İşitme cihazı parçaları

İşitme cihazı parçaları ve aksesuarları, cihazların daha rahat kullanımı ve birçok ek özelliğe sahip olmaları amacıyla kullanıcılara sunulur. Bu aparatlardan bazıları işitme cihazının daha düşük seviyedeki sesleri algılamasını sağlarken, diğerleri cihazın belirli seslere odaklanmasını sağlar. Ayrıca bazı aksesuarlar, işitme cihazı kullanımında zorluk yaşayan insanların, cihazı daha rahat takabilmeleri ve kulaklarında tutabilmeleri için kişilere yardımcı olurlar.

Bu yazıda, işitme cihazı temel parçaları detaylı bir şekilde incelenmiş, kullanıcıların en sık tercih ettiği aparat ve aksesuarlardan bahsedilmiş ve işitme cihazı parçaları nelerdir sorusunun cevabı verilmiştir. Ayrıca, ihtiyaç duyulması halinde yedek parçaların nereden temin edilebileceği ve nasıl fiyat bilgisi alınabileceği hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.

İşitme  Cihazı Parçaları Nelerdir?

İşitme cihazı kullanım amacı, işitme sağlığının düzeltilmesine yöneliktir. Farklı türdeki işitme cihazları farklı parçalara sahiptir. Ancak bir işitme cihazının ses dalgalarını algılayıp dijital sinyallere dönüştürmesini sağlayan ana parçalar, tüm cihazlarda ortak olarak bulunurlar. İşitme cihazlarının temel parçaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Mikrofon: Her işitme cihazında en az bir adet bulunan mikrofon, çevredeki sesleri ve konuşma seslerini ayırt edip amplifikatöre göndermekten sorumludur. İşitme cihazı parçaları arasında en kolay hasar gören parçalardan bir tanesi olduğu için, mikrofonları daima temiz ve nemsiz tutmak gerekir. Son yıllarda işitme cihazı üreticileri, sesleri ayırt etme ve konuşma seslerine öncelik verme özelliğine sahip olan mikrofonlar üretmeye başlamışlardır.
  • Dijital İşlemci: Tüm dijital işitme cihazlarında mutlaka bulunan işlemci, ses dalgalarının dijital sinyallere dönüştürüldüğü bölümdür. Bu parça sayesinde gerçekleştirilen frekans değişiklikleriyle, kullanıcı ve ortam için en uygun ses düzeylerinin yakalanması sağlanır. 
  • Amplifikatör: İşlemciden gelen sinyallerin yükseltilmesi ve beyne iletilmek üzere hoparlöre gönderilmesi sürecinden sorumlu olan işitme cihazı bölümü, amplifikatör olarak adlandırılır. İşitme cihazı parçaları arasında en büyük boyuta sahip olan amplifikatörler, teknolojinin gelişmesiyle günümüzde gittikçe küçülmüş ve kanal içine dahi yerleştirilebilecek boyutlara getirilmiştir.
  • Güç Kaynağı: İşitme cihazının çalışması için gerekli olan enerji, güç kaynağı sayesinde sağlanır. Eskiden işitme cihazlarının tamamında güç kaynağı olarak harici piller kullanılırken, son yıllarda dahili bataryalar da kullanılmaya başlanmıştır. İşitme cihazı büyüdükçe daha güçlü piller kullanılabildiği için, kulak arkası işitme cihazları gibi cihaz türleri daha uzun kullanım süresine sahiptir.

İşitme cihazı kullanan iki mutlu kişi

İşitme Cihazı Aparatları Ne İşe Yarar?

İşitme cihazı aparatları ve aksesuarları pek çok farklı amaçla üretilir. İşitme cihazlarını temiz tutmak için, nem alıcı tabletler, yıkama tabletleri ve kurutma işlemi için özel olarak üretilmiş pompalar kullanılabilir. İşitme cihazı kullanıcıları, kendi cihazlarına uygun temizlik malzemelerini cihazı temin ettikleri işitme merkezlerinden edinebilir.

Özellikle işitme cihazının kullanımında sorun yaşayan yaşlılar ve bebeklerin, cihazı daha rahat kullanabilmeleri için işitme cihazı askı aparatları tercih edilebilir. Bu aparatlar sayesinde, cihaz kullanıcının kulağından düşmez ve zarar görmez.

Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan işitme cihazı aparatları arasında, cihazın elektronik aletlerden doğrudan ses almasını sağlayan aksesuarlar da bulunur. Bu aksesuarlar sayesinde, akıllı televizyon ve bilgisayar gibi cihazlardan işitme cihazına ses ulaşır ve en gürültülü ortamlarda dahi dinleme kalitesi çok yüksek seviyede olur.

Akıllı telefonlardan kontrol edilemeyen işitme cihazları için, işitme cihazı kumandaları kullanılabilir. Özellikle kulak içi ve kanal içi cihazların ayarlanmasında faydalı olan bu cihazlar, işitme cihazı üreticileri tarafından özel olarak üretilir.

İşitme cihazı kullanıcılarının katıldıkları toplantılarda veya ders aldıkları sınıflarda, konuşmacının veya öğretmenin sesini daha rahat alabilmeleri için yaka mikrofonları kullanılabilir. Bu yaka mikrofonları cihaza doğrudan ses iletimi sağlar ve işitme cihazı kullanan kişinin söylenenleri, konuşmacı ne kadar uzakta olursa olsun net bir şekilde duymasını sağlar. 

İşitme Cihazı Yedek Parçaları Nerede Bulunur?

İşitme cihazı aparatları ve yedek parçaları, kullanılan işitme cihazı markasının yetkili satıcısından temin edilmelidir. Cihaz ile uyumlu olmayan yedek parçaların kullanımı olumlu sonuç vermeyeceği gibi, işitme cihazının zarar görmesine de sebep olabilir. 25 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye’nin en büyük işitme cihazı merkezi olma özelliğine sahip olan Duymer, birçok dünya markasının ürünlerini ve yedek parçalarını işitme kaybı yaşayan kişilere sunmaktadır. Starkey, Interton, NuEar, Audifon ve Danavox gibi işitme cihazı markalarının tüm yedek parçaları Duymer işitme merkezlerinden temin edilebilir.

İşitme cihazı kullanan bir kadın

İşitme Cihazı Parça Fiyatları

İşitme cihazı parça fiyatları, cihazın markası ve hangi parçaya ihtiyaç olduğuna göre değişmektedir. Temizlik kitleri ve kolaylaştırıcı aparatlar birçok firma tarafından üretilir. Bu sebeple, bu ürünlerin fiyatları oldukça uygundur.

Ancak elektronik aksamı oluşturan işitme cihazı bölümleri, yalnızca marka ve modele özel olarak üretilen karmaşık parçalar oldukları için, biraz daha yüksek fiyatlara sahip olabilirler. İşitme cihazlarını temiz tutmak ve olası darbelere karşı korumak, yedek parça ve tamir maliyetlerini en düşük seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP