Otoskleroz, "kulak" anlamına gelen ‘’oto’' ve "vücut dokusunun anormal sertleşmesi" anlamına gelen ‘’skleroz’’ kelimesinden türetilen bir terim olup orta kulakta ve iç kulakta anormal kemik yapımı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. İşitme kaybının en sık nedenleri arasında gösterilmektedir. Genetik geçişli bir hastalık olabileceği gibi hamileliğe bağlı hormon değişikliği ile de ilişkili görülmektedir.

Normal şartlarda ses titreşimleri kulak kepçesi tarafından toplanır ve dış kulak yolu aracılığıyla kulak zarına iletilir. Kulak zarı bu titreşimleri malleus, inkus, stapes yani çekiç, örs, üzengi kemikçiklerine gönderir ve oradan iç kulağa geçer. İç kulakta da bu titreşimler elektriksel sinyallere dönüştürülür ve üst merkezlere iletilir. Bu sistemin herhangi bir kısmında problem meydana gelirse işitme kaybı olabilir. Otoskleroz hastalığı çekiç, örs, üzengi olarak isimlendirdiğimiz bu 3 kemiği etkilemektedir. Genellikle üzengi kemiğinin hareketini engeller ve ses titreşimleri verimli bir şekilde iç kulağa iletilemez.

Otoskleroz Belirtileri 

Otoskleroz Risk Faktörleri

  • Yaş: Otoskleroz genellikle 10-45 yaş aralığında görülmektedir.
  • Cinsiyet: Hem erkeklerde hem de kadınlarda otoskleroz görülebilir fakat kadınlarda risk daha yüksektir.
  • Tıbbi Geçmiş: Bazı tıbbi problemler otoskleroz riskini artırabilir. Örneğin, herhangi bir zamanda kızamık hastalığı geçirdiyseniz.

Otoskleroz Teşhisi

İşitmede zorluk yaşıyorsanız, kulağınızda çınlama varsa ya da baş dönmesi gibi semptomlar eşlik ediyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna gitmelisiniz. Doktorunuz sizi işitme testine yönlendirebilir. Eğer gerekli görürse Bilgisayarlı Tomografi de isteyebilir. Farklı açılardan bir dizi röntgen çekilir ve daha ayrıntılı bir görüntü elde edilir.

Otoskleroz Tedavisi

Otoskleroz için ana seçenekler; tekrarlanan işitme testleri, işitme cihazları, cerrahi veya gözlemi içerir.

  • Gözlem: Otosklerozunuz hafifse, doktorunuz izle ve bekle yaklaşımı uygulayabilir. İşitme duyunuzu düzenli olarak test edebilir. Ayrıca bir işitme cihazı almanızı da önerebilirler.
  • Cihazlar: İşitme cihazları otosklerozu tedavi edemez, ancak bu nedenle yaşadığınız işitme kaybı ile ilgili sorunları iyileştirebilir.
  • Cerrahi: İşitme kaybınız ciddiyse veya kötüye gidiyorsa doktorunuz stapedektomi adı verilen bir ameliyat önerebilir. Bu prosedürle bir cerrah, orta kulağınıza, sıkışmış üzengi kemiğini hareket ettiren ve daha iyi duyabilmeniz için ses dalgalarının iç kulağınıza gitmesini sağlayan bir implant yerleştirir.

Stapedektomi bazı insanlara yardımcı olabilir. Ama her ameliyat gibi riskleri var. Nadir durumlarda, işitme kaybını daha da kötüleştirebilir. Her iki kulağınızda da otoskleroz varsa, cerrah her seferinde bir kulağı ameliyat edecektir. İlkinden sonra diğer kulağınıza yapılması için en az 6 ay beklemeniz gerekir.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP