İşitme cihazı; kulağın içine veya kulağın arkasına takılan, seslerin daha iyi duyulmasını ve anlaşılmasını sağlayan elektronik cihazdır. İşitme kayıpları, medikal veya cerrahi olarak tedavi edilemediği zamanlar işitme cihazı kullanma aşamasına geçilmelidir.

Günümüzde işitme cihazı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar vardır. Bunlar:

İşitme Cihazı Kullanmak Kulağımı Tembelleştirir ya da İşitme Kaybımı İlerletir Mi?

İşitme kayıplı bireyler işitsel bir uyaran almadıklarında işitsel sinir sistemindeki hücrelerin işlevsel özellikleri bozulabilir. Konuşmayı algılama ve üretme yeteneklerinde zayıflama gözlemlenir. İşitme cihazı kullanımıyla beyne sürekli uyarı gönderilir, unutulan ve duyulamayan seslerin tekrar hatırlanması sağlanır. Yani işitme cihazları kulağı tembelleştirmez aksine kulağımızın aktif kalmasını sağlar.

Ses Yükselticileri İşitme Cihazı İşlevi Görür Mü?

Ses yükselticiler işitme cihazı değildir ve tıbbi bir ürün olarak geçmezler. Genellikle internette veya televizyonda işitme cihazı adı altında satılan, düşük maliyet sebebiyle tercih edilen ses yükselticilerin işitme kayıplı bireyler üzerinde birçok zararı vardır. İşitme cihazları kişiye özel bir ayarlama yapmaya olanak sağlar ve sesi filtreleyerek gönderir fakat ses yükselticiler sesi olduğu gibi yükseltir bu yüzden iç kulağa ve işitme sinirlerine zarar verir. 

Ses yükselticiler ve işitme cihazları arasındaki farkları daha detaylı öğrenmek için İşitme Cihazı ile Ses Yükseltici Arasındaki Fark Nedir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

İşitme Cihazı Pillerimi Daha Uzun Süre Kullanmak için Buzdolabında Saklayabilir Miyim?

İşitme cihazı pilleri buzdolabında değil, oda sıcaklığında saklanmalıdır. Buzdolabında sakladığınızda piller nemlenebilir, oksitlenebilir. Pillerin ısıya maruz kalması ve nemli ortamlarda saklanması pil ömrünü kısaltmaktadır.

İki Tane İşitme Cihazı Kullanmama Gerek Var Mı?

İki kulakta da işitme kaybı olan hastaların mutlaka çift cihaz kullanması gerekir. Bu kişiler tek bir işitme cihazı kullandıklarında seslerin yönünü tayin etmekte zorlanırlar ve konuşmaları anlamada problem yaşarlar. Bununla birlikte dengeli bir şekilde işitme sağlanmaz ve bir kulak aktif kalırken diğer kulak körelmeye başlar.

Sadece Yaşlılar Mı işitme Cihazı Kullanır?

İşitme kaybı sadece yaşlılıktan kaynaklanan ya da sadece yaşlılarda görülen bir durum değildir. Bununla birlikte genetik sebeplerden, gürültüye maruz kalmaktan, ototoksik ilaç kullanımından, orta kulak enfeksiyonlarından ve daha birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu yüzden işitme cihazı yaşlılar tarafından değil, işitme sorunu yaşayan tüm bireyler tarafından kullanılmalıdır.

Ücretsiz işitme testi ve cihaz denemesi için Türkiye genelindeki 100’den fazla şubemizde sizlere hizmet vermekteyiz.  Starkey, Interton, Audifon, Danavox ve Nuear markalarına ait hastalarımızın işitme kaybına uygun, farklı çıkış güçlerinde birçok işitme cihazı modelimiz bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için şubelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ody. Aysel Dağ / Ody. Elif Uysal

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP