İşitme cihazı; kulağın içine veya kulağın arkasına takılan, seslerin daha iyi duyulmasını ve anlaşılmasını sağlayan elektronik cihazdır. İşitme kayıpları, medikal veya cerrahi olarak tedavi edilemediği zamanlar işitme cihazı kullanma aşamasına geçilmelidir. 

İşitme cihazları kulak arkası ve kulak içi olmak üzere 2 gruba ayrılır. Estetik açıdan kulak içi cihazlar kullanıcılar için daha avantajlıdır. Fakat işitme cihazı seçimi yapılırken sadece estetik kaygı değil hastanın anatomik olarak kulak yapısı, işitme kaybının derecesi, işitme kaybının tipi, motor becerisi, yaşı, sosyal yaşam biçimi, ekonomik durumu, kulak kiri oluşum sıklığı da değerlendirilmelidir.

Kulak içi işitme cihazı tercih ederken dikkat edilmesi gereken başlıca faktörler vardır. Bunlar:

-Hafif, orta ve orta ileri derecedeki işitme kayıpları için daha uygundur. 

-Kulak içi işitme cihazı tercih edecek bireylerin kulağında çok fazla akıntı olmaması gerekir.

-İşitme cihazının kulağın içerisine tam oturması için dış kulak yolunun geniş olması önemlidir

-Kişinin motor becerisi kulak içi işitme cihazı takıp çıkarmaya uygun olmalıdır.

Bu faktörler sağlanamıyorsa; hastanın işitme kaybı derecesi ileriyse, kulağında çok sık akıntı oluyorsa ya da motor becerisinde gerileme varsa  estetik kaygı bir kenara bırakılmalıdır. Bu durumda  konfor ve kullanım kolaylığı açısından daha avantajlı olan kulak arkası işitme cihazları tercih edilmelidir. Kulak arkası işitme cihazları kendi içerisinde Kulak Arkası (BTE) ve Receiverlı Kulak Arkası (RIC) olmak üzerine 2 gruba ayrılır. Receiverlı(RIC) cihazlarda küçük bir tel, işitme cihazını hoparlöre bağlar ve hoparlör kulağın içerisine yerleşir. Bu sayede BTE cihazlara göre kulakta daha az dikkat çeker ve estetik olarak daha avantajlıdır.

Duymer İşitme Cihazları Merkezi olarak Türkiye’nin her noktasında hizmetinizdeyiz. Starkey, Interton, Nuear, Danavox ve Audifon marka işitme cihazlarıyla hastalarımıza kulak içi ve kulak arkası yüzlerce model imkanı sunmaktayız. Ücretsiz işitme testi ve cihaz denemesi için şubelerimize bekliyoruz.

 

Ody. Aysel Dağ/ Ody. Elif  Uysal

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP