Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

İşitme Cihazı Kontrolleri ve Bakımları Nasıl Yapılmalı?

Bu blog yazımızda işitme cihazlarının bakım ve kontrolleri hakkında bilgiler vereceğiz. İlk olarak kulak arkası işitme cihazları ile yazımıza başlayalım. Kulak arkası işitme cihazlarını, her akşam yatmadan önce nem alıcı tabletlere konulması tavsiye edilmektedir. Nem alıcı tabletler genellikle turuncu renkli olmaktadır. İşitme cihazının pil kapağını açıp, nem alıcı tablet ile birlikte bir kaba konulmalıdır. 

İşitme cihazları kulak kalıpları ile beraber kulağa takılmaktadır. Belli bir süre sonra kulağa takılan silikon kalıpta, kulakta oluşan terleme ve nemden dolayı bakteri üremesi olabilmektedir. Bunu önlemek için kulak kalıbı yıkama tabletleri etkili bir çözümdür. Kulak kalıbını, işitme cihazından ayırıp bir kabın içine koyduktan sonra tableti içerisine atmalı ve biraz su ilave etmelisiniz. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra kulak kalıbınızı normal su ile durulayabilirsiniz. Kulak kalıbının içerisinde su kalmaması için mendil ile kurulayabilir veya puar denilen pompa ile hava verip kulak kalıbının suyunu dışarı çıkartabilirsiniz. Receiver’lı kulak arkası işitme cihazlarının da bakımı büyük önem ve dikkat gerektirmektedir. Nedeni ise hoparlör kısmının kulağın iç tarafına gelmesidir. 

Kulak içi işitme cihazları modellerinde ise uçtaki beyaz filtreyi kir ve tıkanıkları gidermek için fırça ile temizleyerek gidebiliriz. Burada  kritik olan nokta, beyaz ucu bir iğne veya tel ile içeriye doğru itmemektir. Bu durumda işitme cihazının filtresini tamamen delinebilir. 

İşitme cihazlarının bakım ve kontrolleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, Türkiye’nin her yerindeki yüzü aşkın Duymer Merkezlerine uğrayabilirsiniz.

 

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ