Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı :0 (232) 398 33 00

Multi Mikrofonlar ve Avantajları

FM SİSTEMLERİNE ALTERNATİF MULTI MİKROFONLAR VE AVANTAJLARI

Bilindiği gibi, gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamak zordur ve söz konusu dinleyici bir işitme cihazı kullanıcısı ise bu durum onun için çok daha zordur. Ve eğer söz konusu işitme cihazı kullanıcısı bir çocuk ise, dikkatini verebilmesi açısından bu durum daha da zorlaşır. Çünkü çocukların en başta eğitim ortamlarında dikkatleri kolaylıkla dağılabilmektedir. Çocukların dil gelişimi, zihinsel gelişimleri ve akademik başarıları için özellikle hayatın ilk 2 yılından başlayıp geç ergenlik dönemine dek temiz bir dinlemeye ihtiyaçları vardır.

Bir işitme cihazı, yakın mesafe konuşmalar için idealdir. Fakat, örneğin bir eğitim ortamında, konuşmacıya mesafe, ortamdan kaynaklanan yankılanma ve arka plan gürültüsü arttıkça işitme cihazı yetersiz kalmaya başlar ve ortamdaki sinyal-gürültü oranını (S/N) arttırması beklenen ek sistemlere ihtiyaç duyulur. (Unutulmamalıdır ki, işitme kayıplı çocukların, sağlıklı işiten akranlarına kıyasla sesi gürültüye göre çok daha yüksek duymaları gerekmektedir).

FM SİSTEMİ NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

FM sistemi, bir mikforon ve birkaç alıcıdan oluşan, konuşmacının sesini doğrudan işitme cihazına aktaran kablosuz bir sistemdir. Tıpkı bir radyo vericisi gibi 1.8MHz bandında çalışır.

Araştırmalar FM sistemi kullanan çocukların dil gelişiminde ve akademik gelişimde sınıftaki diğer arkadaşlarının seviyesini yakalayabildiklerini göstermiştir.

Sağlıklı işiten bir çocuk için eğitim ortamındaki S/N oranının en az 15 dB olması beklenirken, bu oran işitme kayıplı bir çocuk için 20 dB’e kadar yükselebilmektedir.

FM sistemleri bu oranı sağlamakta ve günümüzde FM sistemleri değişik derecede işitme kaybına sahip olan, odaklanma ve öğrenme problemi yaşayan, normal işitmeye sahip olsa da işitsel nöropatisi bulunan çocuklara önerilmektedir.

Fakat FM sistemlerinin radyo frekansında çalışmasından kaynaklı birtakım dezavantajları vardır:

 • Parazit çok sık rastlanan bir sorundur (etrafta bir baz istasyonu, tv vericisi, vs varsa)
 • Zaman zaman gecikmeli bir ses aktarımı söz konusudur.
 • FM sistemleri, önemli bir maliyet gerektirir.

Dünyada İlk Defa Gn Resound, 2.4ghz Wıreless Teknolojisini Kullanmış Ve Fm Sistemlerini Geride Bırakan Bir Alternatif Üretmiştir: Multi Mikrofon.

Multi mikrofonlar, cihazla aracısız eşleşen ve doğrudan bağlantı kurup ses aktarımı yapan cihazlardır. Şimdi dilerseniz, Multi mikrofonun FM sistemine göre avantajlarına bir göz atalım!

MULTI MİKROFONUN FM SİSTEMLERİNE GÖRE AVANTAJLARI

 • Multi mikrofon, FM’den 10 kat daha ucuzdur. FM sistemleri çok pahalıdır, bu nedenle çoğu zaman yalnızca bunu karşılayabilecek ailelerde veya büyük kurumlarda olur, ancak evde kullanmak için basit bir ürün değildir.
 • Multi mikrofon yalnızca bir okulda değil, aynı zamanda hemen her yerde kullanılabilir: araba, park, evde … bu kesinlikle çocuğun konuşma gelişiminde önemli bir etkiye sahip olacaktır.
 • Multi mikrofonu her yaştan çocuk kolaylıkla kullanabilir. Ve aynı zamanda yetişkinler için de bir toplantı veya yemek masasında “masa mikrofonu” görevi görür.
 • Çift taraflı aux girişi kablosu sayesinde Multi mikrofon bir müzik sağlayıcısına (mp3 player gibi) bağlanabilir ve işitme cihazına kablosuz ses aktarımı ile kullanıcı müzik de dinleyebilir.
 • Multi mikrofonun çekim alanı oldukça geniştir (yaklaşık 25 metre). Yalnızca küçük sınıflarda değil, amfi gibi büyük akademik ortamlarda da kullanıma imkan sağlar.
 • Multi-mic, sesin interferansına daha dayanıklıdır çünkü 2.4GHz bandında çalışır ve 2.4GHz bandında ses aktarımı yapan başka bir yayın kaynağı olmadığı için ses uyaranı gecikmesiz şekilde işitme cihazlarına iletilir. Böylece daha temiz, ekosuz ve senkronize bir dinleme sağlanabilir.
 • Multi mikrofonumuz FM sistemleri ile de uyumludur. Bir FM pabucu takmanız yeterlidir!
 • Bir sınıftaki tüm öğrenciler (Interton, Beltone ve ReSound kullanıcıları), öğretmenin Multi Mikrofonuna eşleştirilebilir.
 • Ebeveynler iPhone’la işitme cihazlarını ve multi mikrofonu kolayca izleyebilir ve çalıştırabilirler.
 • Multi Mikrofon ve FM sistemlerinin S/N oranı bakımından önemli farklılıklar yoktur. Multi mikrofon, S/N oranını 21 dB’e kadar arttırmaktadır.

Günümüzde teknoloji oldukça ilerlemiş ve hayatımızdaki hemen her ürün kablosuz çalışır hale dönüştürülmüştür. Bu gelişim ve dönüşüm içerisinde, eski olan, yerini yeni’ye bırakmak durumunda kalmıştır ve daima kalacaktır. Fakat gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, şimdilik en yenisi bu!

multi mikrofonlarişitmede mikrofonmulti mikrofonlar ve çalışma sistemleriişitme cihazı mikrofonfm mikrofon sistemleri

DİĞER MAKALELER

Kulak İçi İşitme Cihazı Neden Öter?

İşitme cihazınızın stili, markası veya fiyatı ne olursa olsun, cihaz kulaklarınızdayken bir noktada ıslık sesi duymanız normaldir. Duyulan bu ıslık sesine Geribildirim denir. ...

İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme cihazı fiyatları 2018 yılında da milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. ...

İşitme Cihazı Çeşitleri Nelerdir ?

İşitme kaybı düzeyiniz, estetik tercihleriniz, yaşam tarzı, ihtiyaçlarınız ve bütçeniz gibi faktörler değerlendirilerek işitme cihazı çeşitlerinden size uygun işitme cihazı önerilebilir. ...

Çocuklar için işitme cihazı kullanımı ve Ebeveynler

Çocuğunuza işitme kaybı teşhisi konursa, işitme kaybı tedavisi, işitsel rehabilitasyon ve konuşma ve dil terapisi konularında birçok karara varacaksınız.  ...

İşitme cihazınızın ayarlarını android telefonunuz ile kontrol edebilirsiniz

Mobil uyumlu işitme cihazları ve telefon modelleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. ...

İşitme Cihazı

İşitme kayıplı bir kişinin sosyal çevresi ile iletişiminin devamı ve konuşulanları anlama kabiliyetinin korunması için önerilen ve uygulanan medikal ürünlerdir. ...

Kablosuz işitme Cihazı Teknolojisinin Yararları ve Avantajları

İşitme, konuşma ve dil gelişimi, iletişim ve öğrenim için gereklidir. Erken yaşta herhangi bir derecede işitme kaybının bulunması, dil gelişiminde kalıcı bir etkisi olabilir. ...

Çocuğunuzun daha çok kelime öğrenmesinin yolları

Dil öğreniminde çocuğunuzun ilk üç yılı çok önemlidir. Çocuklar seslere, özellikle de konuşmaya ihtiyaç duyar, böylece ancak bireysel sesleri ve sonunda da kelimeleri tanımayı öğrenebilirler. ...

Görünmeyen İşitme Cihazları

Görünmez işitme cihazları, kulak kanalının derinliklerine oturan, özel olarak uyarlanmış özel yapım işitme cihazlarıdır. Çoğu zaman, işitme cihazının ön plakası görülemez. ...

Serbest Alan Odyometrisi Nedir?

Serbest alan odyometrisi çocuklar için uygulanan bir işitme testidir. İşitme testlerinin bazıları her yaştan çocuklar için, bazıları çocuğun yaşı ve anlayış seviyesine göre kullanılabilir.  ...
HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ