Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

İşitme Cihazı Aparatları

İşitme cihazı kararı verirken işitme kaybının derecesinin yanında dış kulak yolunun durumu, el becerisi, hastanın yaşı ve estetik kaygıları gibi birçok özellik baz alınarak kişiye en uygun işitme cihazı seçilmektedir. Temelde kulak arkası ve kulak içi olmak üzere 2 tip işitme cihazı bulunmaktadır. Kulak arkası işitme cihazlarında BTE dediğimiz hoparlör, mikrofon ve devrenin bir arada yerleştiği cihazlar sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra hoparlörün cihazın içinde değil de kulağın içine yerleştiği RIC veya RITE olarak adlandırılan modelleri mevcuttur. BTE işitme cihazları, hortum veya ince bir tüp yardımıyla kulağa uzanıp, prob veya hastanın kulak ölçüsüne göre alınan kulak kalıbı yardımıyla kulağa oturtulmaktadır. RIC veya RITE işitme cihazlarında ise hastanın işitme kaybına uygun güçte seçilen hoparlör, kulak kanalına uzanmaktadır ve ucuna takılan dome veya kalıp yardımıyla hastanın kulağına oturmaktadır. 

Kulak içi işitme cihazlarında, hastanın kulak ölçüsüne göre kulak kalıbı alınarak, hoparlör, mikrofon ve devrenin montajı gerçekleşmektedir. İşitme cihazları hassas parçalardan oluştuğu için işitme cihazının kulak kiri ile tıkanması durumunda ses iletimi azalıp, işitme cihazının bozulma riski de artacaktır. İşitme cihazlarının uç kısmına yerleştirilen filtre ile işitme cihazının kulak kirinden korunması sağlanmaktadır. 

İşitme cihazlarının uzun ömürlü olabilmesi için düzenli bakım ve temizliğinin yapılması gerekmektedir. İşitme cihazı alırken işitme merkezinizden ücretsiz temin edebileceğiniz temizleme kiti ile işitme cihazınızın bakımını yapabilirsiniz. Temizleme kitinin içerisinde yer alan nem alıcı tablet, yıkama tableti ve nem alma pompası, işitme cihazınızın nemden ve tozdan korunmasını sağlamaktadır.

İşitme cihazının kulaktan düşmesi şikayeti olan hastalar için tasarlanan özellikle çocuk ve yaşlı hastalarda kullandığımız işitme cihazı askı aparatı, işitme cihazlarınızı daha güvenli hale getirmektedir.

İşitme cihazlarına ek olarak kullanılan aksesuarlar kişinin yaşam kalitesini oldukça artırmaktadır. Telefondan doğrudan ses ve media akışını sağlayan aksesuarlar, telefonu kulağınıza götürmeye gerek kalmadan bluetooth kulaklıklarda olduğu gibi sesin doğrudan işitme cihazınıza aktarımını sağlayarak daha rahat bir dinleme deneyimi sunmaktadır. Televizyondan doğrudan ses akışı sağlayan aksesuarlar ise aynı şekilde televizyondan gelen sesi doğrudan işitme cihazınıza iletmektedir. Böylelikle çevre gürültüsünü daha az dahil ederek daha anlaşılabilir ses kailtesi sağlamaktadır.

Konuşmacının yakasına takılarak kullanılan yaka mikrofonu da aynı şekilde konuşmacıdan aldığı sesi doğrudan, çevre gürültüsünü almadan işitme cihazına iletebilmektedir. Sınıf ortamı, tiyatro, toplantı, sempozyum gibi ortamlarda kullanılabilmektedir. Özellikle okul çağındaki çocuklarda sınıf ortamında öğretmenin yakasına takılarak kullanıldığında daha net bir ses iletimi sağlamaktadır. Aynı zamanda masaya konulduğunda üzerindeki alıcılar sayesinde konuşmaları daha yakın mesafeden alarak işitme cihazına doğrudan iletmektedir. 

İşitme cihazı kumandası olarak adlandırabileceğimiz remote control ile aksesuar üzerinden işitme cihazının ses seviyesini ayarlama, program değiştirme, işitme cihazının sesini açıp kapatabilme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

 

DİĞER MAKALELER

Çocuklar için işitme cihazı kullanımı ve Ebeveynler

Çocuğunuza işitme kaybı teşhisi konursa, işitme kaybı tedavisi, işitsel rehabilitasyon ve konuşma ve dil terapisi konularında birçok karara varacaksınız. 

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ