Vertigo egzersizi yapan bir kadın

Vertigo ya da baş dönmesi sorunuyla yüzleşen kişiler, birtakım egzersiz ve fiziksel aktiviteler yaparak ilgili olumsuz belirtileri azaltabilirler. Fakat bu noktada altı çizilmelidir ki, bu hareketleri evde uygulamadan önce kişilerin mutlaka uzman doktorlara danışmaları önerilir.

Uzmanlar, kişilerin sağlık durumu elverişli ise vertigo belirtilerini azaltabilmek için vertigo egzersizleri önerebilirler.

Baş dönmesi sorununa sahip olan kişiler, dönme ya da dengesini kaybetme gibi hisler yaşayabilirler. Bu kişilere teşhis konulması için vertigo testi yapılması gerekmektedir.

Ayrıca kişiler kendilerini hastaymış gibi de hissedebilirler. Bu durumun en yaygın olarak görülen hali, iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) rahatsızlığında görülür. Bu rahatsızlık, iç kulaktaki kalsiyum kristallerinin gevşemesi (kristal oynaması) sonucu ortaya çıkar.

Bu sorunu yaşayan kişiler, doktor tavsiyesi doğrultusunda vertigo hareketi uygulamaları yaparak rahatsızlığın belirtilerini azaltabilirler. Bu hareketler, vertigo manevra hareketi ya da denge egzersizleri olarak anılır.

Vertigo Egzersizleri ve Vertigo Hareketleri Nasıl Yapılır?

Vertigo, belirli bir hastalığı taşıyan kişilerde bir baş dönmesi belirtisi olarak ortaya çıkar. Vertigo için egzersizler, doktorların verdikleri talimatlara harfiyen uyularak yerine getirilebilir. Bu egzersizleri evde de yapabilirsiniz. Buradan hareketle vertigo hareketleri nasıl yapılır sorusunun cevabı, aşağıdaki manevralar uygulanarak gerçekleştirilebilir:

Semont Manevrası

Evde vertigo egzersizleri yapmak isteyenler için ilk tercihlerden biri Semont manevrasıdır. Bu manevra sol kulakta hissedilen baş dönmesi için uygulanır. Bu uygulama için öncelikle kişi oturur. Başını 45 derece sağa çevirir. Yatağın ucuna doğru başını hareket ettirmeden hızlıca uzanır. Bu pozisyonda yaklaşık 30 saniye beklenir.

Ardından birkaç dakika dinlenilir ve baş, sağ yana çevrilerek hareket tekrar edilir. Bu manevra, vertigo belirtileri ortadan kalkana kadar, günde 3 kez olacak şekilde yapılabilir.

Epley Manevrası

Baş 45 derece sola çevrilir ve alta bir yastık yerleştirilir. Baş yatakta iken hızla sırt üstü uzanılır ve 30 saniye beklenir. Bu pozisyonda yastık omuzların altında durur. Baş kaldırılmadan sağa çevrilir ve 30 saniye beklenir.

Vertigo egzersizi yapan bir kadın

Son olarak baş ve vücut sağa çevrilir ve yere bakılarak 30 saniye daha beklenir.

Koruyucu Manevra - Yarı Takla

Diz çökülür ve tavana bakılır. Baş dizlere doğru uzatılır ve 30 saniye boyunca yere değdirilir. Rahatsız olan kulak yönünde baş döndürülür ve 30 saniye beklenir. Baş hızlıca kaldırılır ve dört ayak üzerinde 45 derecelik açıda tutularak 30 saniye beklenir.

Ardından baş dik olacak şekilde yukarı kaldırılır ve manevra tamamlanır.

Vertigo için hareketler, ancak doktor tavsiyeleri doğrultusunda yapılmalıdır. Vertigo boyun egzersizleri ve vertigo manevraları, kişilere baş dönmesi belirtilerini azaltma konusunda yardımcı olabilir.

Fakat bu hareketler, sağlık durumu uygun olmayan kişiler tarafından yapıldıkları zaman kişilere olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilirler. Bu yüzden evde vertigo egzersizi yaparken dikketli olmalı ve doktorunuzun talimatlarını mutlaka uygulamalısınız.

Vertigodan Kurtulmak

Vertigodan kurtulmak isteyen kişiler, öncelikle uzman doktorlara başvurmalıdır. Doktorlar, kişiler öncelikle vertigo testi uygulayacak ve uygun tedavi yöntemine başvuracaklardır. Doktor yönlendirmeleri doğrultusunda evde vertigo egzersizi yapabileceğine karar verilen kişiler, bu uygulamaları yapmaya başlayarak baş dönmesi belirtilerini azaltabilirler.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP