Baş dönmesi şikayeti olan bir kadın

Vertigo, baş dönmesi veya denge kaybı olarak tanımlanan bir belirtidir. Vertigo, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında iç kulak problemleri, beyin tümörleri, migren, anksiyete ve benzeri nedenler yer alabilir. Vertigo semptomları tedavi edilmezse, günlük hayatı olumsuz olarak etkileyebilir.

Bu nedenle, birçok insan evde vertigo semptomlarını hafifletmek için çeşitli tedavi yöntemlerini araştırır. Fakat vertigo ya da baş dönmesi, kendi başına bir hastalık değil bir tür belirti olduğundan, rahatsızlığın mutlaka uzman bir doktora gösterilmesi gerekir.

Vertigo, ciddi sağlık sorunları doğrultusunda ortaya çıkabilen bir belirti olduğundan, söz konusu rahatsızlığın evde tedavi edilmeye çalışılmaması gerekir. Fakat baş dönmesi belirtilerini çok hafif şekilde yaşayan kişiler, vücutlarını rahatlatacak ufak yöntemleri evlerinde uygulayabilirler. Fakat belirtiler hafif olsa da bir uzmana başvurmanın, rahatsızlığın ortadan kaldırılabilmesi için en iyi yol olduğu unutulmamalıdır.

Vertigo İçin Evde Ne Yapılabilir?

Bazı doğal tedavi yöntemleri, vertigo semptomlarını hafifletmek için etkili olabilir. Örneğin, zencefil, vertigo semptomlarının azaltılmasına yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip bir bitkidir.

Ayrıca, adaçayı ve nane, vücudu rahatlatmaya ve sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Doğal tedavi yöntemleri arasında lavanta ve papatya gibi bitkilerin kullanımı da vücudun rahatlamasını sağlayarak baş dönmesinin kötü etkilerini azaltabilir. 

Vertigo semptomlarını hafifletmek için evde kullanılabilecek bir diğer yöntem de egzersizlerdir. Vertigo egzersizleri, vücut dengesinin yeniden kazanılmasında kişilere yardımcı olabilir.

Basit egzersizler, baş dönmesi semptomlarını hafifleterek kişilerin daha sağlıklı bir yaşama kavuşmalarını sağlar. Örneğin göz takip ya da başı yavaşça farklı yönlere çevirme egzersizleri, vertigo semptomlarını hafifletmek konusunda oldukça etkilidir.

Vertigo semptomları için evde uygulanabilecek bir diğer tedavi yöntemi ise yoga ve meditasyondur. Yoga ve meditasyon, vücudu ve zihni rahatlatmaya yardımcı olur ve vertigo semptomlarının azalması konusunda kişilere yardımcı olabilir.

Vertigo ya da baş dönmesi atakları, günün her anı ortaya çıkarak insanların günlük aktivitelerini sekteye uğratabilir. Bu ataklar bazen hemen geçse de bazen günler sürebilir. Bu olumsuz etkileri azaltmanın en iyi yollarından biri, daha sağlıklı bir hayata geçiş yapmaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenen kişiler, rahatsızlığın belirtilerini daha hafif bir şekilde geçirirler.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP