strese bağlı vertigo atağı yaşayan bir kadın

Vertigo, genellikle denge ve işitme bozuklukları belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olan hastalıkların bir belirtisidir. Buradan hareketle vertigonun başlı başına bir hastalık değil, bir belirti olduğu söylenebilir. Vertigo rahatsızlığından şikayetçi olan kişiler, günlük yaşamlarına devam etmekte zorluk çekerler. Bu sebeple vertigo belirtileri gösteren kişilerin acilen sağlık kuruluşlarına başvurmaları önerilir.

Vertigo, bazı durumlarda bir hastalığın belirtisi olarak değil; strese bağlı olarak ortaya çıkar. Bu vertigo türü, strese bağlı vertigo olarak adlandırılır. Stresten kaynaklanan baş dönmesi, vertigo türlerinin en çok görülen türlerinden biridir.

Stres Faktörü

Stres, insan vücudunundaki fonksiyonları direkt olarak etkileyen bir faktördür. Stres yönetimini olması gerektiği düzeyde yapamayan kişiler, bundan kaynaklı olarak birçok sorunla karşı karşıya kalabilirler. Buradan hareketle stres kaynaklı sorunlardan kurtulmanın en kolay yolunun iyi bir stres yönetimi olduğu söylenebilir.

Vertigonun Sebebi Stres Olabilir Mi?

Vertigo ya da baş dönmesi rahatsızlığı yaşayan kişiler, bu rahatsızlığın muhakkak bir kulak hastalığından kaynaklandığını düşünürler. Fakat baş dönmesi, her zaman biyolojik bir bozukluk doğrultusunda ortaya çıkmayabilir. Bu tür durumlarda kişilerin, rahatsızlığın altında bir neden olup olmadığını öğrenebilmeleri için uzmanlara başvurmaları gerekir.

Doktorların baş dönmesi rahatsızlığının altında biyolojik bir neden olmadığını tespit etmesi, kişilerde strese bağlı vertigo olduğunun habercisi olabilir. 

Strese Bağlı Vertigo Nasıl Geçer?

Strese dayalı olarak ortaya çıkan baş dönmesi, kişilerin günlük yaşamlarında yapacakları birtakım değişiklikler doğrultusunda ortadan kaldırılabilir. Bu doğrultuda ilgili şikayetten muzdarip olan kişiler, aşağıdaki adımları uygulayarak baş dönmesi sorunlarından kurtulabilirler.

  • Strese yol açabilecek durumlar belirlenmeli ve çözülmeye çalışılmalıdır.
  • Bu durumlardan kolayca kurtulabilmek bazı zamanlarda mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda profesyonel destek almak, sorunun çözümü için en iyi yol olabilir.
  • Strese sebep olabilecek durumlardan kaçınılmalıdır.
  • Meditasyon, yürüyüş ya da koşu gibi vertigo egzersizleri ya da vertigoya iyi gelen hareketler yapmak, sorunu ortadan kaldırabilir.
  • Zamanı daha iyi yönetmek ve mümkünse keyif alınan işlerle meşgul olmak, stres seviyesini azaltarak strese bağlı vertigo belirtilerini yok edebilir. 
  • Sağlıklı beslenmek, vücut fonksiyonlarının daha düzenli çalışmasını sağlayacak ve belirtileri azaltacaktır.
  • Kafein, alkol ve sigara gibi vücuda zarar veren tüketimi azaltılmalıdır.

Psikolojik olarak vertigo belirtileri gösteren kişiler, stres yönetimi ve olumlu bir yaşam üzerine odaklanmalıdırlar. Bu hedeflerin başarılması, baş dönmesi belirtilerini ortadan kaldıracaktır.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP