Kulağa takılan bir tıkaç

Kulak tıkacı ne işe yarar sorusu, kulak ve işitme sağlığına önem veren birçok kişi tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. 

Kulak tıkaçları, kişiler tarafından genellikle yüksek sesli ortamlarda kullanılır. Yüksek desibel ses seviyelerinin bulunduğu ortamlarda kulak zarı zarar görebilir ve bu durum, insanların kalıcı ya da geçici işitme kayıpları yaşamalarına sebep olabilir. 

Ortaya çıkabilecek olan bu tür olumsuz sonuçların her biri, kişilerin gündelik yaşamlarında kötü tecrübeler yaşamalarına neden olur. Bu sebeple yüksek sesli ortamlarda bulunan kişilerin kulak tıkacı kullanmaları tavsiye edilir. Kulak tıkacı ile uyumak zararlı mı sorusu ise tıkaçları uyku esnasında kullanmak isteyen kişiler tarafından sorulur.

Uyku için kulak tıkacı, uyku sırasında kullanılır ve kişilerin dış ortamdaki gürültüleri duymadan uyuyabilmelerini sağlar. Bazı bireyler, etraflarında bulunan ve yüksek sesli olmayan sesler sebebiyle uyku sorunları ile karşı karşıya kalabilirler.

Kişiler, bu sorunun çözümü için kulak tıkacı kullanabilir ve böylece rahat uykular çekebilirler.

Kulak Tıkacı Nedir?

Kulak tıkacı nedir sorusunun cevabı oldukça basittir: Genellikle ufak boyutlara sahip olacak şekilde üretilen ve kulağın iç bölgesine takılarak kullanılan ufak cisim, kulak tıkacı olarak isimlendirilir.

Kulak tıkaçları birçok farklı malzemeden üretilebilse de slikon, kulak tıkacı yapımında yaygın olarak kullanılan malzemeler arasındadır. Slikon, yumuşak ve kolay şekil alabilen bir yapıya sahip olduğundan, bu maddenin kullanımı ile üretilen kulak tıkaçları, kişilerin kulaklarının içerisine kolaylıkla yerleştirilebilir ve böylece kolay ve konforlu bir şekilde kullanılabilir. 

Kulağın dış ortam ile olan bağını koparan ve böylece ses geçirmeyen kulak tıkacı, kişilerin ortamdaki istenmeyen sesleri duymalarını engeller. Böylece kişiler ev ve iş ortamında daha konforlu zamanlar geçirebilirler. Kulak tıkaçları hemen her yaş grubunda olan insanlar tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

Burada kulak tıkacı kulağa kaçar mı sorusu akıllara gelebilir. Kulak tıkaçları her yaş grubundaki kişiler tarafından kullanılabileceğinden, söz konusu sorunun cevabı kişiler tarafından merak edilir. Kulak tıkaçları girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahip olacak şekilde üretildiklerinden, kişilerin kulaklarına kaçmazlar.

Kulak tıkacı eczane ve eczane benzeri ortamlardan satın alınabilir. 

Kulak Tıkacı Ne İşe Yarar?

Belirli bir desibelin üzerinde olan sesler, insan kulağına zarar verebilir. İşitme konusunda herhangi bir sorunu bulunmayan bir kulak, 0-50 dB aralığındaki sesleri kolayca duyabilir ve bu sesleri duyan kişiler, işitme konusunda herhangi bir rahatsızlık yaşamazlar.

Fakat ortamdaki ses seviyesinin 85 dB’in üzerine çıkması, insanların işitme sağlığı için tehdit oluşturur. 

85 dB ve 85 dB işitme eşiği değeri ve bu değerin üzerindeki sesler, belirli bir süre maruz kalınmalarının bir sonucu olarak kişilerde geçici ya da kalıcı işitme kayıplarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu doğrultuda kişilerin, hangi ortamın kaç dB değerinde ses seviyesine sahip olduğunu bilmeleri oldukça önemlidir. 

Buna göre bazı ortamların dB değerleri aşağıdaki gibidir: 

Desibel değerlerine göre ortam sesleri

Yukarıdaki tablodan hareketle kişilerin, çöp kamyonu, gök gürültüsü ve av tüfeği gibi 85 dB’in üzerinde olan sesli ortamlara uzun süre maruz kalmamaları tavsiye edilir.

Kulak tıkacı ya da kulak tıpası, bu tür ortamlarda çalışmak zorunda olan kişiler için de oldukça yararlıdır. Buradan hareketle kulak tıkaçlarının iş amaçlı olarak kullanıldığı da söylenebilir. Yüksek ses seviyesine sahip fabrika ortamı, havalimanı ya da havuz, kulak tıkacı kullanımının tavsiye edildiği ortamlardandır.

Fakat kulak tıkacı kullanımında kişilerin, kulak tıkacı hijyenine dikkat etmeleri gerekir. Sık kullanılan ve düzenli olarak temizlenmeyen kulak tıkaçları, kişilerde çeşitli kulak iltihaplarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Buradan hareketle kulak tıkacı nasıl temizlenir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir: Kulak tıkacı hafif nemli bir bez yardımıyla temizlenir. Ardından tıkacın girintili yerleri ayrıntılı olarak temizlik işlemlerinden geçirilir.

Fakat bu işlem yapılmadan önce kişilerin kulak tıkaçlarının tek kullanımlık olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. Tek kullanımlık kulak tıkaçları tekrar temizlenerek kullanılmamalıdırlar.

Kulak Tıkacı Kullanmanın Faydaları

Ebeveynler, çocuk ve bebek kulak tıkacı satın alarak kulak tıkaçlarını çocukları için de kullanılabilirler.

Böylece uyku, çocuklar için kulak tıkacı aracılığıyla daha kesintisiz bir şekilde sağlanmış olur. Uyku için kulak tıkacı kullanmak, kişilerin uyku problemlerini ilaç kullanımı gerektirmeden çözebilmelerini sağlar. Kulak tıkaçları, bireylerin kulaklarına uygun olacak şekilde satın alınmalıdır.

Bu sebeple kulak tıkaçları, birçok farklı boyuta sahip olacak şekilde üretilse de, genellikle tıkaçlar, hemen her bireyin kulağına uyum sağlayabilecek yapıda üretilir. Bu doğrultuda 3m kulak tıkacı, sahip olduğu tırtıklar sayesinde hemen her yetişkin bireyin kulaklarına uyum sağlayabilir. 

Bunların yanı sıra, kulak tıkaçlarının daha birçok yararı vardır. Bunlar, şu şekilde sıralanabilir:

  • Dış ortamdaki seslerin, olduklarından daha az seviyelerde duyulmasını sağlayarak kişilerin rahat uyumalarını sağlarlar.
  • Yüksek sesli iş ortamında çalışan kişilerin kulak ve işitme sağlıklarının korunmasını sağlarlar. 
  • Havuz ve deniz gibi ortamlarda kullanılarak kişilerin kulaklarına sıvı girişini engellerler. 
  • Doğa yürüyüşü ve benzer sosyal aktivitelerde korunma amaçlı kullanılabilirler.

Buradan hareketle kulak tıkaçlarının kişilerin kulak ve işitme sağlıkları için oldukça büyük öneme sahip olduğu söylenebilir. Bu sebeple söz konusu ortamlarda çalışan ya da uyku sorunu yaşamak istemeyen kişilerin, kulak tıkacı kullanmaları tavsiye edilir. 

Kulak tıkacı zararlı mı sorusu genellikle kulak tıkacı kullanmaktan çekinen kişiler tarafından sorulur. Kulak tıkaçları, uygun kullanıldıkları takdirde herhangi bir soruna sebep olmazlar.

Kulak tıkacı nerede satılır sorusunun cevabı ise eczaneler, marketler ya da iş güvenlik ekipmanları satan dükkanlar olarak verilebilir.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP