Görünmeyen işitme cihazı

İşitme cihazını oluşturan bölümlerin daha küçük boyutlarda üretilebilmesi ile, piyasadaki görünmeyen işitme cihazı modellerinde de bir hayli artış görülmüştür. İşitme cihazına ihtiyaç duyan kişilerin en büyük kaygılarından biri, kullanacakları cihazın estetik olmayan bir görünüme sahip olmasıdır. Bu durumun bilincinde olan cihaz üreticileri, kapsamlı AR-GE çalışmalarıyla cihazlarını mümkün olan en küçük boyutlarda üretmeye çalışmaktadırlar. Son yıllarda tüm işitme cihazı türlerinde daha küçük modeller üretilmeye başlanmıştır. 

İşitme cihazı teknolojilerinin ulaştığı en küçük boyut olan görünmez kanal içi (IIC) işitme cihazları sayesinde, işitme kaybı yaşayan hastaların estetik kaygıları tamamen giderilebilmektedir. 

Bu yazıda bir görünmeyen işitme cihazı sahibi olmadan önce bilinmesi gerekenlerden detaylı bir şekilde bahsedilmiştir. Ayrıca uzmanlar tarafından görünmeyen işitme cihazı kullanabileceği belirtilen hastaların, bu cihazları nerelerden temin edebileceği ve piyasadaki en iyi görünmeyen işitme cihazı seçenekleri hakkında bilgi verilmiştir.

Görünmeyen İşitme Cihazı Nedir?

Görünmeyen işitme cihazı ya da diğer adıyla görünmez kanal içi (IIC) işitme cihazı, hastanın kulak kanalı içine yerleştirilen çok küçük boyuttaki bir işitme cihazıdır. Tıpkı daha büyük modellerde olduğu gibi bu cihazı oluşturan üç ana bölüm de mikrofon, amplifikatör ve hoparlördür. Bu tip cihazlarda bu parçalara ek olarak bir güç kaynağı da bulunmaktadır. 

Kulakta görünmeyen işitme cihazları, hastanın kulak kanalına özel olarak hazırlanır. Cihaz kulak kanalının derinlerine yerleştirildiği için dışarıdan fark edilmesi mümkün değildir. Oklüzyon etkisi de denilen, işitme cihazı kullanımı sırasında hastanın kendi konuşma veya çiğneme sesini normalin üstünde duyması sorunu da bu cihazlarda daha az görülür. Ayrıca bu tip cihazlar kulak kanalında kullanıldıkları için kişilerin rüzgar sesi gibi rahatsız edici seslerden de daha az etkilenmesini sağlarlar. Kanal içi cihazların boyutu ve kulak içindeki konumu nedeniyle bu tip cihazların manuel ses ayarının yapılması mümkün değildir. Bu kontrolün sağlanması için genelde akıllı telefon uygulamaları kullanılır. 

Cihazın boyutu nedeniyle çok küçük piller kullanıldığı için, görünmeyen işitme cihazlarındaki pil değişimi, diğer işitme cihazlarına oranla daha sık yapılır.

Görünmeyen İşitme Cihazlarını Kimler Kullanabilir?

Bir hastanın görünmeyen işitme cihazı kullanımına uygun olup olmadığıyla ilgili en önemli kriter işitme kaybının seviyesidir. Görünmez kanal içi işitme cihazları boyutlarından dolayı daha büyük cihazlarla aynı güçte amplifikatörlere sahip olmazlar. Bu sebeple söz konusu işitme cihazı tipi, ileri seviye işitme kaybı yaşayan hastaların kullanımına uygun değildir. Görünmeyen cihazlar, doktorlar tarafından hafif işitme kayıplarını gidermek için hastalara önerilirler. 

Ayrıca bu tip cihazların kullanımı el becerisi gerektirdiğinden, cihazın bebekler ve çocukların kullanımına uygun olmadığı söylenebilir. Küçük yaştaki hastalarda genellikle kulak arkası işitme cihazlarının kullanılması tavsiye edilir.. El becerileri konusunda sorun yaşayan hastaların da, gerek cihazı çıkarıp takarken, gerek temizleme işlemleri sırasında bu tip cihazların kullanıldığı durumlarda sorun yaşayabildikleri görülmektedir. 

Bu cihazların kullanılması için kişilerin uygun bir kulak yapısına sahip olmaları da oldukça önemlidir. Bir uzman tarafından hastanın kulak yapısı incelendikten sonra, hastanın kulak kanalının görünmeyen işitme cihazı kullanımına uygun olmadığı belirlenirse, hastanın diğer işitme cihazı türlerine yönlendirilmesi gerekebilir. Kulak yapısı görünmez kanal içi işitme cihazı kullanmaya uygun olmayan hastalar için, yine dışarıdan fark edilmesi oldukça zor olan bir başka işitme cihazı türü olan kulak içi işitme cihazı modelleri üretilmektedir.

Görünmeyen Kulak İçi İşitme Cihazları Fiyatları Ne Kadar?

Kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerine göre, görünmeyen kulak içi işitme cihazları fiyatları da değişkenlik gösterir. Son yıllarda, işitme cihazları alanında yatırım yapan birçok firmanın görünmez işitme cihazlarını piyasaya sürmesiyle, alternatiflerin sayısı da hızla artmıştır. Bu durum fiyat yelpazesinin genişlemesini sağlamıştır. 

Bir işitme cihazı edinirken fiyattan önce, cihazın hastanın işitme kaybını giderme konusunda başarılı olup olmayacağı incelenmelidir. Yanlış cihaz seçilmesi durumunda kişilerin işitme sorunlarını başarılı bir şekilde ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. Bu sebeple, öncelikle bir uzman tarafından hasta için uygun olan cihazlar belirlenmeli, daha sonra kullanıcının bütçesine en uygun olan işitme cihazları tercih edilmelidir. Birçok farklı marka tarafından üretilen yüksek kaliteli işitme cihazları hakkında bilgi edinmek ve fiyat araştırması yapmak isteyen kişiler, Duymer ile iletişime geçebilir ve işitme sorunlarından kurtularak hayata dahil olabilirler!

Görünmeyen İşitme Cihazı Nereden Alınır?

İşitme cihazı alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekenlerden biri, doğru firmayı tercih etmektir. Satış öncesi ve sonrasında eksiksiz hizmet sunan, yeterli bir uzman kadrosuna sahip firmalara danışmak, işitme cihazından görülecek olan faydayı en üst seviyeye taşıyacaktır. Özellikle görünmez kanal içi işitme cihazları gibi, hastanın kulak yapısı için özel olarak üretilen ürünler alırken, doğru firmalarla çalışmak daha da önem kazanır.

Hangi firmadan alışveriş yapılacağını belirlerken, sunulan işitme cihazı markalarının güvenilirliği ve çeşitliliği de dikkate alınmalıdır. Uzun yıllardır işitme cihazları üreten ve ürünleri kullanıcılar tarafından daima tercih edilen markaların işitme cihazlarını satın almak, cihazın duyma kaybını giderememesi ve kulağa tam uyum sağlayamaması gibi sorunları en aza indirecektir.

İşitme cihazları alanında yaklaşık 70 yıllık tecrübesi olan ve yapay zeka teknolojisini işitme cihazlarına entegre ederek sektörde öncü olan Starkey, Soundless Synergy IQ modeliyle görünmeyen işitme cihazı alanında en kaliteli ürünlerden birini üretmektedir. Hiç görünmeyen işitme cihazları arasında en küçük olma özelliğine sahip olan bu cihaz, aynı zamanda 130dB gücüyle, kullanıcılarına muadillerinden daha yüksek işitme kalitesi sunar. 

Akıllı telefon ve televizyonlarla tam uyumlu çalışan Soundless Synergy IQ, hem akıllı cihazlardan medya aktarımı, hem de eller serbest görüşme özelliğine sahiptir. Starkey mühendisleri tarafından geliştirilen algoritması sayesinde bu cihazlar, kusursuz dinleme ve ses performansı sağlamayı amaçlarlar. Kullanıcılar, görünmeyen işitme cihazı konusunda kaliteli cihazlar üreten Widex işitme cihazı seçeneklerini de tercih edebilirler. Widex işitme cihazları, sahip oldukları ufak boyutlar ve yüksek ses kalitesi ile kişilerin işitme sorunlarını ortadan kaldırma konusunda oldukça başarılıdırlar. 

Starkey görünmeyen işitme cihazı ya da Widex görünmeyen işitme cihazı sahibi olmak isteyen hastalar, Duymer ile iletişime geçebilirler. Kişiler, Duymer uzmanlarından hem cihazın özellikleri hakkında bilgi alabilir, hem de cihazın fiyat seçeneklerini öğrenebilirler.

SGK Görünmeyen İşitme Cihazını Karşılıyor Mu?

Görünmez kanal içi işitme cihazı alırken SGK’nın ödediği katkı payı, hastanın sosyal güvenlik durumuna bağlı olarak değişir. Sosyal Güvenlik Kurumu, işitme cihazı alımlarında emeklilere, çalışanlara ve çocuklara farklı miktarlarda katkı payı sağlamaktadır. Katkı payı miktarı her yıl güncellenmektedir. 

İşitme kaybı yaşayan hastalar, satın alacakları işitme cihazı için ne kadar katkı payı ödendiğini Duymer şubeleri ile iletişime geçerek öğrenebilirler. Duymer şubelerinde kişiler, hem işitme cihazı modelleri hakkında detaylı bilgi alabilirler, hem de SGK katkı payı gibi konular hakkındaki soru işaretlerinden kurtulabilirler. 

Kaynakça

 

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARA WHATSAPP