seçenek olurlar.

Kulak içi işitme cihazları, dış kulak yoluna yerleştirilirler ve dışarıdan fark edilmeleri daha zordur. Kanal içi işitme cihazları ise, en küçük işitme cihazlarıdır ve özellikle sosyal hayata dahil olan genç hastalar tarafından tercih edilirler.

Bazı kanal içi işitme cihazlarının dışarıdan fark edilmesi mümkün değildir. Bu cihazların kulağa yerleştirilmesi, çıkarılması ve temizlenmesi el becerisi gerektirir. Ayrıca her kulak yapısına uygun olmadıkları için, bir uzman tarafından kullanımına onay verilmesi gerekir. 

Gözlüklü kadın bir şeyler duymaya çalışıyor

İşitme cihazları, işitme kaybının türü ve seviyesine göre özel olarak ayarlanır. Bu ayarlamalar, hastaların işitme kaybını en iyi şekilde gidermek için, bir uzman tarafından gerçekleştirilir. Doğru işitme cihazı ve doğru uzman desteği ile, işitme kaybını hastanın yaşamını olumsuz etkilemeyecek seviyeye getirmek mümkündür.

Ses Yükseltici Nedir?

Ses yükseltici cihazlar, insanın duyma becerilerinin yetmeyeceği durumlarda sesleri yükseltmek amacıyla kullanılır. Herhangi bir uzman tarafından reçete edilmeyen bu cihazlar, elektronik ürünler satan mağazalarda bulunabilir. 

Ses yükselticiler, işitme kaybını gidermek için üretilmezler.

Bu sebeple, birbirinden farklı sesleri algılamaya yarayacak özel ayarlamalara da sahip değildirler. Bu cihazların kullanım alanları çok çeşitlidir. Genellikle avcılar ve kuş gözlemcileri tarafından uzak bölgelerdeki hassas sesleri algılamak için kullanılırlar. Bunun dışında, başka bir odadaki bebek veya çocuğun sesini takip etmek için de kullanılabilirler. 

İşitme Cihazı Ses Yükseltici Midir?

Bir mikrofon yardımıyla ortamdaki tüm seslerin seviyesini arttırmayı amaçlayan ses yükseltici ile, işitme kaybının türü ve seviyesine özel olarak olarak ayarlanan işitme cihazı birbirinden farklı iki cihazdır.

Bu cihazların ortak noktası, seslerin seviyesini yükseltmeleridir. Fakat ses yükselticiler, işitme kaybının giderilmesinde kullanılamazlar.

Doğada kadın ve ses dalgaları 

İşitme cihazları, sesleri ayrıştıran ve konuşma sesi gibi önemli sesleri yükseltip, rüzgar sesi gibi rahatsız edici sesleri baskılayan karmaşık bir yapıya sahip cihazlardır. Bu cihazlar, işitme kaybının giderilmesinin başka bir yöntemle mümkün olmadığı durumlarda hastaların yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kullanılır.

Ses yükselticiler ise, işitme kaybına sahip kişiler tarafından kullanıldıklarında, tüm sesleri eşit oranda yükselterek işitme kalitesini daha da düşürebilirler. Ses yükseltici kullanıldığında, gürültü oluşturan tüm sesler bir kulaklık yardımıyla doğrudan ve güçlendirilerek kulağa aktarılacağı için, işitme kaybının seviyesi artabilir.

Bu durumda, tinnitus (kulak çınlaması) gibi, işitme kaybına ek sorunlar da gelişebilir. 

İşitme kaybı yaşayan kişilerin ses yükseltici cihazlar kullanması, sorunun kalıcı bir hale gelmesine ve işitme kaybının seviyesinin artmasına sebep olabilir. Bu sebeple, işitme kaybı yaşayan kişilerin, gerekli muayene ve testlerin yapılması amacıyla en yakın sağlık kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: İşitme Cihazı Ses Ayarı Nasıl Yapılır?

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP