Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Kulak Tıkacı

Kulak tıkaçları, kulağı yüksek şiddetli seslerden ve su kaçağından koruma amacıyla kullanılan, kulak girişine yerleştirilen veya dış kulak yolunu tıkayan koruyuculardır. Gürültülü ortamlarda çalışan kişilerde gürültüye bağlı oluşabilecek işitme kaybını önleme amacıyla kullanımı önerilir. Bu sayede kulak zarına iletilen sesin şiddeti azaltılmış olur. Kulak zarında delik olan kişilerde veya sık sık dalış yapan kişilerde de kulağa su kaçmasını önleme amaçlı kullanımı yaygındır. Özellikle kulak zarı delik olan kişilerde orta kulağa sıvı gireceği için ağrı, iltihaplanma gibi şikayetlerin meydana gelmemesi için denize, banyoya, havuza girerken vs. mutlaka kulak tıkacı kullanılmalıdır. Ayrıca kulak tıkacı, uykuya dalmada güçlük çeken hastalarda da kullanılabilir.
Kulak tıkaçlarının boyutu ve yapıldığı malzeme gürültünün azaltılmasında oldukça etkilidir. Kulak tıkaçlarının köpük, silikon, plastik, balmumu gibi malzemeden yapılan farklı türleri vardır. Köpük kulak tıkaçları,  elle sıkıştırılıp küçültülerek dış kulak yoluna yerleştirildiğinde kulak yolunun şeklini alan ve tek kullanımlık tıkaçlardır. Balmumu veya silikondan üretilen tek kullanımlık kulak tıkaçları da mevcuttur. Farklı malzeme ve boyutlarda üretilen, kulağa yerleştirildiğinde şekil değiştirmeyen kulak tıkaçları, temizlenip tekrar kullanılabilmektedir. Kişinin dış kulak yolunun ölçüsü alınıp silikon ve plastikten üretilen kulak tıkaçları ise dış kulak yolunu tam kapladığı için daha etkilidir ve birkaç sene kullanılabilirler. Gürültüyü daha fazla azaltıp, su geçirme olasılığı daha az olduğu için tercih sebebidir.
Daha sessiz bir ortamda uyumayı tercih eden veya ses varlığında uykuya dalmada güçlük çeken kişilerde de daha rahat bir uyku için kulak tıkacı kullanılabilmektedir.
Kulak tıkacı zararlı mıdır?
Kulak tıkacının yararları olduğu gibi zararları da vardır. Uzun süre kullanıldığında kulak kiri dışarı atılamadığı için enfeksiyon, ağrı, çınlama, kulak tıkanıklığı şikayetlerine neden olabilir. Bu nedenle düzenli olarak kulak tıkacı çıkartılıp, kulak yolu derine gidilmeden temizlenmelidir.

 

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ