Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı

Gürültüye maruziyet sonrasında oluşan işitme kaybı 1-2 gün içerisinde düzelen geçici bir işitme kaybı olabilmektedir. Gürültüye maruziyet ortadan kalkarsa işitme eşiklerindeki kayıp stabilleşir ve artmaya devam etmez. Gürültüye maruziyet devam ettikçe ve erken müdahale edilmediği zaman işitme kaybı kalıcı hale gelmektedir. Gürültüye bağlı işitme kaybının oluşmasında gürültünün şiddeti ve gürültüye maruz kalınma süresi önem taşır. Akut bir şekilde gürültüye maruz kalınmasıyla oluşan işitme kaybına akustik travma, uzun süre gürültüye maruz kalma sonucunda kronikleşen işitme kaybına ise gürültüye bağlı işitme kaybı denir.

İnsan kulağında minimum işitme düzeyi değeri 0 dB’dir. Bir kez bile maruz kalındığında işitme kaybı yapabilecek gürültü seviyesi 120 dB ve üzeri, ağrıya yol açabilen ses şiddeti ise 140 dB’dir. Daha yüksek şiddetteki sesler ise kulak zarını delebilecek seviyede kulak yapılarına ciddi hasarlar vermektedir.

10 dBA - Normal nefes alma

30 dBA – Fısıltı

50-65 dBA - Normal konuşma

80-85 dBA - Şehir trafik gürültüsü, elektrikli süpürge

140-160 dBA - Havai fişek gösterisi

85 dB ve üzeri ses kaynaklarının bulunduğu yerlerde kulağı gürültüden korumaya yönelik önlemler alınması gerekmektedir.

Akustik travma olduğu durumlarda işitme kaybı medikal veya cerrahi yöntemlerle düzelebilmektedir. Gürültüye bağlı işitme kaybının ise tedavisi yoktur, kalıcıdır. Bu nedenle gürültüye maruziyet sırasında önlem alınması, sonrasında ise erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Kalıcı işitme kaybının oluştuğu durumda işitme cihazı kullanımı önerilir. Uygun işitme cihazı uygulaması ile seslerin net bir şekilde duyumunu sağlamak ve işitme kaybının ilerlemesini yavaşlatmak mümkündür.

 

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ