Çocuk işitme cihazları

Çocuğunuz benzersizdir. Fakat işitme kaybı olan diğer birçok çocukla ortak bir noktası vardır: belirli ses tonlarında ve ses seviyelerinde ses duymada zorluk. Bir işitme uzmanı çocuğunuzun işitme sorununun detaylarıyla ilgili net bir fikir beyan ettikten sonra, onun dilini destekleme ve öğrenme gelişimine yönelik bir sonraki adımları atabilirsiniz.

Bu düşünceyle hazırlanan bu rehber, çocuğunuzun Smart Hearing işitme cihazlarından nasıl yararlanabileceğini inceliyor. Ayrıca size, çocuğunuzun sınıftaki diğer çocuklar gibi dil ve öğrenme becerileri edinme konusunda aynı fırsatlara sahip olmasını sağlamaya yardımcı olabilecek ek yollar önereceğiz.

Smart Hearing işitme cihazlarının çocuğunuzun yaşamına olumlu etkiler yapacak bazı örnekler aşağıda verilmektedir.

KONUŞMA

Kulağa iyi oturan Smart Hearing işitme cihazları, çocuğunuzun duymakta zorluk çektiği aralıklardaki seslerin işitilebilirliğini iyileştirir. Bu, konuşma ve dil gelişimi için ihtiyaç duyduğu sesleri duymasına yardımcı olacaktır.

SOSYAL

Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde, işitme cihazları sosyalleşmesine ve okuldaki ve evdeki arkadaşlarıyla ve ailenizle daha güçlü bağlar kurmasına yardımcı olacaktır.

OKUL

Eğer çocuğunuz okula gidiyorsa, işitme uzmanı, işitme cihazlarını, klipsli mikrofon gibi kablosuz aksesuarlarla birleştirmeyi önerebilir. Bu, öğretmeninin sesine odaklanmasına, her dersin daha fazlasını anlamasına ve okul gününü biraz daha kolaylaştırmasına yardımcı olur – hem de çok daha keyiflidir.

Çünkü sıhhatli bir başlangıç anahtardır

Konu işitme cihazları olduğunda, ‘tek boy her bedene uymaz’. Çocuğunuzun işitme kaybı ve duyum çevreleri benzersizdir. Sizin ve işitme uzmanının çocuğunuzun özel gereksinimlerini ve sıklıkla yüz yüze kalacağı işitme ile ilgili durumları birlikte masaya yatırmanız gerekecektir.

Çocuklar için en çok tercih edilen kulaklık, bir kulak kalıbına iliştirilmiş kulak arkasına takılan tip kulaklıktır. Karar vereceğiniz işitme cihazı çözümü ve bu cihazın boyutları çocuğunuzun yaşına ve işitme kaybının seviyesine bağlıdır.

Ayrıca kablosuz aksesuarlar çocuğunuzun işitme deneyiminde olumlu bir fark yaratabilir. Klipsli mikrofonlar sayesinde, çocuğunuzla arabada veya çocuk parkında konuşabilirsiniz.

Renk de önemlidir. İşitme cihazlarımız çok çeşitli renklerde üretilmiştir; kendi cihazını çocuğunuzun seçmesine izin vermek iyi bir fikirdir. Sonuçta, onu mümkün olduğunca işitme cihazını takmaya teşvik etmek istersiniz.

İşitme Cihazı

Modern işitme cihazları, aktif, katılımlı bir yaşamı desteklemek için gelişmiş teknolojiyi kullanan küçük cihazlardır. Yine de boyutlarına ve gelişmişliğine rağmen şaşırtıcı derecede sağlamdırlar

KULAK ARKASI

Çocuklarda en sık kullanılan model kulak arkası (BTE) tasarımdır. Adından da anlaşılacağı üzere, BTE kulağın arkasında durur ve plastik bir kanca ile kulağa tutturulur.

Bu, kulağın üst kısmına doğru bir eğim yapar ve esnek, plastik bir tüpe iliştirilir. Bu da, ıslıksı sesleri en aza indirgemek için önemli olan sıkı fakat rahat bir yalıtım sağlayan kulak kalıbına eklenir.

Kulak arkasına takılan kancalı işitme cihazı
Kulak arkasına takılan kancalı işitme cihazı 

Smart Hearing

Neden Akıllı İşitme?

Smart Hearing, çocuğunuzu dünyaya bağlamaya yardımcı olur ve böylece günlük hayatın temel ses ve konuşmalarına erişmesini sağlar.

Kahvaltıda kızınızla konuştuğunuzu hayal edin. Telefonunda yeni bir müzik listesi oluşturmakla meşgul olmasına rağmen her kelimenizi takip ettiği apaçık ortada. Çünkü, ona araba anahtarlarını görüp görmediğini sorduğunuzda, tereddüt etmeden masayı işaret ediyor.

Onu okula götürmenin zamanı geldi. Emniyet kemerini takarken aynı zamanda ceketinize küçük, kablosuz bir mikrofon iliştiriyorsunuz. Sıkışış sabah trafiğinde yol alırken, kızınızla en sevdiği ders hakkında koyu bir sohbete dalıyorsunuz.

Okula vardığınızda, klipsli mikrofonu ona veriyorsunuz. O da bu mikrofonu takması için öğretmenine verecek, bu sayede en çok sevdiği dersi kolaylıkla takip edebilecek.

Okula doğru yola koyulduğunda, telefonunu çıkartıyor. Ancak müzik listesini çalmaya başlamadan önce iki arkadaşı yolda ona yetişiyor. Kızınız onlara gülümsüyor ve telefonu tekrar cebine sokuyor. Yeni müzik listesini dinlemek için biraz daha beklemek zorunda kalacak gibi görünüyor.

İşte karşınızda Smart Hearing.
Seslere ulaşmak, dil öğrenmek ve dünya ile bağlantı kurmak için daha çok fırsat…

Çünkü konuşmaya erişebilmek esastır

RESOUND’UN SURROUND SOUND TEKNOLOJİSİ
Esin kaynağı doğa olan ses işleme stratejimiz, çocuğunuzun doğal olarak sesleri tanıma özelliğinden (özellikle de konuşma) tam yararlanabilmesi için sürekli olarak net ve rahat bir ses sunar.

Bu, çocuğunuzun işitme kaybı düzeyi ne olursa olsun, ReSound Up Smart işitme cihazları, çocuğunuzun dil edinimi ve öğrenme becerileri için çok önemli olan açık ve tutarlı sesleri çocuğunuza iletecektir anlamına gelir. Daha fazla sesle duyabilmek konuşmaya daha çok erişebilmek demektir; bu sayede çocuğunuz öğretmenini daha kolay anlayabilecek ve arkadaşlarıyla daha kolay ilişki kurabilecektir..

ÇOK HIZLI BÜYÜYORLAR
Çocuğunuz büyüdükçe, gürültü azaltma ve yön belirleme yeteneği gibi ileri düzey özellikler işitme uzmanınızın takdirine bağlı olarak etkinleştirilebilir. Bu, işitme cihazının çocuğunuzun dil gelişimine ayak uydurmasını, onu daha karmaşık sosyal durumlarda desteklenmesini ve güvenli ve rahat seviyelerde sürekli konuşma sesleri sunmaya devam etmesini sağlayacaktır.

Daha çok kelimeye – yani daha çok fırsata erişmenin farklı yolları

Çocuğunuzun işitme kaybı düzeyi ne olursa olsun, ReSound Up Smart çocuk işitme cihazları, çocuğunuzun dil edinimi ve öğrenme becerileri için çok önemli olan açık ve tutarlı sesleri çocuğunuza ilete. Konuşmalara daha çok erişebilecek olan çocuğunuz bu sayede çocuğunuz öğretmenini daha kolay anlayabilecek ve arkadaşlarıyla daha kolay ilişki kurabilecektir.

Kablosuz olarak iPhone, iPad veya iPod touch’a bağlanan ReSound Up Smart çocuk işitme cihazları, kablosuz stereo kulaklıklar gibi çalışır. Böylece çocuğunuz ailesiyle ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmak için çocuk işitme cihazları her zamankinden daha büyük fırsatlara sahiptir.

Çocuğunuzla birlikte, iPad için hazırlanmış birçok eğitim aplikasyonundan birini kullanarak dil becerileri alıştırması yapabilirsiniz. Veya bir oyun oynayabilirsiniz. Ya da YouTube’da bir video izleyebilir, veya arayanın sesini direkt olarak çocuğunuzun işitme cihazlarına aktaracak olan bir FaceTime görüntülü telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

Ayrıca bir iPhone veya iPad’iniz yoksa, bir Android akıllı telefonu ile de gelen çağrı ve müzikleri stereo olarak aktarabilirsiniz. Bunun için telefonunuzu Resound Unite™ Phone Clip+ ile eşleştirmeniz yeterlidir. 

Çünkü dinleyebilmek öğrenmenin anahtarıdır

HERŞEYİ DAHA ÇOK DUYMAK
ReSound Mikro Mikrofon ve Çoklu Mikrofon, çocuğunuza her şeyden daha fazlasını duyması için tasarlanmış bir yardımcıdır. Çocuğunuz öğretmeninin, sınıf arkadaşının veya sizin sesinizi, ister gürültülü bir odada, bir araba ya da birkaç metre uzakta olsun, kristal berraklığında duyacaktır.

KLİPSLİ BİR MİKROFON OLARAK
Çocuğunuz sınıfta yerine oturmadan önce, ReSound Çoklu Mikrofonu öğretmenine verir ve öğretmen de bunu yakasına iliştirir. Artık öğretmen akıllı tahtada ders anlatırken veya sınıfta dolaşırken çocuğunuz söylediği her kelimeyi rahatlıkla duyacaktır.

MASA MİKROFONU OLARAK
Çocuğunuz belki de o gün arkadaşlarına ödevlerini bir an önce yapıp bitirmelerini önerecektir, çünkü o akşam televizyonda çok sevdikleri bir program vardır. Aralarında biraz tartıştıktan sonra çocuğunuzun önerisini kabul ederler; bunun üzerine çocuğunuz cebinden Çoklu Mikrofonu çıkarır ve masanın üstüne yerleştirir. Artık çevresindeki herkesin ne dediğini rahatça duyuyordur. Böylelikle bir çırpıda ödevlerini bitirirler.

ReSound Mikro Mikrofon
Sadece giysinize iliştirmekle çocuğunuz sizi net görüş hattı üzerinde 25 metrelik bir uzaktan arka plan gürültüsü olarak duyabilecektir. Siz araba kullanırken ve o arka koltukta otururken birbirinizle rahatça sohbet edebilirsiniz.

ReSound Çoklu Mikrofon
Mikro Mikrofonun tüm avantajlarına ek olarak, bir masa mikrofonu olarak da iş görür, loop ve FM sistemleri ile bağlantı kurar * ve mini jak girişi sayesinde çocuğunuz sesleri herhangi bir cihazdan doğrudan ReSound Up Akıllı işitme cihazlarına aktarabilir.

ReSound Unite Telefon Klipsi
Çocuğunuzun kristal berraklığında telefon görüşmeleri yapmasına, görüşmeler esnasında zil sesini kısmasına ve telefondan müzik, podcast’ler veya başka ses yayını dinlemesine yardımcı olur.

ReSound Unite Uzaktan Kumanda 2
Çocuğunuzun işitme cihazının ses seviyesini ayarlayabilir veya sessiz konuma getirebilir, programları değiştirebilir ve tüm ayarları bir bakışta görebilirisiniz.

ReSound Unite TV Ses Yayıncısı 2
Çocuğunuzun kristal berraklığında telefon görüşmeleri yapmasına, görüşmeler esnasında zil sesini kısmasına ve telefondan müzik, podcast’ler veya başka ses yayını dinlemesine yardımcı olur.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP