Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı :0 (232) 398 33 00

Multi Mikrofonlar ve Avantajları

FM SİSTEMLERİNE ALTERNATİF MULTI MİKROFONLAR VE AVANTAJLARI

Bilindiği gibi, gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamak zordur ve söz konusu dinleyici bir işitme cihazı kullanıcısı ise bu durum onun için çok daha zordur. Ve eğer söz konusu işitme cihazı kullanıcısı bir çocuk ise, dikkatini verebilmesi açısından bu durum daha da zorlaşır. Çünkü çocukların en başta eğitim ortamlarında dikkatleri kolaylıkla dağılabilmektedir. Çocukların dil gelişimi, zihinsel gelişimleri ve akademik başarıları için özellikle hayatın ilk 2 yılından başlayıp geç ergenlik dönemine dek temiz bir dinlemeye ihtiyaçları vardır.

Bir işitme cihazı, yakın mesafe konuşmalar için idealdir. Fakat, örneğin bir eğitim ortamında, konuşmacıya mesafe, ortamdan kaynaklanan yankılanma ve arka plan gürültüsü arttıkça işitme cihazı yetersiz kalmaya başlar ve ortamdaki sinyal-gürültü oranını (S/N) arttırması beklenen ek sistemlere ihtiyaç duyulur. (Unutulmamalıdır ki, işitme kayıplı çocukların, sağlıklı işiten akranlarına kıyasla sesi gürültüye göre çok daha yüksek duymaları gerekmektedir).

FM SİSTEMİ NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

FM sistemi, bir mikforon ve birkaç alıcıdan oluşan, konuşmacının sesini doğrudan işitme cihazına aktaran kablosuz bir sistemdir. Tıpkı bir radyo vericisi gibi 1.8MHz bandında çalışır.

Araştırmalar FM sistemi kullanan çocukların dil gelişiminde ve akademik gelişimde sınıftaki diğer arkadaşlarının seviyesini yakalayabildiklerini göstermiştir.

Sağlıklı işiten bir çocuk için eğitim ortamındaki S/N oranının en az 15 dB olması beklenirken, bu oran işitme kayıplı bir çocuk için 20 dB’e kadar yükselebilmektedir.

FM sistemleri bu oranı sağlamakta ve günümüzde FM sistemleri değişik derecede işitme kaybına sahip olan, odaklanma ve öğrenme problemi yaşayan, normal işitmeye sahip olsa da işitsel nöropatisi bulunan çocuklara önerilmektedir.

Fakat FM sistemlerinin radyo frekansında çalışmasından kaynaklı birtakım dezavantajları vardır:

 • Parazit çok sık rastlanan bir sorundur (etrafta bir baz istasyonu, tv vericisi, vs varsa)
 • Zaman zaman gecikmeli bir ses aktarımı söz konusudur.
 • FM sistemleri, önemli bir maliyet gerektirir.

Dünyada İlk Defa Gn Resound, 2.4ghz Wıreless Teknolojisini Kullanmış Ve Fm Sistemlerini Geride Bırakan Bir Alternatif Üretmiştir: Multi Mikrofon.

Multi mikrofonlar, cihazla aracısız eşleşen ve doğrudan bağlantı kurup ses aktarımı yapan cihazlardır. Şimdi dilerseniz, Multi mikrofonun FM sistemine göre avantajlarına bir göz atalım!

MULTI MİKROFONUN FM SİSTEMLERİNE GÖRE AVANTAJLARI

 • Multi mikrofon, FM’den 10 kat daha ucuzdur. FM sistemleri çok pahalıdır, bu nedenle çoğu zaman yalnızca bunu karşılayabilecek ailelerde veya büyük kurumlarda olur, ancak evde kullanmak için basit bir ürün değildir.
 • Multi mikrofon yalnızca bir okulda değil, aynı zamanda hemen her yerde kullanılabilir: araba, park, evde … bu kesinlikle çocuğun konuşma gelişiminde önemli bir etkiye sahip olacaktır.
 • Multi mikrofonu her yaştan çocuk kolaylıkla kullanabilir. Ve aynı zamanda yetişkinler için de bir toplantı veya yemek masasında “masa mikrofonu” görevi görür.
 • Çift taraflı aux girişi kablosu sayesinde Multi mikrofon bir müzik sağlayıcısına (mp3 player gibi) bağlanabilir ve işitme cihazına kablosuz ses aktarımı ile kullanıcı müzik de dinleyebilir.
 • Multi mikrofonun çekim alanı oldukça geniştir (yaklaşık 25 metre). Yalnızca küçük sınıflarda değil, amfi gibi büyük akademik ortamlarda da kullanıma imkan sağlar.
 • Multi-mic, sesin interferansına daha dayanıklıdır çünkü 2.4GHz bandında çalışır ve 2.4GHz bandında ses aktarımı yapan başka bir yayın kaynağı olmadığı için ses uyaranı gecikmesiz şekilde işitme cihazlarına iletilir. Böylece daha temiz, ekosuz ve senkronize bir dinleme sağlanabilir.
 • Multi mikrofonumuz FM sistemleri ile de uyumludur. Bir FM pabucu takmanız yeterlidir!
 • Bir sınıftaki tüm öğrenciler (Interton, Beltone ve ReSound kullanıcıları), öğretmenin Multi Mikrofonuna eşleştirilebilir.
 • Ebeveynler iPhone’la işitme cihazlarını ve multi mikrofonu kolayca izleyebilir ve çalıştırabilirler.
 • Multi Mikrofon ve FM sistemlerinin S/N oranı bakımından önemli farklılıklar yoktur. Multi mikrofon, S/N oranını 21 dB’e kadar arttırmaktadır.

Günümüzde teknoloji oldukça ilerlemiş ve hayatımızdaki hemen her ürün kablosuz çalışır hale dönüştürülmüştür. Bu gelişim ve dönüşüm içerisinde, eski olan, yerini yeni’ye bırakmak durumunda kalmıştır ve daima kalacaktır. Fakat gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, şimdilik en yenisi bu!

multi mikrofonlarişitmede mikrofonmulti mikrofonlar ve çalışma sistemleriişitme cihazı mikrofonfm mikrofon sistemleri

DİĞER MAKALELER

İşitme Cihazı Kullanıcısının Kablosuz İşitme Cihazı Seçimi

Kablosuz işitme cihazı kullanımı açısından piyasada bulunan farklı kablosuz teknolojiler özetlenmekte ve 2.4 GHz teknolojisini kullanan tescilli bir sistemin ReSound seçimin arkasındaki mantık açıklanmaktadır. ...

Emeklilere İşitme Cihazı

Emekli olarak işitme kaybı olan kişinin Devlet Hastanesi veya Hastanelerinin KBB (Kulak Burun Boğaz) bölümünde muayene olup işitme testini yaptırdıktan sonra KBB hekiminin uygun görmesi durumunda işitm ...

İşitme cihazınızın ayarlarını android telefonunuz ile kontrol edebilirsiniz

Mobil uyumlu işitme cihazları ve telefon modelleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. ...

Kulak Çınlaması ve İşitme Cihazları

Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya siz sürekli olarak bir ses duyabilirsiniz.  ...

İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşitme cihazının temel kullanım amacı dışarıdan gelen seslerin yükseltilerek hastaya aktarılmasıdır. ...

İşitme Cihazı Bakımı

İşitme cihazınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için aşağıda yer alan maddeleri uygulamanız önerilir.  ...

İşitme Cihazı Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

İlk defa işitme cihazı kullanacaksanız, öncelikle işitme kaybınız ve kullandığınız işitme cihazı ile ilgili bilgi edinmelisiniz. ...

Davranışsal Gözlem Odyometrisi Nedir?

Bir bebeğin işitmesinin değerlendirilmesi için davranışsal odyometri yöntemi kullanılır. Davranışsal odyometri, bebeklerde belirli seslere cevap olarak davranışlarını izlemek için uygulanan bir tarama testidir. ...

Odyogram Nedir?

Bir işitme testinden alınan sonuçlar odyogramda görüntülenir. Bir odyogram, bir kişinin farklı ses tonlarında veya frekanslarda duyabildiği en yumuşak sesleri gösteren bir grafiktir. İşaretler grafiğin üstüne ne kadar yakınsa, o kişinin duyabildiği sesler o kadar...

İşitme cihazı tavsiye

Yaşamımız içerisinde bizleri en çok etkileyen işitme duyumuz olmazsa olmazlarımız arasındadır, insanoğlunun beş duyu organı her zaman için yaşantısal değerlerde büyük önem taşımaktadır. İşitme engelliler için de bu durumu ortadan yok etmek adına birç...
HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ