İşitme Testi Nedir?

İşitme testleri hastaların muhtemel bir işitme kaybının derecesinin ve şiddetinin belirlenmesi,duyduğu seslerin hassaslığının ölçümümünü ve buna bağlı olarak kullanması gereken işitme cihazının, kullanılması amacıyla yapılan, yaklaşık 20- 30 dakika süren testlerdir. İşitme testi değerleri bir odyolog veya bir işitme cihazı uzmanı tarafından incelenir. İşitme testi, kulakların ve işitme sinir sisteminin doğal işitme yeteneğinin ölçülmesi için farklı yöntemler kullanabilir, ancak en yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında tonal audiometry ve speech audiometry bulunur. İşitme testi, kulakların işitme yeteneğinin belirlenmesi veya işitme kaybının türünün belirlenmesi için yapılır ve işitme cihazı tedavisi veya diğer tedavilerin planlanması için gerekli bilgileri sağlar.

İşitme Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Bir işitme testi, bir kişinin işitme kaybından muzdarip olup olmadığını ve ne ölçüde olduğunu belirleyen bir dizi farklı muayeneden oluşur. İşitme testleri hastanelerde ya da işitme merkezlerinde yapılır. İşitme uzmanı, işitme testini gerçekleştirmeden önce, ilk olarak işitme duyunuzla ilgili bazı soruları sorarak değerlendirmeye başlayacaktır. Bu sorular; işitme kaybınızı nasıl yaşadınız? Gürültüye veya başka olaylara maruz kaldınız mı?, Ailenizdeki kişiler işitme kaybından muzdarip mi? gibi sorulardır.

İlk Muayene

İşitme uzmanı/ KBB hekimi, kulaklarınızı otoskop olarak adlandırılan özel bir cihazla inceleyerek analiz etmeye başlayacaktır. Bu muayene ile işitme uzmanı, kulak kanalında veya kulak zarında herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenebilmektedir Yapılan bu muayeneden sonra, işitme test edilir. Bu muayene, arka plan gürültüsü olmayan sessiz veya özel bir ses geçirmez odada gerçekleşir. İşitme testleri, bir odyometrist tarafından yapılan, kişinin ne kadar ses işitebildiğini analiz etmeye yarayan testlerdir. Hastanın işitme testi yaptırmasının gerekli olup olmadığı durumuna Kulak – Burun – Boğaz hekimi karar verir. Odyometri testleri kulaktaki işitme kaybının test edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Odyometrik Muayene  

İşitmenin ölçülmesi ve işitme fonksiyonlarının analiz edilmesine odyometrik muayene denir. Bu ölçümlerde kullanılan cihazlara ise odyometre denir.

İşitme Testi

Duymer işitme merkezi olarak sizlere bir kaç soru ile işitme testi, hazırladık. Bu testimizin sonucu resmi bir sonuç değildir ve işitme probleminizi anlamak için kesinlikle alanında profesyonel hekimlere başvurmanız veya Duymer işitme merkezini ziyaret edip muayne olmanız gerekmektedir. İşitme testi, birçok şekilde yapılmaktadır, hastaya belirli tonlarda ses dalgalarını dinleterek işitme kaybı seviyesi mümkün olduğunca anlaşılabilir. İşitme merkezi muaynelerinde ise hem işitme kaybı derecenizi anlamak için ses dalgaları dinletilir hem de kulak içi kanalınızın durumu kontrol edilir kulağınız detaylı bir şekilde hekim tarafından incelenerek  işitme kaybı dereceniz saptanır.

Online işitme testi, konumuza dönecek olursak, sizlere bir takım sorular sorarak puanlama yapmaktayız ve bu puana göre iyi işitme, orta işitme ve işitme kaybı, olarak adlandırdığımız üç sonuçtan birine sahip olacaksınız fakat konunun başında belirttiğimiz gibi bu test sadece muhtemel işitme kaybı derecenizi belirtmektedir. Gerçekten işitme kaybınızın olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede bir hekime başvurmanız gerekir.

İşitme problemi yaşadığınızı düşünüyor musunuz?

Emin değilim
Evet
Hayır

Birebir konuşmalarda kişileri anlamakta sorun yaşıyor musunuz?

Bazen
Evet
Hayır

Konuşma sırasında insanlar mırıldanıyor gibi mi hissediyorsunuz?

Bazen
Evet
Hayır

Kuşların cıvıldaması veya soft müzik gibi tiz sesleri işitmekte problem yaşıyor musunuz?

Bazen
Evet
Hayır

Gürültülü ortamlarda karşınızda ki kişileri anlamakta sorun yaşıyor musunuz?

Bazen
Evet
Hayır

Toplam Puan: 0


Sizler için hazırladığımız bu sorulara verdiğiniz cevaplar için bir puan tablosu oluşturduk. Bu puanları verdiğiniz cevaplara göre topluyarak sonuçları görebilirsiniz. Bu testin asıl amacı sizlerin aslında potansiyel işitme kaybı olan veya olmayan bir kişi olup olmadığını belirlemektir. Puanlarınızın toplamına göre işitme probleminiz hakkında bilgi alabilir bu puanlara göre hekim desteğine başvurabilirsiniz.

İşitme Testini Kimler Yaptırmalı?

Her yaştaki kişiler, işitme testi yaptırabilirler. Ancak, şu durumlarda işitme testi özellikle önerilir:

  • Sık sık telefon veya TV'yi yüksek sesle açmak gerektiğinde veya insanların söylediklerini anlamakta zorluk çekildiğinde
  • Başka bir kişinin sesini anlamak için konuşma pozisyonunu veya yüz ifadelerini yakından izlemek gerektiğinde
  • Söylenilenleri tekrar etmek veya tekrar soru sormak gerektiğinde
  • Söylenilen şeyleri anlamak için zorlanıldığında veya başka bir kişinin söylediği şeyleri anlamak için başka bir kişinin yardımına ihtiyaç duyulduğunda
  • İşitme kaybının belirtileri görüldüğünde veya işitme kaybının geçmişte bulunduğu düşünülüyorsa
  • İşitme kaybının risk faktörleri bulunuyorsa, örneğin, yakın aile birimi içinde işitme kaybı bulunuyorsa veya çalışma koşullarında zararlı gürültülere maruz kalındığı düşünülüyorsa

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP