İşitme cihazı kontrolleri ve bakımı

İşitme cihazları, bakım ve temizlik işlemleri doğru bir şekilde yapıldığında uzun süre kullanılabilecek sağlam cihazlardır. İşitme cihazı kullanıcıları, cihazlarını temin ettikleri işitme merkezlerinden, bakım ve kontroller hakkında detaylı bilgi almalıdırlar. İşitme cihazı bakımı, cihazın performansını doğrudan etkilediği için, donanımlı teknik servisleri bulunan işitme merkezlerinden alışveriş yapmak oldukça önemlidir. Herhangi bir yetkinliği bulunmayan ve gerekli belgelere sahip olmayan kişilerin işitme cihazlarına bakım ve tamir yapmamaları gerekir.

Bu yazıda, kullanıcılara kolaylık sağlayan işitme cihazı bakım ürünleri hakkında bilgi verilmiş ve uzun süreli ve konforlu bir kullanım için neler yapılması gerektiğinden bahsedilmiştir. Türkiye genelinde hizmet veren Duymer teknik servislerinin tecrübelerine dayanarak, cihazlarda en çok karşılaşılan sorunlar ele alınmış ve nasıl çözüm üretilebileceği açıklanmıştır.

İşitme Cihazı Bakımı

İşitme cihazları oldukça dayanıklı ürünler olsalar da, en önemli bakım yöntemi cihazları dikkatli kullanmak ve olası zararlardan korumaktır. Özellikle pil değiştirirken, dikkatsizlik sonucu cihazın düşmesi ya da ıslanması gibi sorunlarla sıklıkla karşılaşılır. Bu tür kazaları önlemek ve işitme cihazının zarar görme ihtimalini ortadan kaldırmak için, pil değiştirme ve temizleme işlemleri havlu gibi yumuşak bir zemin üzerinde yapılabilir.

İşitme cihazlarının pillerini sık sık değiştirmemek, cihazın zarar görme riskini arttıran bir başka faktördür. Uzun süre cihazın içinde kalan piller zarar görebilir ve cihaza zarar verebilir. Ayrıca pil değişimi sırasında, pil temas noktalarını bir pamuklu çubuk yardımıyla temizlemek de olası performans sorunlarını ortadan kaldıracaktır. 

Çocuk işitme cihazı

Interton işitme cihazı ve Starkey işitme cihazı gibi ürünlerin teknik servisleri olarak hizmet veren Duymer işitme merkezlerine, ıslanma sebepli bozulmalar sebebiyle çok fazla tamir başvurusu yapılmaktadır. Cihazları nemden korumak ve duşa girerken kulaktan çıkarmak gibi önlemler, cihazların elektronik aksamlarının korunması için çok önemlidir.

Cihazların kulak kiri sebebiyle tıkanması da, cihazların sahip olduğu performansın düşmesine sebep olabilir. Bu sebeple cihazı sık sık temizlemek ve periyodik olarak balmumu filtrelerini değiştirmek, işitme cihazı kullanıcılarının unutmamaları gereken bakım yöntemleri arasında yer alır. Fakat bu işlemlerin her biri için alanında uzman işitme merkezlerine başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

İşitme Cihazı Bakım Ürünleri Nelerdir?

İşitme cihazlarının temizlik ve bakımını kolaylaştırmaya yönelik bazı ürünler, işitme cihazı üreticileri ve işitme merkezleri tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. Bu ürünlerin başında, işitme cihazlarını nemden uzak tutmayı amaçlayan nem alma tabletleri ve kutular gelir. Bu ürünlerin düzenli kullanımı tamir ve bakım masraflarını minimuma indirmek ve işitme cihazından uzun süreli ve yüksek performans almak için son derece faydalıdır.

Ayrıca kulak kalıbını temiz tutmak, hem kulakta oluşabilecek hastalıkların önüne geçmek, hem de işitme cihazını olası zararlardan korumak için önemlidir. Dikkatlice yapılması gereken bu işlem için özel temizleme ürünleri ve  üfleme pompaları, en çok tercih edilen işitme cihazı bakım ürünleri arasındadır.

İşitme Cihazları Teknik Servisleri

İşitme cihazları, küçük ama oldukça karmaşık olan elektronik cihazlardır. Bu cihazlarda bir arıza meydana geldiğinde, cihazlara uzman olmayan kişiler tarafından müdahale edilmesi, sorunun boyutlarını büyütebilir. İşitme cihazı tamiri, daima tamir edilecek cihazın markası ve modeli hakkında bilgi sahibi uzmanlar tarafından, titizlikle yapılmalıdır.

Duymer, Türkiye’nin en büyük işitme merkezi ağı olarak Starkey, Interton, NuEar, Audifon, Widex ve Danavox işitme cihazı markalarının teknik servis hizmetini vermektedir. Ayrıca, İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep’te bulunan atölyelerinde, kullanıcılara özel yumuşak ve sert kulak kalıpları üretmekte ve Türkiye’nin her yerine aynı gün kargo hizmeti sağlamaktadır. İşitme cihazı bakım ve tamir işlemlerine ihtiyaç duyan kullanıcılar 444 35 48 no’lu telefondan veya duymer.com.tr üzerinden Duymer uzmanlarına ulaşabilir ve teknik servis hizmeti hakkında bilgi alabilir.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP